Ova rang lista prikazuje 15 najboljih evropskih košarkaša svih vremena, slaveći njihova izvanredna dostignuća i doprinos NBA ligi.
Naglašava kako su ove žive legende, uključujući šampione poput Dirka Novickog, MVP igrače poput Nikole Jokića i pionire igre poput Arvidasa Sabonisa, uticale na ligu svojim jedinstvenim veštinama i internacionalnim stilom.
"Ova lista je mogla tiho da se počne sa Nikolom Jokićem, ali pre njega u NBA stigao je izvesni Dirk Novicki.
Nemački igrač došao je u NBA krajem 1990-ih, u vreme kada je u američkoj ligi još uvek postojala skepsa prema evropskim igračima. Smatrali su ih previše "mekima" i nedovoljno spremnima za fizičku igru koja je karakteristična za NBA.
Kada je Novicki stigao u Sjedinjene Američke Države, vrlo malo ljudi ga je poznavalo. Ipak, u roku od nekoliko godina, njegova prisutnost je transformisala Dalas Maverikse, istorijski prosečan tim, u jednu od najkonzistentnijih i najjačih ekipa u Zapadnoj konferenciji.
Novicki je bio poznat po svojoj preciznosti u šutu, kombinovanoj sa visinom od sedam stopa i jedinstvenom tehnikom šuta, što je činilo njegove skok-šuteve veoma teškim za blokiranje.
Pre početka finala NBA lige 2011. godine, Lebron Džejms je Novickijev šut unazad na jednoj nozi nazvao drugim najnezaustavljivijim potezom ikada, odmah iza skajhuka Karima Abdul-Džabara", kaže BN.
2. Nikola Jokić
"Obično se ne pridaje mnogo pažnje igračima koji su izabrani kao 41. pik na draftu. Kada su Nagetsi izabrali Jokića na draftu 2014. godine, ESPN čak nije ni prenosio taj trenutak uživo.
Tokom godina, srpski igrač se etablirao kao najbolji izbor druge runde u istoriji NBA lige i već se smatra jednim od najboljih centara svih vremena.
Trostruki MVP lige, šestostruki učesnik Ol-stara, četiri puta član prve petorke All-NBA tima i jednostavno najbolji igrač u istoriji Denver Nagetsa (uz dužno poštovanje prema Karmelu Entoniju).
Godine 2023. osvojio je svoj prvi NBA naslov, reagovavši manje-više onako kako su svi očekivali: uzdahnuo je s olakšanjem i zamolio da se što pre vrati kući u Srbiju da bude blizu svojih konja.
Upravo taj aspekt Jokićeve ličnosti čini ga još impresivnijim. Za razliku od mnogih drugih superzvezda iz prošlosti, koje su oko sebe gradile auru opsesivne posvećenosti košarci, Jokić je uvek uspevao da balansira svoju ljubav prema ovom sportu s normalnim životom, u kojem prioritet daje porodici i konjima.
Čak i ove sezone, uprkos problemima Nagetsa, Jokić dokazuje da je jednostavno najbolji igrač na svetu.
U svakoj utakmici, srpski centar deluje sposobno za vanserijske podvige, a njegovi statistički učinci i dalje su spektakularni.
Trebao bi ceo jedan roman da se spomenu svi rekordi koje je Jokić oborio od ulaska u NBA. Nama je dovoljno reći da imamo posla sa pravim fenomenom ovog sporta".
3. Janis Adetokumbo
"Put koji je doveo Janisa Adetokumba do toga da postane jedan od najboljih igrača u NBA ligi i jedan od najboljih evropskih košarkaša ikada zaista je jedinstven.
Rođen u Grčkoj, od roditelja Nigerijaca bez radne dozvole, Janis do svoje 18. godine nije imao ni grčko ni nigerijsko državljanstvo, što mu je onemogućavalo da napusti zemlju.
Tokom detinjstva, on i njegova braća radili su razne poslove kako bi pomogli porodici da zaradi novac.
Nakon nekoliko sezona u nižim kategorijama grčke košarke, Adetokumbo se na draftu 2013. pojavio kao svojevrsna enigma, igrač sa intrigantnim potencijalom o kojem su mnogi znali malo ili ništa.
Međutim, u roku od nekoliko sezona, svi u NBA ligi shvatili su da je njegov potencijal izuzetan.
Igrač sa retkim atletizmom i snagom, uvek spreman da napadne koš i pokrene kontranapad kada se ukaže prilika.
Paralelno s njegovim razvojem, i Milvoki Baksi su polako postajali jedna od vodećih ekipa u Istočnoj konferenciji, a na kraju su osvojili NBA titulu 2021. godine.
U međuvremenu, Janis je već dva puta osvojio titulu MVP-a lige (2019. i 2020. godine) i bio proglašen MVP-om finala 2021. godine.
Sa 30 godina, na vrhuncu karijere, Adetokumbo sada teži osvajanju svoje druge NBA titule i prve medalje sa reprezentacijom Grčke, što bi dodatno učvrstilo njegovo mesto među najvećim evropskim igračima svih vremena".
.
4. Pau Gasol
"Pau Gasol bio je bez sumnje jedan od najkompletnijih visokih igrača u novijoj istoriji košarke. Pravi košarkaški naučnik, katalonski igrač odigrao je ključnu ulogu u uspesima Lejkersa pod vođstvom Fil Džeksona i Kobija Brajanta.
Sam Brajant je više puta izjavio da bi čak i gledajući u prošlost bilo vrlo teško pronaći igrača sa veštinama sličnim Gasolovim.
Katalonski centar bio je izuzetno efikasan strelac u igri leđima ka košu, odličan asistent, vrhunski bloker i generalno igrač superiorne košarkaške inteligencije.
Dvaput NBA šampion, šestostruki učesnik Ol-stara, i jedan od samo četiri igrača u istoriji NBA koji su ostvarili najmanje 20.000 poena, 10.000 skokova, 3.500 asistencija i 1.500 blokada, Gasolovi statistički podaci otkrivaju samo deo njegove veličine".
5. Toni Parker
"NBA karijera Tonija Parkera bila je zaista izuzetna, posebno ako se uzme u obzir da je nakon deset minuta njegovog prvog pred-draft treninga sa San Antonio Sparsima, trener Popovič bio spreman da ga pošalje kući, smatrajući da nije dovoljno tvrd.
Trener Sparsa je kasnije morao da preispita svoj stav jer je francuski igrač uvek uspevao da ide daleko izvan svojih granica.
I možda je upravo to ono što čini Parkerovu karijeru toliko impresivnom. Francuski plejmejker sigurno nije bio veliki defanzivac i nije bio izvanredan šuter, posebno sa distance, ali njegova kombinacija brzine, promene tempa, vizije igre i liderstva učinili su ga jednim od najboljih plejmejkera 2000-ih.
Sa Spursima, Parker je osvojio četiri NBA titule, bio MVP finala 2007. godine, šest puta je bio izabran za Ol-star i njegov broj 9 je povučen iz upotrebe od strane franšize iz Teksasa".
Dalje slede:
6. Luka Dončić
7. Dražen Petrović
8. Mark Gasol
9. Peđa Stojaković
10. Arvidas Sabonis
11. Toni Kukoč
12. Vlade Divac
13. Rudi Gober
14. Detlef Šremp
15. Domantas Sabonis
Marko Barać, najmlađi trener ABA lige, već treću sezonu sa velikim uspehom vodi ubedljivo najmlađi tim ne samo u regionalnom takmičenju već i u Evropi.
U neizvesnim mečevima sitnice i nijanse odlučuju pobednika, a pogtovo kada je u pitanju "večiti" derbi. Ovaj put crno-beli su pobedili sebe, što nije retka pojava ove sezone.
Košarkaši Crvene zvezde dočekuju ekipu Partizana u prvom večitom derbiju ove sezone u ABA ligi. Meč se igra u Beogradskoj areni od 19 sati, crveno-beli su domaćini, a ovo je sve što treba da znate pred ovaj susret.
Zvezda je uspela da savlada oscilacije i dođe do pobede, iako se u jednom momentu smešio Efes scenario. Bilo je dosta vremena da se prebrodi kriza u napadu.
Ovaj proizvođač ima i dobro osmišljenu politiku modela, sa vozilima koja su prilagođena različitim tržištima, uz povoljan miks benzinskih, dizel i električnih vozila.
Komentari 68
Pogledaj komentare Pošalji komentar