Koju god stranicu da otvorite, morate da ostanete zadivljeni pred onim što vidite. Magija izbija iz svakog reda. To je vrtlog teniskih čarolija. Epska poezija srpskog bića pretočena u bitke na teniskim terenima. Kraljević Novak!
To je knjiga iz koje svako ko je ikad uzeo u šake reket i lopticu mora da uči. Lekcije za večnost, lekcije života - kako se voljom nesalomivog duha i u genima usađenom borbenošću čini naizgled i nemoguće. Kao nekad na Ceru, Kajmakčalanu...
Da postoji nekakva Teniska akademija, na kojoj bi mladi studenti pohađali nastavu iz "tenisologije", Novak Đoković i njegova umetnost tenisa, bili bi nezaobilazan udžbenik. Kao što na Vest Pointu proučavaju strategije velikih srpskih generala iz Prvog svetskog rata, tako bi se proučavale i Novakove teniske strategije igre kojim je ispisao stranice teniske istorije.
Pohvale? Ne, samo gola realnost. Teniski Pariz i Evropa i dalje otvorenih usta prate šta radi ovaj dečko sa 37 godina uprkos svim zakonima fiziologije.
Pogledajte samo listove širom kontinenta i šta su oni izrekli o poslednjem Novakovom čudu.
"Đoković još stoji" (Ekip); "Beskrajan duel: Trka za broj jedan, čudesni Đoković" (Gazeta); "Monstruozni Đoković" (Korijere delo sport), "Neuništiv: Đoković jači od bola" (Tutosport)...
Pobeda nad Serundolom bila je, kladioničarskim žargonom rečeno, pobeda s hendikepom. Ogromnim hendikepom.
Devet sati i osam minuta iscrpljujućeg tenisa u svega tri dana! Povređenog kolena? Protiv 12 godina mlađeg protivnika, u naponu snage? Kako, stvarno kako?
Fransisko Serundolo je odličan igrač, tipičan predstavnik južnoameričke teniske škole, specijalista za šljaku. I on je, na čemu mu posebno treba čestitati, bio dostojan momenta, ostavio je srce na terenu, borivši se poput tigra da spreči ono što je toliko puta već viđeno. Pa i u Parizu, na Port D'Otoju, u epizodama Muzeti 1, Muzeti 2, Cicipas...
Sve su to vrtoglavi preokreti Novaka, što posle 0:2, što posle 1:2, ali svi su dobili epski karakter.
Aleks Koreča je uoči meča Novaka i Serundola znalački upozoravao da sa Novakom nikada ne možete da budete sigurni gde ste, jer "on uvek i u svakoj prilici ima rešenje za sve situacije".
I kako su se te reči još jednom potvrdile na terenu, na šljakastom bojnom polju na kojem je Novak, zahvaljujući beskrajno tvrdoglavim Francuzima, morao čak i da pliva po prašini!
Pitanje je otkuda takva arogancija domaćina, stvarno? Čovek koji je u tenisu osvojio sve što je mogao, koji je prošao Scile i Haribde na sve načine, ukaže im da je teren opasan i klizav i da nešto po tom pitanju treba da se uradi, a sve što dobije je arogancija i ignorisanje zahteva.
"Sjajan posao momci. Vi znate bolje od nas igrača. Uopšte nije klizavo. Uopšte nije opasno. Bravo za supervizora i sve. Radnici na terenu, dobar posao", sarkastičan je bio Novak posle jednog pada.
To nije rekao samo zbog sebe, već i zbog poštovanja prema protivniku, na čije je sjajne poteze i udarce viteški aplaudirao, da bi isto dobijao i sa druge strane. Novak i Francisko nisu imali kud, bili su osuđeni na to "klizalište". Posle devet dana konstantne kiše u Parizu, u noćnim uslovima, ne saslušati šta šampion turnira ima da vam kaže o stanju terena? Neverovatno.
No, da se vratimo samom meču - kako je Novak poleteo, kako je počeo da crta, delovalo je da će Serundolo biti samo puki posmatrač još jednog Novakovog prolaska u četvrtfinale.
Ipak, tenis ima svojih zamki, ako vam ne može protivnik ništa, može teren, može da se desi povreda, i Novaka je zadesila baš ta sudbina. Klizanje, neko kvrc u kolenu i eto sasvim različite slike na terenu.
Ali nema predaje!
I šta se onda dogodi? Novak poput kompjutera, počne da procesuira situaciju na terenu. Na njegovom hard disku u glavi učitano je svih 1.324 meča koliko ih je odigrao u ove dve decenije, tu su svaki detalj, svako iskustvo. Nepogrešivo poredi situacije, bira moguća rešenja i primenjuje ih na terenu, u zavisnosti od protivnika, njegove igre, njegovih slabosti koje je do detalja proučio pre početka meča.
Profimedia
Serundolo je već bio u predvorju raja, sa 2:1 u setovima i brejkom u četvrtom i vođstvom od 4:2, gotovo da je mogao da namiriše pobedu. Ali opasan je to i varljiv osećaj.
Dva i po seta Novak nije mogao da igra kao na početku! Dva i po seta Novak se borio sa povredom i sa protivnikom. Dva i po seta je dao fore protivniku da se odlepi. Ali kada je lek počeo da deluje, Novak se vratio u početni modus, pojačao je do daske, uhvatio samo njemu znan šampionski ritam za mlevenje protivnika. Snovi Serundola o pobedi pukli su za tili čas kao mehur od sapunice!
"Leptir" posle špage ili "plivač", zovite to kako hoćete, to je bio Novak u svom najboljem elementu. To je bio otrov koji je paralisao mladog protivnika i oduzeo mu dah.
Igrao ili ne u četvrtfinalu, a to će zavisiti i od reči doktora posle današnjeg pregleda, Novak Đoković je svetu pokazao od kakvog je materijala. Po hiljaditi put.
I svi su mogli da nauče koja je razlika između običnog turnira i slema - uzeti mu dva možete nekako, ali tri?
Eto, i student Serundolo je morao na bolan način da nauči tu lekciju.
OpenAI, Anthropic i Meta Platforms navodno američkim obaveštajnim i odbrambenim agencijama ne dozvoljavaju korišćenje njihovih tehnologija kako bi se naškodilo ljudima. Ipak, saradnja postoji.
Komentari 10
Pogledaj komentare Pošalji komentar