Ajte ne lupetajte. Pa ne pijemo po kilogram kafe dnevno pa da je to opterecenje za budzet. Nije ni u Srbiji a kamoli u Nemackoj.
25.5.2024.
21:12
Kafa postaje luksuz?
Trideset evra za kilogram dobre kafe? Slabiji prinosi, ratovi, prekinute trgovačke rute, klimatske promene, manjak radnika… Sve to utiče na poskupljenje zrna bez kojih mnogi ne mogu da započnu dan.
Izvor: DW/Dirk Kaufman

Kakve veze ima rat u Ukrajini sa kafom? Kafa ne raste u Ukrajini. Kako to da na cenu kafe ne utiče američka invazija na Siriju?
Има индиректне везе са Укр. Русија и Кина су рефинансирале кредит ММФа и у неким Афричким земљама отерали запад који је до јуче тамо био газда и одлучивао цену сам себи! Сада запад мора да плаћа скупље за ситовине из доста земаља трећег света !
@kafa bre, a koju kafu plaćaš 12 evra u Irskoj? Nije isto robusta, moka ili arabika. Nije isto kafa iz Lidla ili Danesi. U Pragu kilogram Passalaqua arabike košta 26 evra. Danesi gold isto.
Kod nas dobra Lavazza po radnjama košta od 50€ pa do 70€ najbolja. Međutim, nismo prinuđeni da kupujemo od lopova, već se snalazimo. Što reče neko, cena reguliše prodavce.
Big deal. Prećićemo na čaj i završena priča.
Lepo pise u tekstu. Zemlje u razvoju sve vise trose kafu. Kad skoci cena smanjice se potrosnja i to je to. Zakoni trzista bar ovde vladaju, a ne kao na trzistu nafte gde se ne zna ko pije ali se zna ko placa.
i otrovna, nezdrava i skupa...
Kada su opalili po akcizama. Npr u Irskoj se kafa nabavlja od 12 do 15 eura za 1 kg. Pozdrav
U ovoj Srbiji je sve postalo luksuz ,struja ,nekretnine , najam stana ,hrana ,voce .
Nije u pitanju Srbija vec sve drzave koje su naslonjene na zapadni ekonomski sistem tj. dolar. Sve drzave koje funkcionisu u dolarskom sistemu imaju taj trend. Nije u pitanju da poskupljuje kafa ili stan. U pitanju je ravnoteza zapadnih finansija. Sve ekonomije koje funkcionisu naslonjene na dolar imaju inflaciju i inflacija je tu da ostane u narenom periodu. Moze biti velika u kratkom periodu ili postepena u duze periodu. To je jednostavno matematika. U trenutnom sistemu evro, dinar, funta, jen itd. su samo kuponi za dolar jer se dolarom teguje. Amerika vec 50 godina konstatno funkcionise sa trgovinski i finskalnim deficitiom. To znaci da trose vise nego sto stvaraju tj. da idu ka bankrotu. Bankrot se moze izbeci samo obezvredjivanjem duga kroz inflaciju i to je ono sto se desava vec 50 godina. Samo je u nekim vremenima taj proces brzi, kao u zadnje dve godine. Problem obezvredjivanja duga inflacijom je taj sto se zapravo na taj nacin obezvredjuje rad. Zarada radbika nije broj dolara kojo radnik dobije za cas rada, vec koliko robe moze da kupi za taj novac koji dobije za cas rada. Tako da se naviknite na poskupljenje pitrosacke korpe, investiciona dobra su druga prica. Ovo je u sustini prilagodjavanje potrosnje tj. vracanje potrosnje u ravnotezu. Do sada se u vecini drzava zapada zivelo iznad standarda a mi smo vezani za zapadne ekonomije. Dakle naviknite se na inflaciju dok god je americki budzet u deficitu i dok je amerika u trgovinskom deficitu.
Nešto bez čega mogu da živim, neće mi biti teško da umesto šolje kafe popijem šolju čaja.
12 Komentari
Sortiraj po: