Dve decenije postojanja OK DIF proslavio je organizacijom 15. Kupa, koji se u dva dana vikenda (26. i 27. oktobar) održao na dve lokacije u Višnjičkoj banji i Deliblatskoj peščari.
Uz to, jubilej je obeležen i svečanom akademijom na Fakultetu sporta na Košutnjaku.
OK DIF osnovan je 13. novembra 2004. godine i u okuplja sve uzraste i zainteresovane sa ciljem takmičarskog i rekreativnog bavljenja orijentiringom.
Zajedno sa OK DIF u organizaciji takmičenja kao pokrovitelji učešće su uzeli Orijentirnig savez Srbije i Beograda, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja u Beogradu i Irena Juhas.
"Završili smo sa realizacijom 15. Kupa Orijentiring kluba DIF, ujedno i proslave našeg jubileja od 20. godina postojanja kluba. Naša ekipa stajala je iza organizacije da ovo dvodnevno takmičenje učini što zanimljivijim i ono što je važno za naš sport, tehnički ispravnim. Zahvalnost svima koji su se odazvali pozivu, oko 200 takmičara, prvog a i drugog dana. Nadamo se da ste uživali kako na stazama tako i na našoj proslavi. Do sledeće trke, sportski pozdrav od svih članova kluba", stoji u odbjavi OK DIF.
Orijentiring je sport u kome takmičar samostalno uz pomoć mape i kompasa pronalazi po propisanom redosledu određeni broj objekata (kontrola) obeleženih na terenu i na karti. Osnovni cilj je pronalaženje svih kontrola za što kraće vreme.
Ovo je sport u kome se podjednako iskazuje veština orijentacije u prostoru i fizička sposobnost takmičara.
Takmičenja se održavaju u raznovrsnim prirodnim okruženjima, ali i u gradovima, parkovima.
Takmičenja su uglavnom pojedinačna, ali postoje i štafetna, zatim dnevna i noćna, jednodnevna, dvodnevna i višednevna, u letnjim i zimskim uslovima.
Takmičari su podeljeni u preko 30 kategorija, zavisno od pola i uzrasta (počev od 10-12 god, pa do veteranskih preko 35 godina).
Za vrhunske takmičare postoji elitna kategorija u kojoj učestvuju samo najkvalitetniji takmičari. Jedinstvena je i kategorija Sport za sve ili Open kategorija u kojoj se može nastupati rekreativno.
U sistemu takmičenja postoje sprint (pobedničko vreme 12-15 min), srednje (25-35 min) i duge distance (uglavnom preko 50 min).
Oprema za takmičenje je slobodna po izboru i veoma jednostavna, a sastoji se od patika sa manjim kramponima i specijalno izrađenog dresa. Takmičari prilikom kretanja po terenu koriste kompase specijalne izrade.
Orijentiring je nastao u Skandinaviji krajem prošlog veka u jedinicama švedske vojske. Prva dokumentovana vojna takmičenja održana su 1893. godine u Stokholmu i 1897. u Bergenu (Norveška), a prvo civilno 1900. u Oslu kada se prvi put pojavio i naziv "orijentacija".
Do Prvog svetskog rata takmičenja su bila malobrojna, dok je prvo veće takmičenje održano 1919. god. u Stokholmu, a okupilo je 220 takmičara.
Međunarodna orijentiring federacija (International Orienteering Federation – IOF) osnovana je u Danskoj 1961. Prvo Evropsko prvenstvo održano je 1962. godine u Norveškoj, a prvo svetsko prvenstvo 1966. godine u Finskoj.
U našoj zemlji orijentiring počinje da se razvija od 1950. U početku su bila ekipna takmičenja i organizovana po pravilima Planinarskog saveza Jugoslavije.
Prvo pojedinačno takmičenje u orijentiringu na tlu Srbije održano je 1975. godine (okolina Smedereva). Ipak, pojedinačna takmičenja po pravilima IOF-a zaživela su tek početkom 80-tih godina. Prvi šampionat Jugoslavije održan je 1981. godine u okolini Zagreba.
Godine 1993. posle raspada "stare" Jugoslavije osnovan je Jugoslovenski savez za orijentacioni sport. Naslednik ovog saveza danas je Orijentiring savez Srbije.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar