Nova vest
Košarka 20

25.12.2024.

13:02

Košarkaška revolucija kakva se retko viđa

Bon je u Parizu, a Pariz u Memfisu. Ovo je priča o košarkaškoj revoluciji kakva se retko viđa.

Košarkaška revolucija kakva se retko viđa
Profimedia

Memfis Grizlisi nisu konvencionalna ekipa na koju ste navikli u modernoj košarci, a sve je to zasluga jednog čoveka.

Tokom godina su Memfis Grizlisi mnogim ljubiteljima košarke "prirasli za srce" pogotovo ona "Grit and grind" ekipa predvođena Zekom "Zi Bo" Rendolfom, Markom Gasolom, Tonijem Alenom i ostalima.

Proveri svoje znanje – Euroleague Selektor

Tada smo uglavnom pričali o njihovoj fantastičnoj odbrani, velikoj požrtvovanosti i bacanju za svaku loptu i stilu košarke koji odudara modernim filozofijama.

Bilo je tu elemenata "Princeton" napada (što je u NBA stalno igrao San Antonio, a u Evropi su takve akcije forsirali Željko Obradović, Jorgos Barcokas, Pablo Laso i ostali velikani), jer morate da budete konkurentni, ali se zna ko je bio glavni i šta se od te ekipe očekivalo.

Pročitajte sve o Ligi šampiona i pokažite svoje znanje! Tipujte sve rezultate Lige šampiona


Sada imamo malo drugačiju situaciju – Memfis Grizlisi su zabranili Dža Morentu da bude najatraktivniji i dogovor je da manje zakucava i čuva svoje zdravlje, a njihov napad je zaista nešto posebno.

Kao prvo, Memfis Grizlisi su ekipa koja igra najbržu košarku u NBA (105,1 posed na 48 minuta), dok postižu najviše poena po utakmici – čak 122,7 i njihov ofanzivni rejting je 6. najbolji u ligi sa 116,7 poena na 100 poseda.

Grizlisi imaju 20 pobeda i 10 poraza, a hvalospevi o fantastičnom napadu idu na adresu njihovog ofanzivnog koordinatora, gospodina Tomasa Isala.

Košarkaška revolucija kakva se retko viđa
Profimedia
 
 

Danas je u košarci "pikenrol" maltene osnova svakog napada, ali se pojavi ekipa koja prkosi modernom trendu i unese neki novitet i baš takva ekipa je ekipa Memfis Grizlisa.

Otkako je početkom 2000-ih godina pikenrol maksimalno popularizovan sve ekipe na planeti su igrale ovu 2 na 2 igru u koju se često uključe i ostali igrači jer ima beskonačno varijacija.

Ipak, kretnje bez lopte su često bile opasnije od same igre 2 na 2 i dodavanja iz džepa pa je to i bila osnova za ovu grandioznu ideju Tomasa Isala, kao i segmenti Prinston napada koji su spomenuti u uvodnim redovima iliti "shuffle offense" kako se takođe može čuti za akcije koje su potekle iz ovih ideja.

Memfis Grizlisi su trenutno ekipa koja gotovo da ni nema pikenrol u svojoj ofanzivno šemi i po tome su jedinstveni ne samo u NBA već u čitavom svetu košarke.

Njihova se igra zasniva na velikom broju kretnji, utrčavanja i blokova bez lopte i to im i te kako daje rezultate. Treba istaći i očigledan problem Memfisa koji je i naterao Isala na revolucionarnu ideju – manjak kvaliteta na poziciji centra.

Ponovo, jako je važno i što su promenili način igre Dža Morenta jer su mnogi još odavno primetili da u mnogo čemu podseća na Derika Rouza...
 

Košarkaška revolucija kakva se retko viđa
Tanjug/AP Photo/Jessie Alcheh
 
 

Uz svo dužno poštovanje Zeku Idiju i Džeju Hafu (malo falilo da zaigra u Evropi ove sezone), pa i Džerenu Džeksonu, Grizlisima definitivno fali oružja u reketu zbog čega su i pronašli inovativno rešenje.

Ovakve stvari su i tekako pomogle centrima jer je upravo pomenuti Džeren Džekson najbolji strelac Memfis Grizlisa sa 21,5 poena u proseku sa kojim Memfis ima ofanzivni rejting 110, a defanzivni 104, što je izuzetno dominantno.

Ipak je Džekson jedan od najboljih defanzivaca lige i bivši dobitnik DPOY nagrade (defanzivac godine), a sada ima i oko 50% iz igre i oko 37% za tri poena jer šutira više nego ikada i to pogotovo za tri poena kao da je bek, a ne centar.

Isalova taktika ga je potpuno oslobodila okova zapisanog defanzivca u očima javnosti i potpuno su pogodili što su mu dodelili ulogu glavne napadačke opcije.

Od svih visokih igrača u ligi (krilni centri i centri) koji napadaju obruč licem, Džeren Džekson Džunior to radi najbolje i ima najbolje moguće procente.

Santi Aldama, španski as, trenutno je jedan od najboljih igrača sa klupe u ligi i prema podacima "Athlon sports" on je treći najučinkovitiji defanzivac sa strane pomoći u NBA trenutno.

U napadu Memfisa se savršeno uklopio. Odlično čita kornere i pojavljuje se tamo kada god je potrebno, ne komplikuje previše i koristi otvoreni prostor nakon protrčavanja.

To se videlo kada je Denveru ubacio 28 poena (rekord sezone), dok je 27 ubacio Juti, 22 Orlandu, 21 Golden Stejtu...

Dža Morent ima 21,3 poena u proseku i veoma je važan za napad Memfisa, ali je propustio veliki broj utakmica zbog problema sa leđima i zbog toga su i odlučili da mu smanje potrošnju i stave ga u službu ekipe.

Napad Memfisa je izuzetno tečan i brz, poeni će sigurno doći. To je skapirao i Dezmond Bejn, koji je potpuno postao timski igrač i ego stavio sa strane što se odrazilo na njegove brojke, ali ekipa ne trpi i sa njim ima ofanzivni rejting čak 112.

Ako postoji koledž koji proizvodi takve igrače "kao na traci", onda je to Virdžinija. Ko god je prošao sistem Tonija Beneta rano je naučio da stavi ekipu na prvo mesto, a takav igrač je Džej Haf.

Košarkaška revolucija kakva se retko viđa
Tanjug/AP Photo/Brandon Dill
 
 

Ofanzivni rejting Memfisa je 125 sa njim, a defanzivni 108, brutalne brojke. On je 20 poena ubacio Filadelfiji, 18 Orlandu i 17 Vašingtonu i na više utakmica je bio dvocifren nego jednocifren.

Jedan od bitnijih momenata je bio kada su Grizlisi skapirali da sa njim umesto Idija ništa ne gube, čak profitiraju i počeli sve više da ga uključuju u napad i on je koristio prostor skraćenog kornera, uzimao šuteve spolja i pogađao u visokim procentima.

Skoti Pipen je pronašao svoje mesto pod suncem, a mnogi su već zaboravili na Džona Končara koji je takođe imao ulogu u Memfisu i pomogao da se pobeđuju utakmice.

Tejlor Dženkins je glavni trener ekipe i čovek koji je iz sistema San Antonio Sparsa i dugogodišnji je saradnik Majka Badenholzera kod koga smo često i znali da vidimo igrače uloge koji niču gotovo ni iz čega.

Svi ste skapirali da je Dženkins napravio vrhunski posao razvijanjem igrača, ali najbolji je bio u regrutovanju ofanzivnog koordinatora, Tomasa Isala.

Košarkaška revolucija kakva se retko viđa
Profimedia
 
 

Ko je Tomas Isalo? Bivši košarkaš sa pozicije beka šutera koji je čitavu svoju karijeru proveo u Finskoj, a 2014. godine je postao selektor reprezentacije Finske za igrače mlađe od 14 godina.

Nakon toga je došao u Honku odakle je "lansiran" u nemačku Bundesligu, tačnije u Krajlshajm Merlinse gde je bio pet godina i onda sledi prava košarkaška revolucija kada Tomas Isalo 2021. godine dolazi u Telekom Bon.

Isalo je doveo Ti Džeja Šortsa u Merlinse i otišao u Bon, a omaleni Amerikanac i naturalizovani Makedonac je godinu dana bio spreman za ofanzivni sistem Tomasa Isala.

Mnogo trčanja, mnogo korišćenja spejsinga (trailing takođe) i mnogo ofanzivnih skokova je bio njegov zaštitni znak, a svojim idejama je napravio revoluciju čak i tamo.
 

Kada su se napokon udružili Tomas Isalo i Ti Džej Šorts usledio je pravi spektakl. Bon je osvojio FIBA Ligu šampiona pobedivši Hapoel Aleksandra Džikića, a Šorts je bio MVP.

Godinu dana kasnije, Pariz je na isti pogon "pokorio" Evrokup gde su savladali i Bešiktaš Dušana Alimpijevića i London Petra Božića i postali šampioni, a Šorts je opet bio MVP.

Sada, Parižani su najbolji tim Evrolige i sve to je zasnovano na idejama Tomasa Isala i Šorts je prvi kandidat za MVP trofej u Evroligi.

Svim ovim ekipama je bilo zajedničko jedno – "nenromalni" ofanzivni rejting i Isalo je dobio ponudu Memfisa i od njih napravio čudo i podigao ofanzivni rejting za čak 10 poena na 100 poseda čime je Memfis jedan od najboljih ofanzivnih timova lige, što sam već spomenuo.

Pre nego što uskočimo u voz za Memfis, pogledaćemo malo kako je Tomas Isalo vodio Bon.

Ova akcija je izuzetno popularna u Evroligi, a viđali smo je i u arsenalu Andree Trinkijerija kada smo pričali o Žalgirisu pred duel sa Partizanom.


"Ajverson protrčavanja" su jedna od omiljenih stvari Tomasa Isala, pomažu mu da koristi momentum kreiran brzinom napada i da se u "visokom naponu" mnogo toga reši.

Taj napon i stvara potencijal, a slične setove istog principa smo često videli u Bonu i samo su preneseni na Pariz što ćete videti i iz priloženog video snimka.

Ima mnogo opcija, a često je šut sa distance idealno rešenje i zapravo ono što je zamišljeno.

Jasno vam je, o sistemu Tomasa Isala i njegovim idejama bih mogao da pričam danima. Kalkulisani haos je ostvario veliki uspeh u evropskoj košarci, a sada to isto gledamo na najjačoj pozornici koju košarka može da ponudi.

Kako lopta prođe kroz obruč: Merlinsi, Bon, Pariz i Memfis rade istu stvar – trče. Često i punim sprintom, otvaraju teren i prateće putanje koje donose dosta koševa.

Memfis ove sezone postiže čak 27% poena iz tranzicije, po čemu su ubedljivo prvi u NBA ligi. Samo zamislite koliko je lako dati koš u tranziciji i koliko su te stvari jednostavne, ali svi znamo da je to najteže ostvariti.

Isalo je uspeo da kreira napad u kom se njegova ekipa kao da igra tranziciju, čak iako je napad postavljen. To se može videti u napadima koje postavlja Ti Džej Šorts, kada se protivnik natera na nekoliko preuzimanja i onda se dobije mismeč da Šorts napada defanzivca koji najlošije brani perimetar i to se jako često završi lakim poenima.

Svoje zamisli kojima je dominirao u evropskoj košarci, Isalo je preneo u NBA i dobili smo ovo: Najboji napad lige koji NE IGRA pikenrol!


U ovom video snimku ćete i videti ono što sam pričao na početku teksta, gde je pikenrol napad relativno kasno počeo da se igra i relativno brzo postao udarna igla i nezamisliv segment svih napadačkih šema.

Tomas Isalo je u često imao "single side" i "double side" pikenrol napade u Bonu, ali je u NBA sve to poptuno izbacio i nacrtao napad u kome se blokovi prave igraču bez lopte, gde se protrčava iza leđa odbrani i gde se šutira mnogo i često.

Možemo reći da je samo prilagodio brzinu igre i iskoristio najbolje svo oružje koje Memfis ima. Stiv Ker je popularizovao "split post" akcije kada bek pošalje loptu u jednu stranu i onda napravi blok bez lopte na drugoj.

Sve je u pozicioniranju, spejsingu, načinu širenja odbrane što se kasnije koristi za utrčavanja, protrčavanja i šuteve iz omiljenih pozicija igrača sa loptom.

Nije to nešto što nikada nije viđeno, kao što sam rekao, već smo to i viđali u Memfisu, a sada je dodatno ubrzano i stavljeno u ruke ofanzivno orijentisanih igrača.

Boston Seltiksi su "zid konceptom" sprečavali Memfisu lake poene u kontri, što su radili i ostalim timovima, ali ostali timovi nisu šuterski nastrojeni kao Grizlisi koji su iskoristili svaki prazan prostor u odbrani Seltiksa i kažnjavali su to šutem.

Odbrana Bostona je, kao što se vidi na snimku gore, uhvaćena na "pogrešnoj nozi" nakon dodavanja preko čitave odbrane (skip pas), a dodatno su zbunjeni akcijom beka i centra.

"Inversion picknroll" je pik kada bek pravi blok centru, a ovde se to radi bez lopte i igrač sa loptom se udaljava od njih pa dodaje loptu igraču koji protrčava po centrali i on ispred sebe ima prazan prostor koji maestralno koristi za lake poene.

Izolacije su takođe bitna stvar. Pogotovo za Džerena Džeksona (objašnjeno je gore da je poenta da on to igra i zašto) koji je koristio identičan koncept kakav je bio osmišljen za Ti Džeja Šortsa u Bonu i Parizu.

Retko ko može da se snađe protiv ovakvog napada "u sekundi", retko ko može da isprati njihovo pozicioniranje, repozicioniranje i korišćenje praznog prostora i zbog toga su sve ekipe sa ovakvim konceptom izuzetno teške za skautiranje.

Sve deluje jednostavno i sve je apsolutno genijalno, što se i vidi po navedenim brojkama, ali i uspesima pomenutog trenera Tomasa Isala.

Svedoci smo košarkaške revolucije jer su ovo stvari za svako poštovanje.

Stefan Nikolić

Podeli:

Komentari 20

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Novo Sport Video Menu