Devojka iz Varšave je uzela Rolan Garos "pod svoje". Odavno, i kako stvari stoje, ne pada joj na pamet da popusti.
Otuda, nije ni čudo što su pred njeno treće uzastopno finale u Parizu, a četvrto u karijeri u Bulonjskoj šumi, počeli da je porede sa kraljem ovog turnira, Rafaelom Nadalom. Što njoj, kao velikom "nadalisti", nimalo neće teško pasti.
Iga je postala prava mašina za pobede na sporim terenima u Parizu, teroriše protivnike kako je to činio na istom mestu i Španac, u svojim najboljim danima.
Njena igra je toliko dominantna u odnosu na ostale, a o tome svedoče i brojke.
Titulu je osvajaoa 2020, 2022. i 2023. godine i kako stvari stoje, ima velike izglede za "francuski het-trik". UZ skor od 34-2 na Rolan Garosu i niz od 20 uzastopnih pobeda u Parizu, jasno je zašto se u njenu priču ubacuju atributi koji krase Nadala.
Istina, kako to ponekad biva u tenisu, čak i najveći vise na jednoj lopti.
Švjontekovoj se to dogodilo u meču drugog kola, protiv bivše broj jedan, Naomi Osake, kada je Japanka imala meč loptu. I ko zna kako bi turnir izgledao posle, da se Iga sa ivice provalije nije vratila u šampionski ritam, jer je posle tog meča ispustila samo 14 gemova.
Dakle, resetovala je sistem po prošlogodišnjim podacima i kada je uhvatila zalet šansu nisu imale ni Buzkova, Potapova, Vondroušova, pa ni šampionka US Opena Koko Gof, ma koliko da je odolevala posebno u tom drugom setu, kada je umalo vratila brejk.
Meč sa Osakom je bio anomalija za Igu, mada se i to treba uzeti sa dozom opreza, jer ne treba smetnuti sa uma da je igrala sa bivšom grend slem šampionkom, i to već u drugom kolu.
U svih ostalih pet mečeva, nije izgubila više od šest gemova po meču, što je fascinantno i jasno ukazuje da je na putu ka novoj kruni.
Kada su joj posle pobede nad Gof otkrili da na turniru ima nadimak "Nadalajzer", samo se nasmejala. Mnogi su ubeđeni da će Iga, kojoj je tek 23 godine, napuniti svoju vitrinu peharima iz Pariza, poput Rafe.
"Ha, videćemo za 14 godina da li će ta avantura biti slična. Naravno da mi prijaju poređenja. Nikada ne bih očekivala da me porede sa Rafom, jer je za mene on apsolutna legenda, igrač iznad svih. Kao što sam rekla, da vidimo za par godina", rekla je Švjontek koja je istakla da je ponosna na sve što je uradila do sada.
S aspekta tenisa u Poljskoj, ovo su važne godine za njih, jer imaju Igu Švjontek i Huberta Hurkača, koji su ta snaga koja vuče tenis u ovoj zemlji na nivo više.
Međutim, malo je onih koji znaju da će finale ženskog singla u subotu, imati poprilično poljsku aromu, jer je i Igina protivnica, Italijanka Jasmin Paolini, delimično Poljakinja!
To, naravno, ništa ne umanjuje na tome da je ona deo velike italijanske armade poslednjih godina, koja se ustalila kao velika teniska sila.
Italijani su aktuelni vladari Dejvis kupa, njihova prva perjanica Janik Siner će od ponedeljka biti krunisan kao novi kralj svetskog tenisa, a uspesi tenisera na neki način vuku i devojke sa Apenina da naprave korak više.
Možda je za neke plasman Paolini u finale iznenađenje, ali kada se ima u vidu sa kog teniskog podneblja stiže i kada se shvati da je pripadnik jedne velike, visoko kvalitetne teniske škole, vizura se menja. Uostalom, imali smo ranijih godina primere u Frančeski Skjavone, šampionke baš u Parizu 2010. godine ili Rafele Vinči, najbolje sa US Opena 2015. I još mnogo dobrih igračica poput Sare Erani, Flavije Penete.
Italijani sada, osim u Sinera, Muzetija, Arnaldija, Sonega, Nardija, pa i povređenog bivšeg finalistu Vimbldona, Matea Beretinija, polažu nade i u Paolini i Elizabetu Kočareto.
Ipak, Jasmin će ne samo na "Čizmi", već i u Poljskoj imati svoje navijače!
Otac Jasmin Paolini je Italijan, a majka ima zanimljivo poreklo u kojem se mešaju geni iz Gane, Danske i Poljske. Jasmin je rođena u Garfanjani u Italiji i otuda je rešila da igra za Italiju, ali mporodica njene majke nastanjena je u Lođu, u Poljskoj.
Njena baka i dalje živi tamo, a Paolini je rekla da poljski zna taman dovoljno da kože da komunicira sa ljudima.
"Trudim se da govorim poljski, ali nije lako. Pomalo sam stidljiva, nemam dovoljno samopouzdanja. Pokušavam, ali nije mi lako da pričam na poljskom", rekla je Paolini pred finale.
Šta nas čeka u finalu? U tenisu se nikad ne zna, mada je jasno da je Iga apsolutni favorit, ne samo zbog toga što je u strahovitom naletu i što je broj jedan.
U dva prethodna meča sa Paolini, nije uspustila više od tri gema po meču, tako da i to govori da joj igra Italijanke sa poljskim korenima, leži.
No kako god bilo, neka devojke opuste ruku, prikažu dobar tenis. I zaigraju u ritmu polke.
Ako ništa drugo, barem tada će meč u kom igra broj jedan Iga Švjontek, zavredeti pažnju i igrati se u prajm-tajmu, što nije bio slučaj na turniru do sada. Tribine na njenim mečevima bile su žalosno poluprazne, a to je velika šteta.
Zato, Ameli - ispravite grešku od naredne godine, ove devojke zaslužuju bolje TV termine.
To što Endi Mari nema titulu Australijan opena ravno je čudu. Doduše, jasan krivac za to je Novak Đoković, ali opet... Da je Endi zaslužio da barem jednom podigne trofej u Melburnu -- jeste.
Zbirno, novopečeni penzioneri osvojili su četiri Mundijala, sedam evropskih šampionata, dve Kopa Amerike i 22 pehara Lige šampiona. Fudbalski univerzum za sve njih ima posebno mesto.
Na Salonu automobila u Briselu, Renault je otkrio unutrašnjost električnog prototipa Twingo E-Tech, izložbenog automobila koji predstavlja pristup dizajnu budućeg serijskog vozila.
CES 2025 bio je mesto na kom je predstavljeno mnogo korisnih novih uređaja i tehnologija, ali ova lista bavi se onim najčudnijim (i možda najzanimljivijim).
Komentari 4
Pogledaj komentare Pošalji komentar