Neobično je da se po avijatičaru nazove jedan teniski turnir, ali to je, kako kažu Francuzi, najmanje što su mogli da učine za ovog nacionalnog heroja.
Mada, kada se pogledaju interesovanja Rolana Garosa, pre bi njegovo ime moglo da se nađe u koliziji sa nekim drugim sportom, poput fudbala, ragbija ili biciklizma.
To su bili sportovi kojima se Rolan Garos bavio mnogo više nego tenisom.
Oni su mu pomogli da se oporavi i vrati punu snagu nakon teške upale pluća koju je imao kada mu je bilo 12 godina.
Ipak, ovaj gospodin će pre svega ostati upamćen kao francuski vojni pilot, pionir vazduhoplovstva, prvi čovek koji je preleteo Mediteran, ali i kao učesnik Prvog svetskog rata, tokom kojeg je i poginuo.
Rolan Garos je rođen 6. oktobra 1888. godine u Sen Deniju, najvećem gradu ostrva Reinion, francuskog prekomorskog departmana u Indijskom okeanu.
Završio je poslovnu školu, da bi ubrzo, u svojoj 21. godini, osnovao auto-kuću, nedaleko od Trijumfalne kampije.
U avgustu 1909. godine njegov život je krenuo drugim smerom. Na poziv prijatelja, otišao je u region Šampanj u Francuskoj i prisustvovao prvom aeromitingu u životu. Tada se zaljubio u tada nove i lude mašine.
Odmah je rešio da kupi sebi avion, na kojem je naučio da leti, pre nego što je uopšte dobio pilotsku dozvolu.
Samo dve godine kasnije, 6. septembra 1911, Garos je oborio svoj prvi visinski rekord, dostigavši 3.910 metara.
Brzo je postao zvezda u ovom sportu, isticao se hrabrošću i inventivnošću, a stotine hiljada ljudi u Evropi i Južnoj Americi želeli su da ga vide.
Prvi je u istoriji avionom preleteo Mediteran. Od Francuske do Tunisa mu je trebalo gotovo osam sati. Bilo je to 1913. godine.
Kada je izbio Veliki rat, Garos se bez oklevanja prijavio za služenje vojske u francuskoj avijaciji.
U to vreme avioni nisu bili naročito opremljeni naoružanjem, a on je upravo razvio prvi jednosed lovački avion opremljen mitraljezom. Ovo je bilo revolucionaro otkriće u tom trenutku.
Početkom 2015. godine Garos je ostvario tri uzastopne pobede na nebu, ali ga je u četvrtom navratu pogodila nemačka protivvazdušna odbrana nad Belgijom.
Mada, još uvek postoje sporenja da li ga je neprijateljski udar naterao da sleti ili je u pitanju bio mehanički kvar.
Pokušao je da zapali avion, kako bi sakrio tajne, međutim, Nemci su bili brži. Garos nije uspeo da uništi letelicu, a holandski inženjer Antoni Foker je to iskoristio.
Ovaj konstruktor aviona je ubrzo poboljšao karakteristike nemačkih aviona, koji su stekli prednost na nebu i lako počeli da pobeđuju britanske i francuske protivnike.
Kustos muzeja na Otvorenom prvenstvu Francuske Mihael Gitar je Rolana Garosa nazvao "prvim borbenim pilotom u istoriji".
Od tada pa sve do pred sam kraj rata bio je zarobljeništvu, iz kojeg je uspeo da pobegne prerušivši se u nemačkog oficira.
To je tek bila avantura, kroz koju je prošao sa kolegom, francuskim pilotom.
Vešto su se skrivali, spavali po grobljima i nakon mnogo pokušaja uspeli da preko Holandije i Londona, stignu nazad u Pariz.
Zdravstveno stanje mu se pogoršalo, naročito vid. Međutim, to ga nije sprečilo da ponovo sedne u avion i nastavi borbu.
"Pa šta ako je Rusija pala? Vi Amerikanci vredite kao deset Rusija", rekao je Garos po dolasku, uveren u pobedu saveznika.
Ovoga puta, hrabrost se pokazala kobnom, a Garos je poginuo 5. oktobra 1918. godine kod gradića Vuzije, u Ardenima.
"Pobeda pripada onima koji su najistrajniji", citat koji pripada Napoleonu I, našao se na Garosovom avionu, a i te kako može da se primeni i na teniski turnir...
Rolan Garos bio je čovek koji je sklapao i gajio čvrsta prijateljstva. Između ostalih i sa Emilom Lezijerom.
Ovaj čovek konstruisao je teniski stadion, na kojem su 1928. godine francuski reprezentativci branili titulu u Dejvis kupu.
On je insistirao da teren ponese ime Rolana Garosa, svog prijatelja još iz školskih dana.
Tada su za "trikolore" nastupala čuvena četiri musketara – Žak Briunon, Žan Borotra, Anri Koše i Rene Lakost.
Bio je prvi veliki teniski teren u Francuskoj, grandiozan i već tada je imao 15.000 mesta.
Od 1928. do 1932. Francuska je osvojila pet uzastopnih titula u Dejvis kupu.
Deset godina nakon što je ubijen u ratu, Rolan Garos, momak koji je zapravo voleo da igra ragbi, postao je prepoznatljiv u svetu belog sporta.
U većem delu sveta jedino pravo ime turnira je Rolan Garos. U zemljama engleskog govornog područja, govore o French openu...
Protiv fudbalskog kluba Krila Sovjetov iz Samare pokrenuta je istraga zbog sumnje u koruptivne radnje, saopštio je šef Sudijske komisije FS Rusije Pavel Kamancev.
Prva utakmica dnevnog programa u Evroligi igra se u Istanbulu, gde Žalgiris na krilima Alena Smailagića ubedljivo vodi rezultatom 47:34 protiv Fenerbahčea.
Iva Jović ima samo 17 godina, a već se zna da će biti dobra teniserka. Koliko dobra ostaje za videti, ali definitivno je svetla budućnost pred Amerikankom srpskog porekla.
Iva Jović ima samo 17 godina, a već se zna da će biti dobra teniserka. Koliko dobra ostaje za videti, ali definitivno je svetla budućnost pred Amerikankom srpskog porekla.
Američka teniserka Džesika Pegula je razgovarala sa novinarima na konferenciji za medije, a za Srpkinju Olgu Danilović je imala samo reči hvale nakon impresivne pobede za osminu finala Australijan opena.
Teniser Srbije Hamad Međedović izgubio je od Mađara Žombora Piroša sa 0:2 u setovima (4:6, 6(2):7)), u čevrtfinalu drugog čelendžer turnira u portugalskom gradu Oejrašu.
Britanski teniser Džek Drejper plasirao se u osminu finala Australijan opena u Melburnu, pošto je pobedio 68. igrača sveta Australijanca Aleksandra Vukića posle pet setova, 6:4, 2:6, 5:7, 7:6, 7:6.
Protiv fudbalskog kluba Krila Sovjetov iz Samare pokrenuta je istraga zbog sumnje u koruptivne radnje, saopštio je šef Sudijske komisije FS Rusije Pavel Kamancev.
Partizan nije mogao bolje da završi ovu duplu nedelju u Evroligi. Dve ubedljive pobede na gostujućem parketu koje su poslale jasnu poruku – crno-beli su tu, sada na korak od plej-in zone.
Ah, taj kontinuitet. Srpski tenis da nema Novaka Đokovića, mogao bi da se opiše ovom rečenicom -- kontinuitet nije u mentalitetu jednog Srbina. Da li je vreme da se to promeni?
Vrhovni sud je dozvolio da stupi na snagu zakon koji će primorati kineskog vlasnika TikToka da proda svoje poslovanje u SAD do nedelje, ili će se suočiti sa zabranom.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar