Nauka 11

2.3.2025.

18:25

NASA ispisala istoriju: "Plavi duh" sleteo na Mesec VIDEO

Misija privatne kompanije Firefly Aerospace pod nazivom "Plavi duh" uspešno je sletela na površinu Meseca što je istorijski trenutak za ovu kompaniju, ali i NASA-u koja je u celom projektu pružala veliku podršku.

Izvor: Klix.ba

NASA ispisala istoriju: "Plavi duh" sleteo na Mesec VIDEO Profimedia

Podeli:

11 Komentari

Sortiraj po:

Pošalji komentar
Manager

pre 1 mesec

Odgovori

@

Cekamo komentare strucnjaka za kosmos i sletanja na mesec koji su se 99' bunkerisali po podrumima od pomracenja sunca.

Svedok

pre 1 mesec

Odgovori

@Manager

Takvi ne postoje. Generacije koje su svedocile tom pomracenju sunca, a jos uvek aktuvno prate tematiku su skolovane '70-ih i '80-ih godina i stekle ozbiljan nivo opste kulture sa jakim naucnim stremljenjima, oslobodjenim raznih dogmi i mistike. Sta vise, cak i tadasnji mediji, tesko polupani "milosrdnom NATO akcijom" su veoma korektno samo isticali da se ne gleda pomracenje sunca direktno bez kvalitetne zastite za oci i nista vise. Posle je neka budala par godina kasnije to pretvorila u "mracnjastvo" i ostala je ta mantra da obitava u generacijama "operisanim" od nauke i zdrave skepse, kao preduslova progresa, jer su dosla nova vremena i nove vrednosti. Verujem da niste od njih, ali ipak ne stoji ovo sto tvrdite.

Neutralni felš

pre 1 mesec

Odgovori

@Svedok

Očigledno ima nas koji se sećamo i vas koji niste doživeli. Danima su preko TV išla saopštenja da se u to vreme nikako ne izlazi na ulice zbog zračenja i da spuste roletne i zastori. To je bilo vreme puno društvenih tenzija i tadašnji režim se plašio spontanih okupljanja koja lako mogu da prerastu u nešto nepredvidjeno. PS. Naučite najzad, čisto zarad sopstvene kulture, da ne postoji nikakav "milosrdni andjeo", operacija iz 99 ima naziv "Anvil" (USA), odnosno "Allied force".

Mike

pre 1 mesec

Odgovori

@Svedok

Ja sam bio u gradu tog dana, a grad pust. Ni vozila, ni ljudi, cela 2 km od moje kuće do centra. Ti možeš da lupetaš šta hoćeš, verovatno si jedan od tih koji su se zabili u podrum. Treba te kazniti tako da ponovo ideš u osnovnu školu, pa ako ne pomogne, srednja, pa ako ne pomogne opet osnovna itd.

Svedok

pre 1 mesec

Odgovori

@Mike

A sta ako nisam bio u podrumu? I, cisto za informaciju-bio sam protiv tadasnjeg rezima. I jos za informaciju da sam recimo posle osnovne zavrsio i srednju skolu, pa cak i fakultet, a posle jos nekoliko godina usavrsavanja. Samo nisam ostrascen, pa tvrdim da zastrasivanja nije bilo, a ako je neko ta upozorenja o opasnosti doziveo kao zastrasivanje, mozda je to bas zbog manjka skolovanja.

Драган СД

pre 1 mesec

Odgovori

@

НАСА исписала историју! Шездесет година после људи успела је да приземљи малешну летилицу на месец!

Petar

pre 1 mesec

Odgovori

@

E da, zaboravio sam, sletela je u More Kriza. To je lokacija gde je trebalo da sleti i Luna 15, isti dan kad i Apollo 11. Rusi su čak dali parametre leta i komunikacija, kako ne bi ugrozili Apollo. To je prvi put da su te informacije razmenjene. Ruski plan je bio da se uzmu uzorci i vrate na Zemlju dva dana pre Amerikanaca. Nažalost, sletanje nije uspelo. Bilo bi sjajno da je sletela blizu ostataka, koordinate se ne znaju.

Petar

pre 1 mesec

Odgovori

@

Letelica je privatna, kompanija Firefly lansirana sa SpaceX Falcon 9 raketom. Instumenti su delom NASA-ini i to je njihov udeo Značaj je upravo ovo - privatna. Znači jeftinija, nezavisno razvijena. Cena misije je značajno manja nego da je NASA sve sama realizovala. Kako? Pa NASA je javno preduzeće, a mi barem znamo kako to funkcioniše

Čuj, kako je funkcionisalo

pre 1 mesec

Odgovori

@Petar

Funkcioniše tako da su odveli ljude na Mesec, i vratili ih nazad, pre 56 godina. Tako funkcioniše. Svi su se navukli na glupu priču onih što deru kožu sa leđa i očekuju da im uzvratimo osmehom. Za sada im se očekivano vraća sa zahvalnošću

Petar

pre 1 mesec

Odgovori

@Čuj, kako je funkcionisalo

Iskreno nisam razumeo. NASA jeste javno preduzeće, po svim definicijama, i tako i funkcioniše. Sa svim prednostima i manama. Mane sam naveo, višak administracije, razvodnjeni projekti, niže plate nego u privatnom sektoru što odvlači talentovane zaposlene. Prednosti su što je neopterećena profitom i razvija razne naučne projekte. Kao takva je neophodna za naučni razvoj