Srbija 10

9.4.2024.

20:01

Da li Srbija može da obezbedi dovoljnu količinu struje ako se okrene suncu, vodi i vetru?

Borba za što čistiju proizvodnju struje u svetu, pa i u Srbiji.

Izvor: B92.net/TV Prva

Da li Srbija može da obezbedi dovoljnu količinu struje ako se okrene suncu, vodi i vetru? Shutterstock/kapichka

Podeli:

10 Komentari

Sortiraj po:

Pošalji komentar
Hrky

pre 11 meseci

Odgovori

@

Hidroelektrana Jaruga ili HE Jaruga je druga najstarija hidroelektrana u svijetu i prva u Europi. Sagrađena je ispod slapa Skradinskog buka na rijeci Krki (danas unutar Nacionalnog parka Krka). Dana 28. kolovoza 1895., samo dva dana nakon prve hidroelektrane na slapovima Niagare pušten je u pogon prvi hrvatski te jedan od prvih svjetskih elektroenergetskih sustava: Hidroelektrana “Krka” - Šibenik. Nakon HE Krke (kasnije nazvane Jaruga I) 1905. godine gradi se mnogo veća hidroelektrana Jaruga II.[1] 1903. izgrađena je druga HE Jaruga neposredno kraj prve, te je time prva dobila naziv HE Jaruga 1, a druga HE Jaruga 2. HE Jaruga 2 je imala veći broj obnavljanja tijekom svoga pogona, i to 1916., 1937., 1970. i 1995., ali je sam način rada ostao isti.

Cvetko

pre 11 meseci

Odgovori

@

Ne može, vetroparkovinsu bacena pare i energija, sve zavisi od prirode ... Nemačka je primer koja 50% uvozi struju. Hitro potencijal može da dostigne još 20% . Jedino gde može da napravi struja iz obnovljih izvora je biomasa koja bi isla do 10 % ukupne proizvodnje ....

Slazem se

pre 11 meseci

Odgovori

@Cvetko

Nije jedino. Zapravo najlogicniji proces sa apsekta ekologije je hvatanje metana. Metan je stetniji po prirodu kada se slobodno pusta u amtosferu nego gasovi koji nadtaju njegovim sagorevanjem. U Srbiji se oslobadja sa deponija i farmi u velikim kolicinama. Koliko je finansijski isplativo i u kojoj meri moze da zameni ugalj, to je drugo pitanje. Ako se finansijski isplati, Srbija bi mogla da crpi metan sa farmi i njime delimicno zameni upotrebu dizela u poljoprivredi, jer su cak i u Srbiju stigli traktori na metan. Sa druge strane mogli bi delimicno da zamenimo ugalj metanom. Ponavljam delimicno jer iako nisam siguran da bi moglo u potpunosti, odredjen procenat sigurno moze. Druge varijante su geotermalne elektrane. Prakticno se svede na busenje dubokih rupa do toplote koju planeta prirodno stvara i to se dalje koristi za zagrevanje vode i td. Odredjena tehnologija vec postoji ali busenje toliko dubokih rupa je veoma skupo. Solarna i energija vetra mogu biti samo dopuna, to je svima jasno. U principu, kada bi oprema za solarnu energiju kostala najvise 10 godisnjih racuna za struju i kada bi sama oprema bila potpuno ekoloska, to bi imalo smisla. Naravno u tu opremu bi morala biti ukljucena i baterija sa kapacitetom od najmanje sestomecne potrosnje. To mozda i bude nekada u buducnosti ali smo jos daleko od toga.

elektricar

pre 11 meseci

Odgovori

@

Struja je cudna stvar, mora se proizvesti tacno kolika je potrosnja u tom momentu a ne onda kada sunce sija. Akumuliranje struje i pretvaranje u odgovarajucu naizmenicnu je skup posao.