Košarka 3

3.7.2024.

20:35

Šamar za Letonce – Filipini im održali čas košarke

Košarkaška reprezentacija Filipina pobedila je domaćina kvalifikacionog turnira za Olimpijske igre Letoniju rezultatom 89:80.

Izvor: B92.Sport

Profimedia

Bio je ovo i istorijski trenuak za Filipine, jer su prvi put posle 64 godine pobedili neku evropsku reprezentaciju u zvaničnoj utakmici.

Letonci su, podsetimo, dan ranije rutinski savladali Gruziju i praktično se već tom pobedom plasirali u polufinale turnira.

U drugoj grupi su Brazil, Crna Gora i Kamerun.

Filipini su do pobede stigli sa nekoliko ranih velikih naleta, prvim odmah na startu meča 8:0, ubrzo još jednim, još ubedljivijim - 11:0, pred sam kraj poluvremena.

Filipini su od vođstva 21:16 pobegli na 32:16 i bio je to jasan znak u kom pravcu će se odvijati meč u nastavku. Navijači u Rigi bili su zabrinuti.

Gosti su imali i do tada maksimalnih 18 poena razlike pred sam kraj poluvremena, ali prava košarkaška klinika Filipinaca usledila je tek u nastavku.

Treća četvrtina bila je poražavajuća po braću Bertans i družinu i spektakularna po Filipince koji su u jednom trenutku akumulirali 26 poena razlike (48:74).

Do kraja utakmice ekipa selektora Luke Bankija samo je uspela da ublaži poraz.

Brounli sa 26 poena i Soto predvodili su pobednički tiim, dok je Kuruc bio najbolji kod Letonaca sa 18.