Ni englesku prestonicu nije, a i kako bi, zaobišla podela po liniji Izrael–Palestina. U multikulturalnim sredinama, kakva je ova, one su utoliko i izraženije.
Stoga se nisam ni iznenadio kada sam izlazeći iz Vimbldonskon parka na "Čurč roud" u daljini video svima dobro poznatu zastavu kako se viori.
Grupa protestanata, njih oko 100, okupilo se prvog dana ispred glavnog ulaza u "Ol Ingland klub" kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo izborom sponzora trećeg Grend slema u sezoni, svakako najprestižnijeg.
Sporna je britanska banka "Barkliz", za koju smatraju da pomaže Izraelcima u ratnim okršajima u pojasu gaze.
"Barkliz služi izraelskom aparthejdu", bila je glavna poruka okupljenih.
Bilo je i onih morbidnijih, stoga i jačom porukom poput izloženih čuvenih vimbldonskih jagoda uz opis:
"Vimbldonske jagode uprljane krvlju Palestinaca."
Multinacionalna kompanija je uložila milijarde u kompanije koje prodaju oružanje i vojnu tehnologiju Izraelu.
Prema pojedinim izvorima, od 2021. godine stopa njihovog ulaganja u ovoj sferi se povećala za 55 odsto.
U ovom trenutku poseduju akcije vrednosti od dve milijarde dolara i još više od šest imaju u pozajmicama za devet kompanija koje potpomažu palestinske protivnike.
Zanimljivo je da na poruke protiv Barkliza i Vimbldona možete naći i u gradskom prevozu (naslovna fotografija).
"Partneri u klimatskim zločinima i genocidima", stoji u jednoj od njih.
Iako daleko ozbiljnije teme, to nije i jedini protest koji građani vrše kontra turnira, na posredan ili neposredan način.
Lokalcima se ne sviđa predlog da se izgradi 39 novih terena, uključujući i novi stadion sa 8.000 sedećih mesta. Time bi se kompleks uvećao za gotovo tri puta i rešio jedan od najvećih problema – skučenost.
Za razliku od Melburn parka gde su gužve retkost, pogotovo na glavnim trasama, na Vimbldonu je neminovno da ćete se svakodnevno u njima nalaziti.
Prolaz od terena 3 ka onima iza je večita borba osoblja koje usmerava posetioca da se drže leve i posetioca koji su navikli na desnu stranu.
Ako bude po volji komšija, ta borba će se i nastaviti.
Konačnu odluku će doneti kancelarija gradonačelnika Londona, koja je u januaru preuzela slučaj.
OpenAI, Anthropic i Meta Platforms navodno američkim obaveštajnim i odbrambenim agencijama ne dozvoljavaju korišćenje njihovih tehnologija kako bi se naškodilo ljudima. Ipak, saradnja postoji.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar