Sreda, 11.11.2020.

09:00

Nadalova Ahilova peta

Postoje dve struje mišljenja kada je u pitanju učešće Rafaela Nadala u GOAT trci.

Izvor: Milan Tomiæ

Nadalova Ahilova peta
Photo by Jean Catuffe/Getty Images

Ona prva ga ističe kao glavnog favorita da na kraju karijere ponese epitet najboljeg tenisera svih vremena.

Ovakav stav javnosti znatno se pojačao nakon poslednjeg Rolan Garosa, koji je Španac osvojio po 13. put.

On je u prestonici Francuske nastavio dominaciju, a, takođe, izjednačio se i u broju Grend slem trofeja sa Rodžerom Federerom.

Njih dvojica su trenutno na "koti" 20.

Gledište da je najozbiljniji kandidat za maloprespomenutu "titulu" potkrepljuje se činjenicom da ima tri glavna trofeja više od Novaka Đokovića, ali i da je od Federera mlađi, odnosno da će u narednim godinama gotovo sigurno preteći Švajcarca.
Naravno, tu su i drugi rekordi koji ga stavljaju u prvi plan – neki su jako važni, a neki malo manje.

Tako na primer, Nadal od glavnih rivala ima četiri trofeja više u Dejvis kupu, a takođe, osvojio je i zlato na Olimpijskim igrama.

U međuvremenu je ostvario hiljaditu pobedu u karijeri, ali i postavio rekord koji niko neće oboriti.

Svi ovi statistički parametri su izvrsni, ali, kako i sam Nadal kaže, trci se ne nazire kraj.

“Brojeve treba da analiziraju ljudi koji poznaju istoriju tenisa. Ja sam zadovoljan svojom karijerom. U ovom momentu sigurno sam jedan od dvojice najboljih. Videćemo šta će se dogoditi u narednim godinama, šta će Novak uraditi, kakav će učinak Federer imati kada se vrati na teren. Imaćemo vremena sve da analiziramo kada završimo karijere”, rekao je Nadal nedavno posle osvajanja Rolan Garosa, pa dodao:

"Ja sam srećna osoba. Ne znam šta je još ostalo da osvojim, ali radujem se onome što me čeka. Da taj entuzijazam ne postoji, bilo bi vreme za povlačenje."
View this post on Instagram

Forever in awe of these three legends. 👏

A post shared by ATP Tour (@atptour) on

Pored ove struje, postoji i druga, koja kaže da Nadal nikako ne može da bude GOAT, pa čak ni glavni kandidat za istog.

Zamera mu se svojevrsna jednoličnost, odnosno dominacija samo na pojedinim turnirima, koja mu je "nabudžila" brojke.

To se odnosi kako na Grend slemove (13 RG, 1 AO, 2 WB, 4 USO), tako i na Masterse.

Njih trenutno ima 35 i drugi je na večnoj listi, odmah iza Novaka Đokovića.

Međutim, upravo mu se rezultati na turnirima iz serije 1000 zameraju, tačnije činjenica da nikada nije osvojio pojedine.

U pitanju su Majami, Pariz, ali i najvažnije, Završni Masters, na kojem svake godine u novembru učestvuju najbolji igrači sveta – njih osmorica.
Wikipedia/screenshot
Dakle, ta raznovrsnost kada su u pitanju trofeji zamera se "Biku sa Maljorke".

Od 20 GS titula, 13 ih je osvojio na Rolan Garosu, dok je od 35 Mastersa, čak 24 osvojio na zemljanoj podlozi.

Trofej u Kanadi (Montreal/Toronto) podigao je pet puta, u Indijan Velsu tri i to mu je pomoglo da malo "razbije" toliko puta spomenutu jednoličnost.

Nadal je po jednom slavio u Šangaju i Sinsinatiju, a igrao je u još samo tri finala na ovim takmičenjima u prethodnih 15 godina.

Najbliži trofejima u Majamiju je bio u četiri navrata, u Londonu u dva, dok mu je u Parizu najbolji rezultat u prethodnih devet učešća ostalo polufinale, koje je uostalom igrao i ovog vikenda, kada je poražen od Aleksandra Zvereva.

Španac je nakon tog duela imao izgovor zašto nikada nije trijumfovao u Parizu, ali i Majamiju i Londonu.

"Nema nikakve kletve. Turnir je težak zbog uslova u kojima se igra. Nije nenormalno to što nisam osvojio jedan turnir iz serije 1000. Na Mastersima učestvuju najbolji teniseri sveta. Kao što sam rekao ranije, ova podloga je teška."
Finale Završnog Mastersa 2013/Getty Images
Novu šansu da osvoji toliko željeni Završni Masters Nadal će imati od 15. novembra, kada počinje ovogodišnje izdanje u Londonu.

Drugi teniser sveta, za razliku od sezona kada je sve bilo "normalno" i kada je igrao mnogo turnira, sada poslednji turnir očekuje manje-više odmora.

Pre petomesečne pauze zbog pandemije koronavirusa, Nadal je igrao četvrtfinale Australijan opena, te po treći put u karijeri osvojio Akapulko.

Nakon restarta odlučio je da preskoči US open, da bi se što bolje pripremio za Rolan Garos. Plan mu je urodio plodom i on je uspeo da osvoji titulu, pobedom nad Novakom Đokovićem sa 6:0, 6:2, 7:5. U Parizu je, kao što smo rekli, stigao do polufinala, dok je Sofiju odlučio da preskoči.

Uz Novaka, petostrukog osvajača Završnog Mastersa, Dominika Tima, šampiona US opena, te branioca titule Stefanosa Cicipasa, jedan je od glavnih favorita za trofej.

Učestvovao je devet puta, a najveći uspeh su mu finala iz 2010. (poraz od Federera 6:3, 3:6, 6:1) i 2013. (poraz od Đokovića 6:3, 6:4).

Takođe, tri puta je igrao polufinale, dok je u četiri navrata bio zaustavljen u grupnoj fazi.

Žreb je zakazan za četvrtak, dok turnir počinje u nedelju. Autor: Milan Tomić

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

135 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: