Politika 11

5.2.2025.

13:31

"Zlo doba plenuma"

Zdravko Mladenović, profesor matematike i narodni poslanik u Skupštini Srbije naveo je da je i pored toga što su četiri reprezentativna sindikata postigla dogovor sa Vladom Srbije, određene škole i daje ne drže nastavu čime urušavaju obrazovni sistem.

Izvor: B92.net

"Zlo doba plenuma" Shutterstock/cfg1978

Podeli:

11 Komentari

Sortiraj po:

Pošalji komentar
Ilija

pre 1 mesec

Odgovori

@

Ja bi se više zabrinuo ako plenum odluči da se nasilnik izbaci iz škole, a škola nema nameru da to uradi, pa krene protest, haos i bezumlje. Zato moramo da imamo institucije koje reaguju na prvi nagoveštaj nasilja i nasilnika kažnjavaju drakonski, za primer. Onda plenum nije potreban...

Gogi

pre 1 mesec

Odgovori

@

Profesore, se ste lepo i jasno izneli i objasnili. Možda ponekad i malo banalno, ali jasno. Samo da niste pominjali ,,žute komesare", pa bi se vaš glas još i mogao okarakterisati kao glas rzuma. Na žalost, upravo taj izraz ste upotrebili, a upravo iz takvog etiketiranja potiču današnje oštre i teško pomirljive podele. Šta mislite da se svi malo smirite sa grubim ocenama i podelom zemlje na ove i one, obojene ovako ionako i da popričate malo i razumno, bez etikeiranja?

Dobrica

pre 1 mesec

Odgovori

@

Plenum nije demokratski zato što većina studenata ne prihvata plenum. To je kao plenum saveza komunista, a oni koji nisu komunisti ne učestvuju. Zašto ne pitate sve studente šta misle o blokadi nastave?

Sale

pre 1 mesec

Odgovori

@

Plenum = direktna demokratija. Mogućnost I onih koji nisu na listama da govore i kažu šta misle. Profesor baš i ne briljira znanjem društvenih nauka.

Gogi

pre 1 mesec

Odgovori

@Sale

Grešiš Sale; ti ne briljiraš. Plenum je plenum samo ako predstavlja sve pojedince određene, definisane zajednicu. U suprotnom nije plenum. Inače, sem u SFRJ plenumi nisuformalne organizacije, već neformalne, ad hoc organzacije, čije moć upravo i potiče iz činjenice da predstavljaju sve pripadnike određene zajednice - recimao prosvetnih radnika. A u ovom slučaju in he predstavljaju, šta više predstavljaju samo manjinu zaigranu svojim političkim interesima. Ali, tovj izraz ,,direktna demokratija" sasvim dooljno govori - to je fora komunističkih režima, a koliko i kakve demokratije je tamo bilo, zna se.

objektivno

pre 1 mesec

Odgovori

@Gogi

Vi ne razumete sta je zakon i stanje demokratija. Demokratija ne moze biti vlast manjine. Zakon ne moze biti nasilje nad studentom koji zeli da studira, on lepo treba da podnese tuzbu i dobije visoku odstetu za to sto ima gubitke jer protiv zakona ne moze da studira.

Halo Bing

pre 1 mesec

Odgovori

@Gogi

Direktna demokratija vuče korene iz stare Grčke, kada su građani na trgovima odlučivali o važnim pitanjima i nema nikakve veze sa komunizmom . To je moguće kada je u pitanju manji broj ljudi, već kod većeg biraju se predstavnici i to je predstavnička demokratija kakvu imamo danas.