Novak Đoković je uspešno prebrodio i drugu prepreku na Vimbldonu.

Autor: Zoran Kecman

Zoran Kecman
Profimedia

Sedmostruki šampion je posle velike borbe i tri sata igre pobedio 277. igrača na svetu, Britanca Džejkoba Firnlija, 6:3, 6:4, 5:7, 7:5.

Bio je to njihov prvi okršaj do sada, što nije ni čudo jer je 22-godišnjem teniseru iz Edinburga ovo bilo prvo učešće na Vimbldonu.

Apsolutna enigma za Novaka pre meča, tako da je Đoković morao da uči o njegovoj igri od prvog poena, a koliko je dobar Firnli je pokazivao od početka do kraja.

On je kao junior pobeđivao i Sinera i Alkarasa, a ko zna šta bi bilo da se nije više posvetio studiranju. No i ovako je pokazao da je od dobrog štofa i da Britanci u njemu imaju dobrog igrača.

Držao se dobro Firnli na početku meča, pokazao da ima veoma dobar servis i osnovne udarce, a Novaku je trebalo vremena da pronađe način kako da ga probije.

Strpljivo je tražio slabost kod protivnika i našao je u finišu početnog seta, tačnije u osmom gemu.

Forsirao je bekhend protivnika, Firnli je tu popustio, a Novaku je to bilo sasvim dovoljno za 5:3.

Posle 31 minuta igre osvojio je početni set sa 6:3.

Pojačao je Firnli intenzitet igre u drugom setu. To je nateralo Novaka da baš mora da se pomuči da dobije četvrti gem koji je trajao skoro devet minuta, kada je spasao i brejk loptu za 2:2.

Ali ponovo je dočakao šansu, ovog puta u sedmom gemu.

Došao je do brejka za 4:3, potom ga je potvrdio za 5:3.

Bilo je malo problema u tom desetom gemu, imao je Firnli 30:30, ali je Novak uspeo da dobije gem i stigne do 6:4 i 2-0 u setovima.

Firnli je igrao koliko je mogao, nije se obrukao, pokušavao je da nastavi sa jakim servisima i agresivnom igrom, ali krotio je Novak i mnogo jače od njega na tom istom terenu.

Međutim, Novak je izvukao iz sebe sve što je imao, a to je ozbiljna knjiga iskustva igranja na travi.

Bio je strpljiv, šansu za brejk je dočekao u petom gemu kada je njegov krik zaparao nebo iznad Vimbldona, gem za 3:2.

Međutim, Škot je krenuo na sve ili ništa i odmah u narednom gemu došao do ribrejka za 3:3, a potom je odlično odservirao i uz dva asa za kraj gema stigao do 4:3.

Nije to Novaka previše poremetilo, uspeo je da izjednači na 4:4, a onda napadne servis protivnika.

I imao je baš veliku šansu, dve brejk lopte, ali se Britanac spektakularno izvukao i poveo sa 5:4.

Na 6:5 za Škota, Novak je baš popustio, Firnli je pojačao, došao do set lopte i iskoristio je, na oduševljenje svih u publici.

Kako je meč odmicao, tako je i Škot igrao sve hrabrije. Opustio je ruku, a u četvrtom setu u šestom gemu imao je veliku šansu.

Vodio je 3:2, imao dve brejk lopte, ali Novak je to čudesno spasao i izjednačio na 3:3.

Pritiskao je Škot i dalje imao je 5:4 i 15:30, ali je Novak uspeo da odgovori i izjednači na 5:5.

Ali onda je zadrhtala ruka Firnliju, duplom greškom je poklonio brejk Đokoviću koji tu priliku nije mogao da propusti, pa je odservirao za 7:5 i pobedu.

U trećem kolu će igrati sa pobednikom meča između Tomasa Martina Ečeverija i Alekseja Popirina.