Medicinski tajm-aut i lekovi protiv bolova su urodili plodom, srećom brzo, jer da nisu – Novak bi posle drugog seta verovatno predao – da je izgubio taj period.
"Ne znam da li bih nastavio da igram. Osećao sam se sve bolje i bolje, odigrao nekoliko sjajnih gemova na kraju drugog seta. Video sam da je i Karlos tada malo oklevao u zadnjem delu terena, iskoristio sam svoje šanse, počeo da se osećam i krećem bolje", rekao je Đoković.
Đoković je jednostavno morao da se prilagodi okolnostima u kojima se našao, a sa kojima se već susretao na Grend slemovi.
Na Australijan openu u dva navrata, 2021. i 2023. Interesantno, oba puta je na kraju osvajao Norman Bruks trofej.
Tokom 2021. ga je mučila povreda stomačnog mišića, sećamo se i duela sa Tejlorom Fricom tada. Praktično se nije pomerao, "šamarao" je lopticu i na kraju prošao Amerikanca, koji je ostao u čudu.
Dve godine kasnije je na turnir došao sa rupturom zadnje lože od nekoliko centimetara. Bio je blizu povlačenja, išao na terapije, praktično nije ni trenirao, ali je naposletku osvojio turnir.
Stanje ove povrede još nije poznato, bol je tokom meča sa Alkarasom prestao, ali pravo stanje će biti poznato ujutru kad se probudi.
"Počeli su da rade lekovi, zaista su mi pomogli. Uzeo sam još jednu dozu, zvuči užasno, ali je zaista tako. Videćemo kakva će realnost da bude sutra. Moram da uživam u ovoj pobedi", kazao je Novak na terenu.
Na konferenciji za medije otkrio je i da je zabrinut zbog fizičkog stanja, te da će najverovatnije preskočiti naredni trening.
Novak je na obraćanju medijima kazao i da je meč protiv Alkarasa jedan od najboljih u muškom tenisu uopšte, iz edicije "epskih".
Kao što smo i pretpostavili, večernji termin je prijao Đokoviću. Pitanje kako bi izgledao da ga je povreda zatekla u dnevnom, na „paklenom“ melburnškom suncu.
Važan faktor bio je i servis, naročito drugi Novakov, koji je u ključnim trenucima donosio prevagu.
Imao je Đoković manje asova (9:5), više duplih grešaka (3:2), manje ubačenog (74%:63%) prvog servisa, kao i osvojenih poena nakon njega (67%:64%).
Ipak, spomenuti drugi servis je radio posao. Tih 56 odsto osvojenih poena na drugom servisu (28/50), nasuprot Karlosovih 34% (11/32) odnelo je prevagu.
Nije bilo baš sve ni do Alkarasovog slabog drugog servisa u tim poenima, već je bitnu ulogu odigrao i Novakov najjači adut kroz celu karijeru – ritern.
Naročito je do izražaja dolazio kada je servis primao na "prednost" strani, ne dozvoljavajući Alkarasu ni na trenutak da se opusti.
Delovalo je da je Karlos više bio fokusiran na Novaka i njegovu povredu, nego na sebe, a to se videlo i na pauzi između prvog i drugog seta, kada je simulirao grčeve i teškoće u hodanju, očigledno aludirajući na Novakove probleme.
Đoković je na kraju uspeo da Alkarasa prvi put pobedi na Grend slemu na betonskoj podlozi i tako uveća prednost u međusobnom skoru na 5-3.
Naredna prepreka biće mu Saša Zverev, još jedan stari poznanik, protiv koga, takođe, ima pozitivan skor, 8-4.
Igrao je sa njim tri puta na najvećim turnirima, sve ih je dobio, između ostalog i četvrtfinale Australijan opena 2021. godine.
Zverev je do polufinala došao relativno rutinski, rezultatski, gubeći set samo od Tomija Pola i Iga Ambera, ali Nemac ne odaje utisak nekoga ko je baš na vrhuncu forme.
Mnogo bolje je izgledao primera radi na prošlogodišnjem Rolan Garosu, kada je posustao kada se lomilo, po ko zna koji put u karijeri.
Ta kočnica i "raspad" kada je bitno sigurno da mogu radovati Novakove navijače, ali će, čini se, ključ biti u Đokovićevom fizičkom stanju.
Ako ono bude bilo na zadovoljavajućem nivou, Sašine šanse u Novakovom "domu", na Rod Lejver Areni, drastično se smanjuju.
Selektor futsal reprezentacije Srbije Dejan Majes saopštio je spisak igrača za meč protiv Belgije u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, koje će biti održano 2026. godine.
OpenAI, Anthropic i Meta Platforms navodno američkim obaveštajnim i odbrambenim agencijama ne dozvoljavaju korišćenje njihovih tehnologija kako bi se naškodilo ljudima. Ipak, saradnja postoji.
Komentari 12
Pogledaj komentare Pošalji komentar