Nova vest
Košarka 19

31.12.2024.

11:50

Partizanovih 366 dana: Kako je pao "projekat 2024" i otpočeo novi "eksperiment"

Došao je kraj ove, prilično turbulentne godine za KK Partizan.

Autor: Iva Jevtić

Iva Jevtić
Partizanovih 366 dana: Kako je pao "projekat 2024" i otpočeo novi "eksperiment"
Profimedia

Crno-beli su se suočavali sa različitim problemima, klub je morao da reaguje posle neuspešne 2023/24. te je povukao dva poteza – jedan je bio očekivan, a drugi pak nesvakidašnji. Da krenemo redom.

Proveri svoje znanje – Euroleague Selektor

Košarkaški klub Partizan završio je takmičarsku sezonu 2023/24 daleko ispod očekivanja, bez osvojenog trofeja i plasmana među osam najboljih timova Evrolige.

Ambiciozni projekat "Partizan 2024", koji je trebalo da napravi korak napred ka Fajnal-foru elitnog takmičenja, završio se – razočaravajuće.

Podsećamo, Partizan je u sezoni 2022/23 ostvario istorijski uspeh osvajanjem ABA lige, prekidajući decenijski post, i stigao na korak od plasmana na Fajnal-for Evrolige.

Ti rezultati podigli su očekivanja navijača i uprave, koja je tokom leta agresivno radila na jačanju tima.

Međutim, u novoj sezoni tim nije uspeo da održi kontinuitet dobrih igara, što je rezultiralo podbačajem na svim frontovima.

Gde je zaškripelo u prošloj sezoni i ko je glavni krivac?

Problemi su počeli u reketu, gde Frenk Kaminski i Bruno Kaboklo nisu uspeli da nadomeste doprinos Matijasa Lesora.

Pi-Džej Doužer, iako nesumnjivo talentovan, nije opravdao očekivanja u ključnim trenucima. Njegov učinak u završnici sezone ostavio je Partizan bez potrebne sigurnosti na spoljnim pozicijama.

Pozicija plejmejkera bila je još jedan izvor konfuzije. Džejlin Smit, koji je tokom zime stigao s mnogo očekivanja, varirao je u ulozi – od igrača koji se nije nalazio u rotaciji u Evroligi, do ključnog organizatora igre u ABA ligi.

Iako mu se u plej-ofu ne može mnogo zameriti, jasno je da klub nije uspeo da obezbedi stabilnost ni na toj poziciji.

Kapiten Kevin Panter, kao jedan od nosilaca igre, bio je pod posebnim pritiskom. Njegov učinak 2023/24 nije bio na nivou prošlogodišnjih izdanja.

Bez podrške Dantea Egzuma i Jama Madara, Panter nije uspevao da konstantno pronalazi rešenja, a fokus protivničkih odbrana dodatno je umanjio njegov doprinos.



Tu je i Džejms Naneli, koji je bio možda najkonstantniji igrač Partizana te sezone, ali je incident s Stefanom Lazarevićem u finalu ABA lige bacio senku na sve.

Njegov fizički sukob sa košarkašem Zvezde doveo je do isključenja i izostanka u ključnim momentima, što je dodatno oslabilo tim.

Trener Željko Obradović jasno je stavio do znanja da svako mora snositi odgovornost za svoje postupke, što je bio simboličan kraj turbulentne sezone i definitivno njegovo opraštanje od crno-belog dresa.

Uz Nanelija, klub se dosta oslanjao i na Zeka Ledeja, pa i na Alena Smailagića koji se činio kao možda i njaveća perspektiva. ali je i to bila njihova poslednja sezona u Beogradu.

Partizanovih 366 dana: Kako je pao projekat 2024 i otpočeo novi eksperiment
Srdjan Stevanovic/Starsport

Aleksa Avramović, simbol energije i borbenosti KK Partizana i reprezentacije Srbije, završio je prvu sezonu dvogodišnjeg ugovora s crno-belima i napustio Srbiju.

 Njegov nastup u finalu protiv Crvene zvezde, gde je sa 17 poena bio najbolji strelac tima i trojkom doneo jedino vođstvo (44:42), bio je i poslednji na regionalnoj sceni u dresu Partizana.

Avramović je pokazao nezaustavljivu energiju ulaskom s klupe, ali njegov trud nije bio dovoljan da preokrene tok finalne serije.

Upravo ta borbenost i doprinos učinili su ga možda i najvažnijim odlaznim transferom.

Uz Avramovića, u trećoj četvrtini su Partizan u igru vraćali Danilo Anđušić i Uroš Trifunović.

Ova dvojica igrača, koje je Željko Obradović tokom sezone često držao van rotacije, dobili su priliku da budu "iks faktor" u plej-ofu, naročito u odsustvu Džejmsa Nanelija.

Taj eksperiment nije uspeo. Te je celokupan "projekat Partizan 2024" pao.

Nije bilo druge nego da se počne sa novim i to remontom tima.

Partizanovih 366 dana: Kako je pao projekat 2024 i otpočeo novi eksperiment
Peđa Milosavljević/Starsport

Potez koji može da donese licencu


Povratak Željka Obradovića u srpsku košarku i preuzimanje Partizana te 2021. godine izazvalo je pravu “histeriju”.

Najtrofejniji evropski trener vratio se onde gde je ponikao, u klub sa kojim je 1992. osvojio prvu evroligašku titulu i prema kojem gaji najčistije emocije.

Kako se približavao kraj sezone 2023/24 navijači su “drhtali” iščekujući da li će popularni Žoc potpisati novi ugovor.

On im je fenomenalnim gestom – potpisom na tabli za iscrtavanje akcija – na meču protiv Baskonije i odgovorio na gromoglasno skandiranje “Ugovor Željku”.

 

Nedugo zatim je stigla i zvanična potvrda – iskusni strateg će Partizan voditi još dve godine.

Ono što je definitivno ostalo upečatljivo svakom navijaču jeste rečenica koja je jasno iskazala želju da Žoc vodi “svoj klub” do penzije.

"Ili ću biti u Partizanu ili neću raditi. Mnogo je lako”, jasna je bila poruka Obradovića.

Na konferenciji za medije se zahvalio klubu koji mu je ukazao poverenje.

"Hvala Ostoji Mijailoviću na poverenju da i naredne dve godine vodim Partizan kao prvi trener. Svi ostali u upravi kluba su dali saglasnost, bila je obostrana želja. Ovo je moj klub u kome uživam radeći i ovo je prilika da se zahvalim svima i igračima, trenerima i ostalima iz radne zajednice, ali posebna zahvalnost ljudima iz uprave koji stvarno vole Partizan. Diže nas ljubav prema klubu. Nemoguće je izostaviti one zbog kojih se sve radi, to je ogromna armija navijača Partizana".

Partizanovih 366 dana: Kako je pao projekat 2024 i otpočeo novi eksperiment
Srđan Stevanović/Starsport


Sa njegovim ostankom Partizan se nada licenci. Možda A u ovom momentu nije realna, ali B je zasigurno nešto čemu se teži.

Finansijska stabilnost, veliko ime kao što je Željko Obradović i konstantno obaranje rekorda po posećenosti su samo neke od stavki koje bi ozbiljno mogle da poguraju klub iz Humske do ostvarenja cilja.

Potpuna rekonstrukcija i šta je doneo novi početak?

Usledila je potpuna rekonstrukcija tima. Prepoznale su se slabosti iz  prošle sezone– od problema u reketu do neefikasnosti na spoljnim pozicijama.

Jedini "preživeli" je Balša Koprivica.

Partizanova spoljna linija dobila je ozbiljna pojačanja dolaskom Frenka Nilikine i Isaka Bonge.

Od Nilikine, iskusnog francuskog bek s NBA stažom, očekivalo se da donese defanzivnu stabilnost i preciznost u šutu. Bonga, nemački reprezentativac, ima sličan zadatak na krilnoj poziciji, a došao je nakon uspešne sezone u Bajernu.

Jedan od najvećih problema prošle sezone bio je skok, gde je Partizan bio najslabiji tim Evrolige.

Taj zadatak je sada preuzeo Tajrik Džons, skakački specijalista s dokazanim kvalitetima iz italijanske i turske lige, kao i iz Efesa.

Partizanovih 366 dana: Kako je pao projekat 2024 i otpočeo novi eksperiment
Peđa Milosavljević/Starsport

Dvejn Vašington, Sterling Braun i Gabrijel "Ife" Lundberg donose dodatnu širinu na pozicijama bekova i krila. Vašington, novajlija u evropskoj košarci, i Braun sa sedmogodišnjim NBA iskustvom, dodaju novu dimenziju Partizanovom napadu.

Lundberg, prvi Danac u NBA, svojim univerzalnim kvalitetima može pokriti i plejmejkersku poziciju.

Na unutrašnjim pozicijama, Ajzeja Majk i Brendon Dejvis donose iskustvo iz Evrokupa i Evrolige, iako se Majkov doprinos “odložio” zbog povrede, relativno skoro ga je dobio nazad popularni “Žoc”.

Vanju Marinkovića i Alekseja Pokuševskog je sačekao poseban zadatak u novom timu. Marinković, povratnik i novi kapiten, nosi sa sobom bogato iskustvo iz Evrolige, dok Pokuševski dolazi kao sirovi talenat s NBA pozornice

Mladi igrači poput Marija Nakića, Arijana Lakića, Mitra Bošnjakovića i Alekse Dimitrijevića dovedeni su da bi prvenstveno prilike dobijali u ABA ligi.

Od svih, Nakić je delovao najbliže ozbiljnijoj ulozi, što i jeste tako bilpo na početku. Pružao je dobre i evroligaške partije, ali se onda povredio, te ga skoro dva meseca nije bilo na parketu.



Svakako, najzvučnije pojačanje je bio plejmejker Južnog Sudana Karlik Džons. Ljubiteljima košarke u Srbiji već je bio poznat po partijama protiv naše reprezentacije, a sada crno-beli dres nosi kao ključni igrač u napadu.

U tandemu s Frenkom Nilikinom, defanzivnim specijalistom sa NBA iskustvom, Partizan ove sezone na poziciji plejmejkera ima značajno kvalitetnija rešenja.

Džons je prepoznatljiv po svojoj sposobnosti da prodire do koša, pogađa u serijama i kreira za saigrače, što ga čini idealnim liderom u napadu.

Partizanovih 366 dana: Kako je pao projekat 2024 i otpočeo novi eksperiment
Srdjan Stevanovic/Starsport


Što se tiče samog starta nove sezone – 2024/25, videli smo dva lica crno-belih.

U ABA ligi nisu nikad u svojoj istoriji imali bolji start, čak 11 uzastopnih trijumfa imali su izabranici Željka Obradovića (2008. i 2021. je bilo 7-0).

Prvi poraz nanela im je ekipa Budućnosti, a onda i Crvena zvezda u prvom abaligaškom derbiju ove sezone.

Ipak, na kraju 2024. Partizan je prvi na tabeli sa 12 pobeda i samo pomenuta dva neuspeha.

Standings provided by Sofascore

S druge strane, u Evroligi se ne pamti lošiji start. U jednom momentu beogradski tim je imao skor od užasnih 2-9, čak šest poraza je zaradio uzastopno.

Gubile su se maltene dobijene utakmice, mečevi na jednu loptu, “otvorile” su se rane iz prethodne sezone kada ekipa nije znala kako da “prelomi” u ključnim momentima kada su završnice u pitanju, a onda je usledio večiti derbi.

Na definitivno iznenađenje i jednih i drugih navijača Partizan je ubedljivo slavio i to na gostujućem parketu, te stavio tačku na pomenuti "crni niz" – i kad su u pitanju uzastopni porazi na startu evroligaške sezone, ali i večiti derbiji (Zvezda je pod vođstvom Janisa Sferopulosa slavila čak osam puta uzastopno).

Nakon te pobede sve se preokrenulo. Redom su padali Olimpijakos, Žalgiris, Panatinaikos i Alba.

"Defanzivnu kliniku" su održali košarkaši Partizana rivalima, tu su bili i “časovi napadačke košarke”, a zdravstveni bilans je verovatno bio i najveći krivac da se izgube mečevi od Asvela i Efesa.

Ipak, nije dugo trajala kriza “parnog valjka”, za kraj 2024. godine u dupke punoj Beogradskoj areni pao je i Fenerbahče kome je Dvejn Vašington održao “čas napadačke košarke”.

Tako Partizan u novu 2025. godinu ulazi sa osam pobeda i 10 poraza, a s obzirom na to da se čini da je ova sezona nikad kompetitivnija i ujednačenija – tek je posao pred njim ukoliko želi da obezbedi plej-of.

Standings provided by Sofascore

Na samom kraju, ne možemo da ne spomenemo i veoma važan finansijski aspekt – Partizan više Srbiji ne duguje ništa.

KK Partizan je 15. oktobra isplatio ceo dug poreza od preko 662 miliona dinara, plus 185 miliona na osnovu zateznih kamata. i PDV 43 miliona. Od septembra 2023. godine do novembra 2024. godine klub je uplati 13 miliona i 710 hiljada evra. Dug prema poreskoj upravi Srbije je nula”, izjavio je Ostoja Mijailović na velikoj godišnjoj konferenciji.


 

Ovo jasno ukazuje na to da će crno-beli unaredon period moći da se posvete novim akcijama i projektima, među kojima je i "Bebe budući šampioni" – fondacija će kupiti dva ultrazvučna aparata (po 100.000 evra) za kliniku Narodni front, a u septembru 2025.

Čeka nas i saradnja sa Panatinaikosom.

"Sa našim bratskim klubom Panatinaikosom smo razvili projekat koji će biti poseban u svetu košarke. To neće biti projekat samo jednu godinu, već će i više od toga donositi prihode našem košarkaškom klubu", rekao je Mijailović.


Kako je objavila grčka "SDNA", prva zajednička akcija Partizana i Panatinaikosa biće put u Australiju.
 

"Dva tima će otići u Australiju od 18. do 23. septembra 2025. godine, na turnir "Pavlos Janakopulos" u Sidneju. Prethodno će Panatinaikos i Partizan odigrati prijateljski meč u Melburnu 18. septembra. Svoje partnerstvo će nastaviti i nakon Australije", objavili su grčki mediji.

Videćemo šta nam još donosi 2025…

Podeli:

Komentari 19

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Novo Sport Video Menu