A zvat ce se verovatno "The Door" !
31.3.2025.
8:05
Evropska unija razvija sopstveni operativni sistem
Evropska unija je zvanično najavila razvoj operativnog sistema otvorenog koda, koji je namenjen javnim upravama svih država članica.
Izvor: B92

Ma mi smo i najpametniji i prebogati, od kad još najveće zemlje u EU imaju Linux operativne sistema za sve jer su potpuno besplatni, a mi punimo džepove Microsoftu i sve nam je na Windowsu i zdravstvo i vlada i lokalne samouprave i vojska i milicija sve. Koliko smo krasnih para dali za sve te licence za svaki kompjuter posebno i pride nas špijuniraju kroz njih!
Ja mislio razvijaju svoj OS od nule, kad ono još jedna od beskrajnih redakcija Linuksa, samo što će biti specijalno prilagođena njihovim zahtjevima. To nije nikakva nezavisnost, sjedište Linuksove open sors fondacije je u SAD ako se ne varam. A i Linuks je u poslednje vrijeme postao zagađen politikom, ukinuli su ruskim developerima pravo da rade na ispravkama za kernel, i to ljudima koji godinama doprinose kernelu.
Naši lekari opšte prakse već koriste Linux... Kasniš EU, kasniš...
10 mil.eura za novi operativni sistem je komedija. Mnoge android aplikacije i igre imaju veći budžet. Čak i određena nadogradnja Linux-a je dosta složena i mnogo skuplja.
Jako pametan potez, ali tu mnogo rada ima, i moraće da istraju.
Hoće li trebati glasanje 27 članica i pečat kad se radi sudo apt-get update?
operativni sistem je vas auto kad izadje sa tehnickog pregleda i ima potvrdu da je u operativnom stanju. Operacijski sistem je nesto sasvim trece… isto kao racunar - to je zivo bice, covjek koji racuna. Racunalo je nezivo bice, stroj, koji racuna…
Znaci nije sopstveni, sopsteveni je kada se nesto napravi od 0 a ovo je linuks. samo jos jedna u nisu distribucija..
Koristice Fedoru kao bazu..nerazumno. Fedora je test polje RedHata i ni pod razno nije sistem namenjen za eksploataciju u korporativnom okruzenju. Cesti apdejti, dnf menadzer paketa je spor. Bice ovo debakl. Na stranu to sto je Fedora pod kapom firme iz USA pod krilom IBM :)
Videce koliko kosta podrska i razvoj softvera na linux-u pa ce se vratiti za par godina na win.
Lepa ideja, Fedora KDE je kvalitetan sistem koji se može podesiti tako da neko ko koristi Windows 10 za jedan dan se navikne. Sa druge strane ovakvi projekti za državne službe uglavnom ostanu mrtvo slovo za izvlačenje para jer svaka od njih ima neke svoje specifične krš softvere i bezbednosne procese koji su u potpunosti vezani za Microsoft. 10 mil. EUR će da ode negde i biće posle svečani ručak.
12 Komentari
Sortiraj po: