Sport je oduvek bio plato noviteta, na kome se aktuelni menjaju i grade, a novi se rađaju. Poslednjih pola decenije svedoci smo svetske ekspanzije e-sporta, padela, ali i povratak tradicije kroz oživljavanje viteških borilačkih veština.
Među novitetima, uprkos 22 godini postojanja je i hibridni sport koji kombinuje dve tradicionalne discipline: šah i boks.
U 2025. naša zemlja će biti domaćin Svetskog šampionata u šah-boksu, sportu koji se munjevito širi planetom.
"Nakon Svetskog prvenstva za žene u boksu koje će biti održano u Nišu marta 2025, uslediće i šah-boks šampionat sveta. Bokserski savez Srbije napravio je dogovor sa Svetskom šah-boks organizacijom o organizaciji ovog takmičenja koje je ušlo na listu naj trend sportova planete i sporta koji će obeležiti budućnost. Izuzetno smo srećni što će se i Srbija upisati na listu domaćina globalne šah-boks zajednice koja broji 38 zemalja i koja će ove godine proslaviti 22 godine postojanja. I uprkos tome što je više od dve decenije ovaj sport na međunarodnoj sceni, ekspanzija se događa upravo sada i ponosni smo što ćemo organizovati Prvenstvo sveta koje će upravo biti održano u Srbiji, čime se piše nova istorija kako ovog sporta, tako i Srbije na svetskoj mapi sportova sveta", ističe generalni direktor Bokserskog saveza Srbije Sergej Lomakin.
Šah-boks je sport u kome dva takmičara igraju naizmenično runde blic šaha i boksa dok jedan ne pobedi matom ili nokautom. Takođe je moguće pobediti vremenskom kaznom kao u normalnom šahu, i bokserskom odlukom ako je u šahovskoj rundi nerešeno. Obično se događaji održavaju u bokserskom ringu koristeći amatersku boksersku opremu i pravila. Šahovska runda se takođe igra u ringu sa pomeranjem stola, table i sedišta u i van ringa za svaku rundu.
Šah-boks je izmislio francuski strip umetnik Enki Bilal, a prilagodio ga holandski umetnik performansa Iepe Rubing kao umetnički performans, da bi kasnije prerastao u takmičarski sport. Šah-boks je posebno popularan u Ujedinjenom Kraljevstvu, Indiji, Finskoj, Francuskoj i Rusiji.
Prvo takmičenje u šahovskom boksu održano je u Berlinu 2003. godine. Iste godine u Amsterdamu je održana prva borba na svetskom prvenstvu u saradnji sa Holandskim bokserskim savezom kao i Holandskom šahovskom federacijom.
Prvo Evropsko prvenstvo u šahu u boksu održano je u Berlinu 1. oktobra 2005. godine. Postoji tendencija da se šah-boks uključi i na listu Olimpijskih igara, što je prvi kao ideju izneo 2016. tadašnji predsednik FIDE Kirsan Iljumžinov.
Izvor: BSS
Kao i boks, šahbokseri su podeljeni u težinske kategorije. Trenutno se sledeće primenjuju na profesionalne šah-boks događaje (od oktobra 2014): muškarci (17 godina +) : do 70 kg, 80 kg, 90 kg, preko 90 kg, žene (17 godina +): do 55 kg, 65 kg, 75 kg, preko 75 kg.
"Šah-boks je atraktivan, zahtevan, spektakularan sport, koji zahteva raznovrstan skup veština. Sa jedne strane imate igru mozga, što zahteva izuzetnu smirenost i koncentraciju, sa druge strane imate igru i mozga i srca i adrenalin koji ide uz sve to, tako da je ovo sport za hrabre i ujedno ljude od intelekta. Sport zahteva kombinaciju mentalne oštrine, strateškog razmišljanja i fizičke spremnosti. Takmičari moraju biti vešti šahisti i sposobni bokseri, čime šah boks postaje multidimenzionalna i fizički zahtevna aktivnost. Integracija dve različite discipline dodaje sloj složenosti i strategije, što ga čini sportom koji testira i intelektualnu i fizičku snagu", objašnjava Lomkin.
Iz ovog sporta može se naučiti mnogo toga.
"Pre svega sa je za dobre odluke potrebno pravo okruženje, ali isto tako moramo da prepoznamo ona vremena kada je poslu potrebna naša puna pažnja – kada nam je potrebno vreme, kada nam je potrebna tišina, kada treba da izbegnemo ometanja, kako bismo mogli da damo sve od sebe da reši problem. Šah-boks je sport u kome možemo prepoznati i našu poslovnu svakodnevnicu, jer živiomo u vremenu kada jedan čovek ne obavlja samo jedan zadatak već više zadataka odjednom i to svakodnevno, sa istom dozom volje, želje i snage za uspehom, što zahteva nemoguće, a svedoci smo da je sve moguće, baš kao i u ovom sportu koji spaja nespojivo. U tome i jeste njegova čar i lepota", zaključio je generalni direktor Bokserskog saveza Srbije Sergej Lomakin.
Sportska 2025. godina ne donosi Olimpijske igre, nemamo ni veliko takmičenje u fudbalu, ali će sprska javnost imati razloga da raduje uspesima srpskih sportista.
OpenAI, Anthropic i Meta Platforms navodno američkim obaveštajnim i odbrambenim agencijama ne dozvoljavaju korišćenje njihovih tehnologija kako bi se naškodilo ljudima. Ipak, saradnja postoji.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar