Aktuelno 15

1.4.2024.

19:00

Kina priznala: Zaostajemo

Kina priznaje razliku u tehnološkom napretku u razvoju veštačke inteligencije sa SAD-om, naglašavajući s druge strane nezavisan razvoj, dok kineski tehnološki giganti nastoje da premoste tu razliku.

Izvor: Zimo

Kina priznala: Zaostajemo Phonlamai Photo / Shutterstock.com

Podeli:

15 Komentari

Sortiraj po:

Pošalji komentar
rale

pre 1 godinu

Odgovori

@

Ne znam samo koliko su zapadne tehnologije za AI obradu podataka primenjive na kineskom jeziku koji ima na hiljade karaktera i varijanti za pisanje? Njima ce trebati citav jedan drugi sistem za tako nesto.

Bumbar

pre 1 godinu

Odgovori

@

Njihova "priznanja" mačku na rep. Koliko sutra, neko iz USA će da zavapi kako strašno kaskaju za Kinom, što će da bude pogubno na svim, a najviše na vojnim frontovima. I kako država mora da im da grdne pare i sve potrebne resurse da bi "uhvatili korak". Znaju i ovi što raspolažu parama da ih ovi sa instituta i paradržavnih kompanija vuku za nos, ali ne smeju da rizikuju da bace na smeće već uložene velike svote novaca.

Veliki brat

pre 1 godinu

Odgovori

@

Bio na jednoj naučnoj konferenciji, gde je bila ekipa od 30-35 mlađih naučnika iz Kine, predvodila ih neka šefica iz Partije, ja nisam video decu u vrtiću da tako slušaju vaspitačicu kao što oni slušaju nju, bukvalno niko ne sme nigde da mrdne bez pitanja, imaju tačnu satnicu gde kada treba da budu, ne dolazi u obzir da neko sam prošeta i razgleda grad... Takav sistem koji nastoji da ljude utera u neki šablon i da ih kontroliše kao robote može znatno brže da postigne određen napredak nego kad se ljudima daje potpuna sloboda, ali samo do određene granice, u takvom sistemu ljudi nikad ne mogu preći određenu granicu u inovacijama, idejama, revolucionarnim rešenjima, jer nema razmene informacija, nema adekvatne saradnje, pošto se tamo otimaju za privilegije, ko će imati veću platu, ko će dobiti stan, poziciju na institutu ili univerzitetu, i onda na višem nivou nema razmene ideja ni blizu kao na Zapadu. Na Zapadu na institutima i univerzitetima ostaju oni koji vole nauku i istraživanja, jer su plate u privredi veće, sa druge strane u Kini je navala ko će da se uhlebi na državne jasle. Kad ti neko od tih stručnjaka iz Kine objašnjava neko tehničko rešenje, imaš utisak da se radi o nekom menadžeru koji pojma nema o tehničkim detaljima, bukvalno kao da je sat pre toga dobio gotovu prezentaciju, a kad ti dođe naučnik sa MIT-a, vidiš da je lično radio na tom rešenju i da razume svaki detalj.

Zox

pre 1 godinu

Odgovori

@

Pa kad je engleski mnogo jednostavniji od kineskog, jadan AI mora da "sažvaće" desetine hiljada karaktera umesto 26 slova :-)

cinik

pre 1 godinu

Odgovori

@Zox

Ne mora, kineski se moze pisati i latinicom Pinyin i prvo tako istrenirati a tek posle na logogramima. Mada rekao bih da je laske sa izvornim kineskim pismom tj logogramima imate znake koji znace recimo knjiga ruka itd. znak za rad preko znaka za vodu daje reku, to je za procesor i lakse nego sa fonetskim pismima, jer opet to nije ljudski mozak ako nesto kompjuter moze to je da brzo ubacuje podatke u memoriju i cuva ih dugo

Nadoljub

pre 1 godinu

Odgovori

@

Ovo je laž! Fake news. Kinezi su svetlosnu godinu ispred celog zapada i amerike posebno.