Lija Tomas je od rođenja muško (suštinski i biološki je to i sada), podvrgnula se hormonskoj terapiji, obaveznoj u trajanju od godinu dana, i potom je počela da se takmiči u konkurenciji dama.
Naravno, ređala je pobedu za pobedom u koledž konkurenciji. Nije joj bilo ravnih iz prostog razloga što je jača i brža od slabijeg pola.
Ona je tranziciju iz muškog u ženski pol obavila pre pet godina.
Njoj je i u Americi zabranjeno da se na seniorskom nivou takmiči u konkrenciji dama, a kako je postigla olimpijsku normu na jednom od takmičenja u SAD, videla je priliku da se nađe na Olimpijskim igrama u Parizu.
Obratila se Svetskoj plivačkoj federaciji, ali je naišla na rampu pod obrazloženjem da svetska plivačka federacija "štiti ženski sport".
Lija se potom obratila višoj instanci, Sudu za Sportsku arbitražu u Lozani, međutim i tamo je odbijena.
Inače, prema propisima Svetske plivačke federacije potrebno je izvršiti promenu pola do 12 godine kako bi sportista stekao pravo da se takmiči u konkurenciji slabijeg pola.
Međunarodna plivačka federacija ima nultu toleranciju prema bilo kakvom uplivu muškaraca u žensku konkurenciju
Razni pokreti za ljudska prava su pokušali da ospore takvu politiku, bilo je i protestnih pisama i različitih pokušaja, međutim ta organizacija je ostala dosledna u stavu.
Lija Tomas je posle velikih uspeha koje je postigla u poslednje dve-tri godine u SAD izabrala povlačenje (nije se ni takmičila neko vreme) usled ogromnog pritiska javnosti koje je trpela ne samo ona, već i čitava plivačka organizacja u SAD zbog toga što je uopšte dozvoljeno transrodnoj osobi da pliva u konkurenciji suprotnog pola.
Komentari 5
Pogledaj komentare Pošalji komentar