Kako, zašto i ko je kriv su pitanja koja se nameću nakon odluke najboljeg tenisera sveta da odustane od daljeg takmičenja u Parizu.
Kasper Rud je bez borbe prošao u polufinale, svoje treće uzastopno, dok je Janik Siner obezbedio prvu poziciju na ATP listi od narednog ponedeljka, te tako postao prvi Italijan kome je to pošlo za rukom.
Čitav ovaj Rolan Garos bio je čudan, generalno, ali i što se Novaka tiče. Tačnije, kada govorimo o srpskom asu, uvertira je bila drugačija nego ranije.
Đoković se mučio dosta, s tim da je odigrao dovoljan broj mečeva na šljaci u 2024, uz podatak da nije uspeo da osvoji niti jednu titulu u sezoni.
Prvo kolo i Pjera-Iga Erbera je uz oscilacije preskočio, Robeta Karbaljesa Baenu je "rutinirao", dok je protiv Lorenca Muzetija podsetio na stare, slavne dane svoje prošlosti.
Iako u ovim godinama (37) nije imao nameru da testira sebe i sa mlađim rivalima ulazi u maratone, u duelu sa Muzetijem, hteo, ne hteo, to je morao da učini.
Nakon tog meča izgledalo je da je to-to, da je "preživeo" najgore, ali najgore je tek sledilo i nije imalo veze sa protivnicima, već sa povredom.
Sve je eskaliralo u meču sa Fransiskom Serundolom, kada je u trećem gemu drugog seta doživeo povredu medijalnog meniskusa desnog kolena.
Apsolutno sve je do tog trenutka delovalo sjajno, Argentinac u prvom periodu počišćen, maltene u nokdaunu i bez ikakve šanse da naudi najvećem ikada.
Međutim, viša sila, u ovom slučaju povreda, isprečila se Đokoviću, u ovom susretu samo nakratko. Lekovi protiv bolova su u poslednjem trenutku počeli da deluju, pa je i trijumf nad Serundolom došao posle četiri i po sata.
Tokom ovog, baš kao i onog protiv Muzetija, Novak je vodio razgovore sa sudijama, ali i supervizorom, žaleći se pre svega na uslove na terenu.
Šljaka na Rolan Garosu je vrlo verovatno najbolja, ljudi koji održavaju vrhunski u svom poslu. Pa, u čemu je onda problem?
Odgovor na to pitanje nema ni Novak očigledno, iako je pokušavao da u razgovoru sa domaćinima shvati o čemu se radi.
Temperatura je ove godine niža nego obično, a padavine u tolikim količinama da imate osećaj kao da ste na Vimbldonu. Inače, u poslednjih 150 godina ovoliko kiše nije za šest meseci palo u Francuskoj.
Sve ovo je uticalo i na stanje terena, vlažnost, podlogu, koja se češće pretvarala u blato. Tvrde podloge su drugačije, ali je zemlja specifična.
"Ne znam šta su uradili. Sklonili su neku šljaku, kao da je nije bilo na terenu. Zbog takvih suvljih uslova i sunca, to utiče na šljaku. Povreda se dogodila baš zbog toga, okliznuo sam se. Svi imamo to kretanje na šljaci, ja se krećem tako da menjam, imam promene pravca, mnogo puta sam padao i na šljaci i na travi, ovo je bilo jednostavno previše. Pričao sam sa sudijom, tražio sam, tačnije pitao da li mogu da čiste teren češće, da se ne čeka kraj seta za to, nego češće to da rade. Proverila je, pričala sa supervizorima i odgovor je bio ne. Zato sam tražio razgovor sa supervizorom i tražio objašnjenje. Ne upirem prstom ni u koga, ni na individualca ni na grupu ljudi. Samo pokušavam da shvatim zašto bi to loše uticalo na teren, uostalom mi to radimo svojim nogama, čistimo linije ili tako nešto. Ne razumem kako to šteti terenu, smatram da to pomaže nama, igračima", rekao je Đoković.
Novaka je na mestu broj jedan zamenio Siner, kome je sve ovo što se dešava – normalno.
"Danas je bilo vetrovito, ovo je prvi put da je bilo sunčano, malo je klizavije, ali je to normalno za šljaku, igrao sam dosta mečeva u tim uslovima. Ne znam kako je bilo juče, svaki dan je drugačije. Ne želim da odgovorim na to pitanje", rekao je Siner.
Sada je uostalom sve ovo i nebitno, povreda se dogodila i to je to, povratka nema.
Ono što je pitanje jeste koliko će Novaku biti vremena potrebno da se vrati na teren i da li će uspeti da to učini do Vimbldona i, što je možda još važnije, do Olimpijskih igara.
Tejlor Fric je, na primer, 2021. posle identične povrede na Rolan Garosu, posle samo 28 dana i jednog operativnog zahvata, uspeo da se pojavi na Vimbldonu.
Mada, Amerikanac je u tom trenutku imao 24 godine, dok je Đoković 37-godišnjak i svakako da stanje tela ne može da se upoređuje.
Dodatne i detaljnije analize svakako će ubrzo pokazati koji je stepen povrede u pitanju.
Ako ona nije ozbiljnija, mirovanje bi trebalo da reši problem i Novakov nastup u Parizu krajem jula onda se ne bi dovodio u pitanje.
Ako to nije slučaj, onda svi navedeni izazovi su "u magli"...
Najbolja srpska teniserka Olga Danilović je ostvarila najveću pobedu u karijeri savladavši šestu teniserku sveta Džesiku Pegulu sa 2:0 – po setovima 7:6 (3), 6:1.
Odluka Novaka Đokovića da se povuče sa Rolan Garosa možda i nije bila toliko neočekivana, pošto je srpski teniser odmah posle meča osmine finala naveo tu mogućnost kao realnu.
Partizan nije mogao bolje da završi ovu duplu nedelju u Evroligi. Dve ubedljive pobede na gostujućem parketu koje su poslale jasnu poruku – crno-beli su tu, sada na korak od plej-in zone.
Ah, taj kontinuitet. Srpski tenis da nema Novaka Đokovića, mogao bi da se opiše ovom rečenicom -- kontinuitet nije u mentalitetu jednog Srbina. Da li je vreme da se to promeni?
Vrhovni sud je dozvolio da stupi na snagu zakon koji će primorati kineskog vlasnika TikToka da proda svoje poslovanje u SAD do nedelje, ili će se suočiti sa zabranom.
Komentari 26
Pogledaj komentare Pošalji komentar