Košarka će se promeniti: "Ne bih to nazvao NBA Evropom"
Kako se bliži kraj kalendarske godine, generalni sekretar FIBA-e, Andreas Zagklis, održao je sveobuhvatnu konferenciju za medije na kojoj se osvrnuo na ključna pitanja i uspehe organizacije.
Četrdesetčetvorogodišnji Grk istakao je rekordnu prodaju karata za Olimpijske igre u Parizu, kao i februarski FIBA prozor, tokom kojeg je godišnji kalendar takmičenja prvi put usklađen, kao neka od dostignuća na koja FIBA može biti ponosna.
Zagklis je govorio o spekulacijama o proširenju NBA lige u Evropi i o mogućem uticaju na strukturu evropske košarke:
"To pitanje pre svega treba postaviti NBA-u," rekao je.
"Postoji jasan interes i razgovori sa FIBA-om su u toku. Naš posao je da vodimo otvorene razgovore sa partnerima, uključujući ljude iz Evrolige. FIBA uvek ima direktan pristup – želimo da razvijamo naš sport, ali i da očuvamo postojeći ekosistem."
Naglasio je važnost poštovanja nacionalnih timova i domaćih liga:
"Imamo dobro razvijen ekosistem domaćih takmičenja i reprezentacija, što nam daje 500-600 sportista. Ne bih to nazivao 'NBA Evropom', jer NBA Evropa već postoji kroz njihove aktivnosti ovde. Međutim, to je nešto što pratimo i ozbiljno razgovaramo sa svim partnerima," ponovio je.
Ekspanzija prema Bliskom Istoku i neiskorišćeni potencijali Evrope
Zagklis se dotakao i proširenja evropske košarke prema Bliskom Istoku, od učešća Dubaija u ABA ligi do mogućnosti da se Final Four Evrolige održi u Abu Dabiju:
"Ne mogu komentarisati Final Four, jer još uvek nema zvanične potvrde da će se definitivno igrati u Abu Dabiju," rekao je.
Dodao je da postoji veliki neiskorišćeni potencijal u Evropi:
"Košarka u Evropi nije iskoristila svoj puni potencijal. To nije kritika nikome, već činjenica. Verujem da FIBA pokazuje jasnu nameru da otvori nova tržišta u Evropi pre nego što se okrene drugim regijama. Mnogo toga nismo iskoristili u Centralnoj i Zapadnoj Evropi – nismo u Rimu, niti u nekim drugim velikim gradovima Evrope. To bi trebalo da bude naš prioritet."
Pohvalio je odluku FIBA Europe da naredna tri Final Four-a Ženske Evrolige organizuje u Saragosi i dodao:
"Ako dođe do proširenja, nadam se da će to značajno uticati na povećanje plata svih igrača."
Odlazak mladih igrača u Ameriku i problem kompenzacija
Sve više mladih igrača odlazi u američke univerzitete, što izaziva pritužbe klubova na nedostatak adekvatnog sistema kompenzacije.
Zagklis je komentarisao:
"Postoje dva aspekta – odlazak u NBA i odlazak u NCAA. Odlazak u NBA je prisutan dugo i na tome radimo godinama. Što se tiče NCAA, to je rastući problem. Danas u NCAA imamo preko 800 momaka i isto toliko devojaka koji nisu iz SAD-a, već iz drugih delova sveta. Sve više mladih odlazi u Ameriku, ne zbog obrazovanja, već zbog novca."
Istakao je da je FIBA oformila radnu grupu eksperata za rešavanje ovog problema:
"Ova situacija nije dobra za klubove, jer ne dobijaju adekvatnu kompenzaciju. NCAA je primarni regulator, a pravni aspekt dolazi posle. Naš zadatak je da odbranimo naš ekosistem, a da pritom ne sprečimo mlade igrače u daljem razvoju. O ovom pitanju ćemo detaljno raditi i nadam se da ćemo na proleće imati konkretna rešenja," zaključio je Zagklis.
U evropskim krugovima i dalje se spekuliše da barem neke od tih stalnih članica, poput Real Madrida, Barselone i Fenerbahčea iz Istanbula, razmatraju da puste da im isteknu licence u Evroligi. Još jedan vrhunski evropski klub, Alba Berlin, navodno bi bio isključen iz statusa stalnog člana Evrolige ako se prošire sadašnji ugovori o licenciranju. Sva ta četiri kluba imaju akademske sisteme za razvoj igrača koje proučava NBA.
Ketrin De Bole, izvršna direktorka Europola, izrazila je na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu zabrinutost u vezi sa šifrovanom komunikacijom i zatražila veću saradnju tehnoloških kompanija.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar