Prof. dr Milica Vukašinović Vesić, direktorka Antidoping agencije Republike Srbije predstavila je istraživanje o korišćenju dopinga u rekreativnoj populaciji.
Izvor: Savez za rekreaciju i fitnes Srbije
Cilj ove studije, kroz istraživanje koje se sprovodi već drugu godinu zaredom, je da se dobije jasan uvid u obim korišćenja zabranjenih supstanci među rekreativnom populacijom, kao i da se definišu preporuke i strategije za prevenciju u borbi protiv dopinga.
Istraživanje je sprovela Antidoping agencija Republike Srbije u saradnji sa Savezom za rekreaciju i fitnes Srbije, a uz podršku Ministarstva sporta u 14 gradova širom Srbije. Istraživači su bili prisutni u 32 teretane, a istraživanje je obuhvatilo 823 ispitanika.
"Zahvaljujem Ministarstvu sporta na njihovom neumornom trudu na unapređenju svih aspekata sporta u Srbiji, kao i Savezu za rekreaciju i fitnes na partnerstvu i podršci u realizaciji istraživanja.Naša misija je da edukujemo sportiste i sportske radnike o rizicima i posledicama korišćenja dopinga, kako bismo zaštitili zdravlje sportista i promovisali fer plej u sportu. Rezultati istraživanja su alarmantni i pokazuju da je doping u značajnoj meri prisutan među rekreativnim sportistima. Najmanje svaki deseti, a najviše svaki peti rekreativac koristio je zabranjene supstance. Posebno nas brine da je najveći rizik prisutan među mladima od 18 do 35 godina. Stoga je neophodno da nastavimo da radimo na prevenciji i pružimo podršku sportistima i rekreativcima u njihovim naporima da ostanu zdravi i da se bezbedno bave sportom", izjavila je prof. dr Milica Vukašinović Vesić, direktorka Antidoping agencije Republike Srbije.
Istraživanje je predstavljeno u prisustvu ministra sporta u Vladi Republike Srbije, gospodina Zorana Gajića, predsednika Saveza za rekreaciju i fitnes Srbije, gospodina Nebojše Stojanoskog i Dragana Tomaševića, generalnog sekretara Saveza za rekreaciju i fitnes Srbije.
"Hvala vam što ste došli da podržite borbu protiv dopinga. Rezultati istraživanja su me ozbiljno zabrinuli, jer pokazuju koliko je upotreba zabranjenih sredstava zastupljena među rekreativcima. Kada sam čuo za razmere ovog problema, bio sam iznenađen — u pitanju je pretežno neznanje koje ljude dovodi do korišćenja ovih supstanci, uništavajući im zdravlje i život. Ne mogu da shvatim da neko, svestan štetnih posledica, i dalje koristi ove opasne supstance koje razaraju ceo organizam. Pozivam sve nadležne, od obrazovnih institucija do bezbednosnih službi, da pomognu u ovoj borbi kroz edukaciju, prevenciju i sankcionisanje. Ovo je jedan od najvažnijih zadataka za očuvanje zdravlja nacije", – izjavio je Zoran Gajić, ministar sporta u Vladi Republike Srbije.
Ova studija predstavlja nastavak pilot projekta sprovedenog 2023. godine u Beogradu, gde je na uzorku od 631 ispitanika zabeleženo prisustvo dopinga.
"Kako je aktuelna izrada Nacionalne strategije razvoja sporta, verujem da je istraživanje o korišćenju dopinga u rekreativnoj populaciji od izuzetnog značaja jer smo ovim istraživanjem dobili validne podatke i jasne smernice na osnovu kojih možemo da kreiramo aktivnosti. Sada imamo jasan uvid gde se trenutno nalazimo i šta je potrebno da promenimo kako bismo obezbedili zdravu i sigurnu sportsku i životnu sredinu", izjavio je mr Dragan Tomašević, generalni sekretar Saveza za sport i fitnes Srbije.
Sportska 2025. godina ne donosi Olimpijske igre, nemamo ni veliko takmičenje u fudbalu, ali će sprska javnost imati razloga da raduje uspesima srpskih sportista.
Komentari 5
Pogledaj komentare Pošalji komentar