Nova vest
Tenis 10

4.6.2024.

10:42

Knjiga čuda

Novak Đoković je otvorena teniska knjiga čuda.

Autor: Zoran Kecman

Zoran Kecman
Knjiga čuda
Profimedia

Koju god stranicu da otvorite, morate da ostanete zadivljeni pred onim što vidite. Magija izbija iz svakog reda. To je vrtlog teniskih čarolija. Epska poezija srpskog bića pretočena u bitke na teniskim terenima. Kraljević Novak!

To je knjiga iz koje svako ko je ikad uzeo u šake reket i lopticu mora da uči. Lekcije za večnost, lekcije života - kako se voljom nesalomivog duha i u genima usađenom borbenošću čini naizgled i nemoguće. Kao nekad na Ceru, Kajmakčalanu...

Da postoji nekakva Teniska akademija, na kojoj bi mladi studenti pohađali nastavu iz "tenisologije", Novak Đoković i njegova umetnost tenisa, bili bi nezaobilazan udžbenik.  Kao što na Vest Pointu proučavaju strategije velikih srpskih generala iz Prvog svetskog rata, tako bi se proučavale i Novakove teniske strategije igre kojim je ispisao stranice teniske istorije.

Pohvale? Ne, samo gola realnost. Teniski Pariz i Evropa i dalje otvorenih usta prate šta radi ovaj dečko sa 37 godina uprkos svim zakonima fiziologije. 

Pogledajte samo listove širom kontinenta i šta su oni izrekli o poslednjem Novakovom čudu.

"Đoković još stoji" (Ekip); "Beskrajan duel: Trka za broj jedan, čudesni Đoković" (Gazeta); "Monstruozni Đoković" (Korijere delo sport), "Neuništiv: Đoković jači od bola" (Tutosport)...

Pobeda nad Serundolom bila je, kladioničarskim žargonom rečeno, pobeda s hendikepom. Ogromnim hendikepom.

Devet sati i osam minuta iscrpljujućeg tenisa u svega tri dana! Povređenog kolena? Protiv 12 godina mlađeg protivnika, u naponu snage? Kako, stvarno kako?

Fransisko Serundolo je odličan igrač, tipičan predstavnik južnoameričke teniske škole, specijalista za šljaku. I on je, na čemu mu posebno treba čestitati, bio dostojan momenta, ostavio je srce na terenu, borivši se poput tigra da spreči ono što je toliko puta već viđeno. Pa i u Parizu, na Port D'Otoju, u epizodama Muzeti 1, Muzeti 2, Cicipas...

Sve su to vrtoglavi preokreti Novaka, što posle 0:2, što posle 1:2, ali svi su dobili epski karakter.

Aleks Koreča je uoči meča Novaka i Serundola znalački upozoravao da sa Novakom nikada ne možete da budete sigurni gde ste, jer "on uvek i u svakoj prilici ima rešenje za sve situacije". 

I kako su se te reči još jednom potvrdile na terenu, na šljakastom bojnom polju na kojem je Novak, zahvaljujući beskrajno tvrdoglavim Francuzima, morao čak i da pliva po prašini!

Pitanje je otkuda takva arogancija domaćina, stvarno? Čovek koji je u tenisu osvojio sve što je mogao, koji je prošao Scile i Haribde na sve načine, ukaže im da je teren opasan i klizav i da nešto po tom pitanju treba da se uradi, a sve što dobije je arogancija i ignorisanje zahteva.

"Sjajan posao momci. Vi znate bolje od nas igrača. Uopšte nije klizavo. Uopšte nije opasno. Bravo za supervizora i sve. Radnici na terenu, dobar posao", sarkastičan je bio Novak posle jednog pada.

Knjiga čuda
Profimedia

To nije rekao samo zbog sebe, već i zbog poštovanja prema protivniku, na čije je sjajne poteze i udarce viteški aplaudirao, da bi isto dobijao i sa druge strane. Novak i Francisko nisu imali kud, bili su osuđeni na to "klizalište". Posle devet dana konstantne kiše u Parizu, u noćnim uslovima, ne saslušati šta šampion turnira ima da vam kaže o stanju terena? Neverovatno.

No, da se vratimo samom meču - kako je Novak poleteo, kako je počeo da crta, delovalo je da će Serundolo biti samo puki posmatrač još jednog Novakovog prolaska u četvrtfinale.

Ipak, tenis ima svojih zamki, ako vam ne može protivnik ništa, može teren, može da se desi povreda, i Novaka je zadesila baš ta sudbina. Klizanje, neko kvrc u kolenu i eto sasvim različite slike na terenu.

Ali nema predaje!

I šta se onda dogodi? Novak poput kompjutera, počne da procesuira situaciju na terenu. Na njegovom hard disku u glavi učitano je svih 1.324 meča koliko ih je odigrao u ove dve decenije, tu su svaki detalj, svako iskustvo. Nepogrešivo poredi situacije, bira moguća rešenja i primenjuje ih na terenu, u zavisnosti od protivnika, njegove igre, njegovih slabosti koje je do detalja proučio pre početka meča. 

Knjiga čuda
Profimedia

Serundolo je već bio u predvorju raja, sa 2:1 u setovima i brejkom u četvrtom i vođstvom od 4:2, gotovo da je mogao da namiriše pobedu. Ali opasan je to i varljiv osećaj.

Dva i po seta Novak nije mogao da igra kao na početku! Dva i po seta Novak se borio sa povredom i sa protivnikom. Dva i po seta je dao fore protivniku da se odlepi. Ali kada je lek počeo da deluje, Novak se vratio u početni modus, pojačao je do daske, uhvatio samo njemu znan šampionski ritam za mlevenje protivnika. Snovi Serundola o pobedi pukli su za tili čas kao mehur od sapunice!

"Leptir" posle špage ili "plivač", zovite to kako hoćete, to je bio Novak u svom najboljem elementu. To je bio otrov koji je paralisao mladog protivnika i oduzeo mu dah. 

Igrao ili ne u četvrtfinalu, a to će zavisiti i od reči doktora posle današnjeg pregleda, Novak Đoković je svetu pokazao od kakvog je materijala. Po hiljaditi put. 

I svi su mogli da nauče koja je razlika između običnog turnira i slema - uzeti mu dva možete nekako, ali tri? 

Eto, i student Serundolo je morao na bolan način da nauči tu lekciju. 

Podeli:

Komentari 10

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Novo Sport Video Menu