Dr Katarina Pijetlović je jedan od najeminentnijih svetskih sručnjaka za sportsko pravo, bila je deo tima koji je učestvovao u formiranju Udruženja profesionalnih tenisera (PTPA), koji su osnovali Novak Đoković i Vašek Pospišil.
Izvor: Fakultet za sport
Rođena je u Doboju u Bosni i Hercegovini, ali ima i državljanstvo Estonije. Živela je i predavala u Sjedinjenim Američkim Državama, Velikoj Britaniji i Finskoj, a trenutno radi na Univerzitetu Katolika u Portugaliji.
"Novak Đoković je izuzetno inteligentan čovek. To nisam mogla da ne primetim kada sam mu objašnjavala neke izrazito stručne, pravne stvari. Postavljao mi je prava pitanja, što znači da ne samo da me je pažljivo slušao, nego je i u potpunosti razumeo sve ono što sam govorila, jer da nije tako, sigurno ne bi postavljao pitanja koja su gađala u suštinu", rekla je dr Katarina Pijetlović.
Dr Katarina Pijetlović učestvovala je na naučnoj konferenciji "Sporticopedia – sport, mediji i biznis 2024" koju je organizovao Fakultet za sport Univerziteta "Union – Nikola Tesla".
"Na sastancima Savetodavnog odbora na kojima je prisustvovao i Novak Đoković, bio je jako smiren, čak i u situacijama kada je atmosfera usled sučeljavanja argumenata ponekad bila i uzavrela. Ta njegova inteligencija je najupečtaljivija osobina koja se mogla uočiti i zaista je ostavljao utisak čoveka koji mnogo čita, ali i poseduje široko opšte znanje na brojne teme", konstatovala je dr Pijetlović.
Zanimljivo je da je igrala fudbal u Prvoj ligi Estonije, a takođe je bila i studentski šampion ove zemlje u tenisu.
"Poziv da učestvujem u radu PTPA sam rado prihvatla, jer to je nešto o čemu sam i ranije pisala, tačnije o radu organizacije koja vodi svetski tenis. Želela sam da pomognem da se neke stvari konkretno promene u praksi. Teniseri nisu imali previše prava, a ni glasa. Veliki turniri su bili ti koji o svemu odlučuju, a sami igrači se o tome ništa nisu pitali. PTPA je bio preko potreban i mislim da za sada radi odličan posao. Iz bogatog iskustva znam da nijedno upravno telo svetskog sporta nije omogućilo neki ustupak zato što je neko ljubazno pitao, već su se stvari rešavale samo kada se išlo na sud. Novak je pružio veliku podršku celom projektu, iako to njemu lično nije trebalo, ali je želeo da se bori za prava drugih tenisera."
Udruženje profesionalnih teniskih igrača ipak nije naišlo na podršku nekih velikih imena svetskog tenisa.
"To je stvar politike u sportu. Igrači poput Federera, Nadala, Marija trebalo je da se pridruže, ali oni nisu želeli da talasaju. Nisu želeli da se zameraju organizatorima velikih turnira. Takođe, cela priča oko PTPA je započeta u teškoj situaciji, tokom pandemije kovida, kada je Novak bio izložen brutalnim napadima. Treba istaći da u slučaju da Novak nije podržao celu priču, od PTPA verovatno ne bi bilo ništa, jer bez obzira o koliko dobrom i korisnom projektu se radi, da nije bilo podrške nekog autoriteta iz sveta tenisa, verujte mi da ništa od toga ne bi bilo realizovano."
"Projekat fudbalske Superlige nije uništen"
Zanimljivo je da, iako je jedan od vodećih stručnjaka za sportsko pravo, ovo je prvi put da je održala predavanje u nekoj od zemalja bivše Jugoslavije. Dr Katarina Pijetlović govorila je na o evropskoj fudbalskoj Superligi.
"Učestvovala sam u osnivanju Udruženja evropskih klubova (ECA), koje je trebalo da zastupa manje klubove na Starom kontinentu. Međutim, više ne radim u toj organizaciji, zbog mojih stavova prema Palestini i ljudskim pravima. Između ostalog sam i pravni zastupnik Fudbalskog saveza Palestine", rekla je dr Pijetlović i potom dodala, "Naučna konferencija Sporticopedia je organizovana na najvišem mogućem nivou. Kada sam dobila poziv, nisam imala nikakvu dilemu da li ću učestvovati. Dugujem veliku zahvalnost Fakultetu za sport Univerziteta Union – Nikola Tesla, koji mi je prvi put u karijeri, između ostalog, omogućio da na jednom naučnom skupu pre mog obraćanja kažem 'dobar dan' na našem jeziku."
Po rečima dr Katarine Pijetlović, projekat evropske fudbalske Superlige nije u potpunosti napušten, već je po njenom mišljenju samo trenutno na pauzi.
"Čeka se samo prava prilika. U fudbalu se stalno nešto menja, menjaju se i predsednici klubova.... Mislim da mnogi u projektu evropske Superlige vide svoju priliku. Posle odluka koje su donete u sudskom procesu i investitori sada imaju mnogo čistiju sliku kako stoje stvari i očekujem da će zainteresovani početi da se javljaju. UEFA i dalje ima pravo odlučivanja o ligama koja prelaze državne granice, ali sada postoje jasni uslovi pod kojim neke takve lige mogu da se organizuju. Ti uslovi više nisu diskriminatorni, oni su objektivni, proporcionalni i što je najvažnije transparentni, što znači da ako ih neko ispuni – Superlige će biti. Ono što je samo razlika u odnosu na prvobitnu ideju je što ta liga neće moći da bude zatvorena", zaključila je dr Katarina Pijetlović.
Košarkaši Partizana poraženi su od Asvela u beogradskoj Areni rezultatom 82:79 u 16. kolu Evrolige, upisali prvi poraz posle pet vezanih pobeda, a gosti prvu pobedu na strani ove sezone.
Trener Čelsija Enco Mareska rekao je da taj klub veruje svom fudbaleru Mihajlu Mudriku da nije svesno uzeo zabranjenu supstancu, zbog koje je bio pozitivan na doping testu.
Košarkaši Partizana poraženi su od Asvela u beogradskoj Areni rezultatom 82:79 u 16. kolu Evrolige, upisali prvi poraz posle pet vezanih pobeda, a gosti prvu pobedu na strani ove sezone.
Udruženje profesionalnih tenisera (ATP) platilo je ove godine 1,3 miliona dolara za 26 igrača u sklopu novog finansijskog programa pod nazivom "Baseline", koji garantuje minimalne godišnje prihode igračima koji su među 250 najboljih na svetskoj rang-listi.
Kada se pomisli na fudbal, stadion i Milano, u glavi je zasigurno "San Siro". Ipak, postoji još jedno remek delo arhitekture, pomalo zaboravljeno i skrajnuto.
Komentari 6
Pogledaj komentare Pošalji komentar