Mučenje sa Kasiditom Samrejom, 418. na svetu, nije bilo slučajno, pošto je Rus već u sledećoj rundi ispao od manje-više još jednog anonimusa.
Govorimo o Lerneru Tijenu (Learner – na engleskom učenik) koji je pobedio prošlogodišnjeg finalistu posle super taj-brejka, gotovo pet sati tenisa, malo pre 3.00 časa ujutru.
Mogao je možda 19-godišnjak iz Kalifornije i ranije da završi ovaj susret, pošto je u taj-brejku trećeg seta propustio jednu meč loptu.
Nakon što je kasnije Medvedev obezbedio peti set, delovalo je da je pitanje pobednika rešeno, psihološki bi bar tako trebalo da bude.
Ipak, Tijen je bio taj, koji je prvi imao brejk prednosti, koja nije potrajala. Rolerkoster je nastavljen, Medvedev je servirao i za meč, u super taj-brejku vodio sa 6:4, ali uzalud.
Amerikanac nije popustio pod pritiskom, niti pred crnim mislima o propuštenim šansama, te naposletku zasluženo napravio najveće iznenađenje u Melburnu do sada.
Tijenu, za razliku od, na primer, Žoaa Fonseke, ovo nije Grend slem debi, pošto je tri puta već nastupao na US openu, gde nikada nije prošao prvo kolo.
Bio je ovo prvi Grend slem za njega van granica domovine. Nakon pet setova i trijumfa nad Kamilom Ugom Karabelijem, isto je učinio i protiv Medvedeva.
Australijan open je za njega bio dobar i tokom juniorskih dana, pošto je 2023. igrao finale singla, te osvojio turnir u dubl konkurenciji.
Najveći uspeh tokom tih dana bile su titule na nacionalnom U18 prvenstvu Amerike, gde je slavio 2022. i 2023. godine.
Tokom prošle sezone, kada je krenuo potpuno da igra na profesionalnom nivou, osvojio je tri čelendžera.
Najpre u Mičigenu, potom u Las Vegasu, a onda i u San Francisku. Sve to mu je pomoglo da dođe nadomak Top 100.
Takođe, osigurao je i nastup na Next Gen turniru, koji okuplja najbolje mlade igrače današnjice.
Stigao je do finala u Džedi, gde ga je savladao spomenuti Fonseka, u dva navrata. Tijen je, pak, bio bolji od Jakuba Menšika, Artura Fisa, Aleksa Mikelsena.
Novu sezonu započeo je porazom od Kamerona Norija u Hong Kongu, pre nego što je bio maksimalan u kvalifikacijama za Australijan open, gde je preskočio i prve dve prepreke u glavnom žrebu.
Pobeda protiv Medvedeva donela mu je i novi najbolji rang u karijeri, ali i prvi upad među najboljih 100 tenisera na svetu.
Velike zasluge za ovaj uspeh ima njegov trener Erik Dijas, koji ga je prvi put uočio kada je Lerneru bilo 14 godina.
"Svi su očekivali neke velike stvari od njega, ali je on bio samo tiho dete. Uvek sam razmišljao: 'Mlad je, nikad se ne zna'. Što sam ga više upoznavao, shvatao sam da je ta 'aura' oko njega tu sa razlogom", kaže Dijas.
Da zapravo počne sa tenisom, najzaslužniji su bili njegovi roditelji, doseljenici iz Vijetnama, takođe ljubitelji tenisa, doduše rekreativnog.
Lerner ima brata Džastisa. Njihova imena zapravo odražavaju vrednosti, profesije roditelja. Otac je advokat (Justice-Pravda), a majka je učiteljica (Learner-Učenik).
Tijen nije bio baš siguran da li da se posveti profesionalnoj turneji, dok su roditelji podržavali njegove izbore, čak i kada se udaljio od sporta.
Sa samo 17 godina je pohađao jedan semestar na koledžu Univerziteta Južne Kalifornije, pre nego što se, ipak, posvetio teniskoj karijeri.
Vidimo da je to bio baš dobar potez ovog momka, koji svoj san nastavlja na Australijan openu.
Novi izazov za njega, u subotu, biće prekaljeni Korentan Mute, koji je do trećeg kola stigao preko Alekseja Popirina i Mičela Krugera.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar