Zamislite da potpišete najveći ugovor u istoriji NBA lige i da potom saznate da gubite milione dolara zbog višedecenijskog pravila donetog ni zbog kog drugog nego Majkla Džordana.
Džejson Tejtum je nedavno postao NBA šampion sa Boston Seltiksima nakon pobede nad Dalas Maveriksima u finalu i potpisao ugovor vredan 315 miliona dolara, a ozbiljan deo tog ugovora ide državi zbog "poreza sportista".
Porez na sportiste se u SAD plaća od 1991. godine kada je Majkl Džordan sa Čikago Bulsima osvojio prvu šampionsku titulu i pobedio Los Anđeles Lejkrese.
Grad Los Anđeles je, iz inata, odlučio da naplati nerezidentnu taksu na gostujuće sportiste. Ovo je značilo da Majkl Džordan mora da plati porez iako Los Anđelesu iako ne živi tu.
U državi Ilinois je ubrzo uvedeno identično pravilo pa su i oni naterali sportiste da plate. Danas je ovaj porez uobičajena stvar i Džejson Tejtum je poslužen kao primer koliko igrači novca zapravo gube.
On će od rekordnog ugovora gubiti svake godine skoro 5 miliona dolara (4,7 miliona tačnije) na porez na sportiste.
Kako kaže Blumberg, ovaj porez se računa na osnovu vremena koje igrač provede obavljajući "rad u vezi sa prihodima" u državama sa porezom na dohodak.
Istina deluje dosta manje glamurozno. Od 62,8 miliona dolara godišnje, moraće da plati 23,2 miliona dolara federalnog poreza, medicinskog 8,1 milion i njegovom agentu ide 1,4 miliona pa Tejtumu od 62,8 miliona ostaje 25,2 miliona dolara godišnje.
NBA ligu uskoro očekuje rekordni ugovor u svetu sporta jer će TV prava prodati za neverovatnih 78 milijardi dolara na desetogodišnjem ugovoru, kako prenose američki mediji.
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar