Siner je bio izrazito dominantan na terenu, ali je veo sumnje bio prisutan u javnosti nakon njegovog pozitivnog testa na zabranjenu supstancu klostebol.
Novak Đoković je imao sezonu za (ne)zaborav, osvojio je "samo" olimpijsko zlato, dopuštajući tako da se u "belom sportu" etablira novo rivalstvo (Siner vs Alkaras).
Ovu 2024. pamtićemo po odlasku jednog od najvećih u istoriji igre, Rafaela Nadala, ali i još dvojice velikih šampiona, Endija Marija i Dominika Tima.
Od srpskih tenisera na ATP listi nije nazadovao samo Đoković, već i ostali naši predstavnici na Turu. Filip Krajinović se penzionisao.
WTA turneja donela nam je i dvostruki pad Ige Švjontek, kako na listi, tako i na doping testu, dok je naša Olga Danilović titulom u finišu sezone najavila nešto više u narednoj 2025. godini.
Dominacija Sinera
Janik ni u najluđim snovima verovatno nije mogao da pretpostavi da će ne samo godinu završiti na prvom mestu, već prirediti jednu od najdominantnijih sezona za jednog igrača na Turu.
Ukupni skor pobeda i poraza na kraju mu je bio 73-6, okitivši se usput i sa dve Grend slem titule, na Australijan i US openu.
Pored toga, osvojio je još šest trofeja – Roterdam, Majami, Hale, Sinsinati, Šangaj i Završni masters. Uz to je odbranio i Dejvis kup sa Italijom.
Siner je, računajući i završnicu 2023, bio u seriji od 19 pobeda u nizu, sve do Indijan Velsa, gde mu je poraz naneo Karlos Alkaras.
Španac ga je dobio na Rolan Garosu i Pekingu, Stefanos Cicipas u Monte Karlu, Danil Medvedev na Vimbldonu, dok je Feliksu Ože-Aljasimu predao meč u Madridu.
Kako je započeo 2024. tako ju je i završio. Siner je svih poslednjih 14 mečeva dobio, izgubivši samo jedan set i nema sumnje da je trenutno nedodirljiv na Turu.
Doping skandal
Pored toga što deluje nepobedivo na terenu, za Sinera se može reći da je nedodirljiv i van njega – ako gledamo doping slučaj.
Siner je na zabranjeni klostebol bio pozitivan dva puta tokom Indijan Velsa. Zbog toga je izgubio 400 poena, ali i celokupan iznos koji je osvojio u Kaliforniji.
Neposredno pre US opena Međunarodna teniska agencija za integritet (ITIA) se oglasila i saopštila detalje, dodajući da je Siner proglašen nevinim.
Prilikom oba testiranja pomenuti metabolit pronađen je u malim količinama, ali je zbog toga oba puta momentalno privremeno suspendovan, sa pravom na žalbu. S obzirom da je žalba oba puta uvažena, on je mogao da nastavi da se neometano takmiči na turnirima.
Sinerovo objašnjenje je glasilo da je jedan član njegovog tima koristio sprej za malu ranu na telu koji u sebi sadrži klostebol. Italijan se ubrzo i rastao sa dvojicom "krivaca" iz stručnog štaba.
Svetska antidoping agencija (WADA) se žalila na odluku ITIA pred Sudom za sportsku arbitražu (CAS) koji će uskoro doneti presudu.
Alkaras vs Siner
Od Novakove "nezainteresovanosti" najviše su profitirali Siner i Alkaras, gradeći rivalstvo koje bi trebalo da "nosi" tenis narednih godina.
Upravo su Italijan i Španac podelili Grend slemove – Sineru su pripali Australijan i US open, dok je Alkaras bio najbolji na Rolan Garosu i Vimbldonu.
Interesantno, uprkos Sinerovoj dominaciji tokom 2024, sva tri međusobna duela pripala su momku iz Mursije.
Alkaras je za Sinera bio penicilin u polufinalu Indijan Velsa, potom u istoj fazi Rolan Garosa, ali i finalu Pekinga. Svaki od tri meča dobio je tako što je prvi set gubio.
Karlitos vodi protiv Janika sa 6-4 u pobedama. Dobijao ga je još u Bersiju 2021, Njujorku 2022. i Indijan Velsu 2023, dok je Siner bio bolji na Vimbldonu i Umagu 2022, odnosno u Majamiju i Pekingu 2023. godine.
Praktično svi ovi dueli bili su uzbudljivi i to je nešto na čemu će se, naročito kad Đoković ode u penziju, zasnivati tenis kao sport – jednostavno, rivalstva su potrebna.
Odlazak legendi
Poslednji turnir u godini, Dejvis kup, čini se da je značajniji bio zbog penzionisanja Rafaela Nadala, nego zbog nove "salatare" Italijana.
Nadal u prethodne dve godine više nije igrao nego što jeste, tako da su teniski fanovi bili pripremljeni na sve ovo, što svakako nije umanjilo tužna osećanja zbog odlaska "Bika sa Majorke".
Nadalov poslednji meč, ispostaviće se, bio je u četvrtfinalu protiv Holanđanina Botika van de Zandshulpa, koji je slavio u dva seta.
Zbog turnira, koji je morao da nastavi svojim tokom, čini se da je spektakularni oproštaj, ipak, izostao, te da organizatori, osim ceremonije toga dana, nisu uspeli da smisle ništa drugo.
Osim Nadala, reket o klin je okačio i Endi Mari, trostruki Grend slem šampion, koji nije dugo mirovao, pa je nedavno postao i novi trener Đokovića. Saradnja kreće na Australijan openu.
Ne bismo smeli da zaboravimo ni penzionisanje Dominik Tima, šampiona US opena iz 2020. Upravo je taj turnir bio možda i poslednji na kojem je bio na visini zadatka, pošto je sve nakon toga bilo mučenje.
Nazadovanje Srba
Ne računajući toliko puta spominjano Novakovo olimpijsko zlato, mora se priznati da ovo nije bila godina srpskog tenisa.
Na reprezentativnom planu, Srbija je u februaru doživela šok u Kraljevu, gde ju je eliminisala Slovačka. Kasnije, u septembru, naša selekcija je ostala u eliti zahvaljujući laganoj pobedi nad Grčkom.
Negde u to vreme novi predsednik Saveza postao je Goran Đoković, a naredni izazov izabranika Viktora Troickog biće gostovanje Danskoj 31. januara i 1. februara, u prvoj rundi kvalifikacija za plasman na Fajnal-ejt u Torinu.
Ni pojedinačno naši teniseri se nisu baš proslavili u minuloj sezoni, u kojoj je Filip Krajinović rešio da kaže zbogom žutoj loptici.
Miomir Kecmanović je imao skor 25-30. Godinu je počeo i završio na 54. poziciji ATP liste. Najveći uspeh na Grend slemu bilo mu je četvrto kolo Melburna.
Dušan Lajović je sezonu krenuo kao 52, a završio je kao 81. igrač planete. Učinak na Turu mu je bio 17-19. Na Grend slemu, prvo kolo je prošao samo na Rolan Garosu.
Hamad Međedović (9-8) nije u 2024. ispunio očekivanja nakon što je osvojio NextGen turnir. Sezonu je, doduše, okončao nešto bolje, finalom Beograd opena, pa je i godinu završio na 114. mestu. Na Grend slemu nije uspeo da ostvari pobedu.
Najveći pad doživeo je Laslo Đere (10-17), koji je imao i dosta problema sa povredama. Krenuo je kao 33. a završio kao 115. teniser sveta. Prvo kolo na Grend slemu prošao je samo u Njujorku.
Ako gledamo teniserke, Olga Danilović ima rang karijere (51) nakon titule u kineskom Gvangdžou i deluje da bi baš 2025. mogla da bude baš "ta".
Što se tiče ostalih, Lola Radivojević je 182, Nina Stojanović 252, Aleksandra Krunić 286, Natalija Stevanović 338, a Dejana Radanović 361. teniserka sveta.
Bili Džin King reprezentacija Srbije vratila se u Grupi I Evro-afričke zone, a u aprilu 2025. naš tim će tražiti put među šest protivnika ka novom plej-ofu za ulazak u Svetsku grupu.
Dvostruki pad Švjontek
Doping skandal nije bio u fokusu samo na ATP, već i na WTA turu, pošto je na zabranjeni trimetazidin pozitivna bila ni manje ni više nego Iga Švjontek.
Istraga ITIA je pokazala da je uzrok pozitivnog nalaza kontaminacija standardne medicinske terapije koju je Poljakinja uzimala.
Poljakinja je privremeno bila suspendovana od 12. septembra do 4. oktobra, kada joj je žalba bila uvažena.
To, ali i nešto slabiju formu Švjontek, iskoristila je Arina Sabalenka, koja se vratila na vrh WTA liste.
Iga je sezonu završila sa najviše titula (5, RG između ostalog) i najvećim procentom pobeda od Top 10 igračica, ali je Sabalenka u kontinuitetu bila bolja (4 titule, AO i USO najvažnije).
Bila je ovo i sezona povratka, od kojih treba izdvojiti Naomi Osaku, Paulu Badosu i Karolinu Muhovu.
Nekadašnji najbolji teniser sveta Gustavo Kuerten hvalio je Janika Sinera i Karlosa Alkarasa, ali i istakao da je ih je rano porediti sa "velikom trojkom".
Kada se kroz nekoliko godina ili decenija bude pričalo o Partizanovoj 2024. pamtiće se da je došlo do promene vlasti posle deset sezona, ali i da je prvi tim imao ukupno šest različitih trenera na klupi.
Mediji i stručnjaci često kritikuju nemačku auto-industriju zbog sporog prelaska na električnu mobilnost, ali glavni "krivci" su sami kupci – oni i dalje žele benzince.
Već samo sedenje u automobilu za muškarce predstavlja nepovoljan položaj za prostatu koja je veoma osetljiva na pothlađivanje i hronične upale mokraćne bešike.
Profitne marže u kineskoj automobilskoj industriji dodatno su smanjene tokom 2024. godine, jer oštra konkurencija primorava proizvođače na davanje popusta, dok su neki od njih doživeli i potpuni krah.
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar