Nova vest
Košarka 23

3.12.2024.

9:00

Partizan protiv najbolje odbrane i najgoreg napada – stižu Smajli i Trinki VIDEO

Košarkaši Partizana će u utorak od 20 časova i 30 minuta igrati protiv Žalgirisa u Beogradskoj Areni u meču 13. kola Evrolige.

Partizan protiv najbolje odbrane i najgoreg napada – stižu Smajli i Trinki VIDEO
Dimitrije Vasiljevic/Starsport/Profimedia – Fabrizio Andrea Bertani

U Srbiji i Litvaniji je košarka nacionalni sport i prati se sa velikom strašću, pa će duel Partizana i Žalgirisa u 13. kolu Evrolige i iz tog ugla biti veoma interesantan.

Navijači Partizana se nadaju da će njihova ekipa nastaviti da igra u dobrom ritmu i da će posle Crvene zvezde i Olimpijakosa pobediti i Žalgiris i tako steći niz od tri uzastopne pobede u Evroligi.

Proveri svoje znanje – Euroleague Selektor

Žalgiris, sa druge strane, ne igra u idealnoj formi i na poslednjih pet utakmica imaju samo jedan trijumf, ali trijumf nad ekipom Panatinaikosa u Žalgirio Areni.

Ove godine su igrači litvanskog kluba ostvarili dve pobede u gostima, jednu nad Virtusom u dramatičnoj završnici i drugu nad Olimpijom Milano posle čudesnog preokreta nakon -27...
 

Par podataka o samoj utakmici

Partizan protiv najbolje odbrane i najgoreg napada – stižu Smajli i Trinki VIDEO
Sofascore

Sigurno je da će ovaj meč privući veliku pažnju, a trenutno je Partizan blagi favorit u odnosu na Žalgiris, ali treba istaći da crno-beli neće biti kompletni.

Mario Nakić se i dalje nije oporavio od povrede, dok je Ife Lundberg takođe povređen i nije trenirao u ponedeljak, pa će tim Željka Obradovića verovatno biti bez njih dvojice.

Žalgiris će biti kompletan, ali je na poslednjih osam međusobnih duela samo dva puta pobedio Partizan, dok su crno-beli slavili na poslednjih pet uzastopnih mečeva protiv Žalgirisa i u proseku je to bilo sa 8 poena razlike.

Trener Žalgirisa Andrea Trinkijeri je bio trener Partizana, dok je Alen Smailagić nosio dres crno-belog tima, a centar Partizana Brendon Dejvis je svojevremeno igrao za Žalgiris.

Kao što je već rečeno, igra se u 20 časova i 30 minuta u Beogradskoj Areni, a sudije su Sreten Radović, Huan Karlos Garsija i Robert Viklicki.

Šta kaže statistika?

Da sada malo pogledamo brojke. Žalgiris i Partizan (uz Baskoniju) igraju u najsporijem ritmu u Evroligi. Ekipa Žalgirisa postiže tek74,6 poena u proseku i to je najmanje u ligi, odnosno 106,8 na 100 poseda po čemu je samo Alba lošije rangirana.

Prosečno postižu oko 17 dvojki sa nekih 50% uspešnosti i 8,8 trojki na 32% uspešnosti. Postižu najmanje koševa po utakmici, 26 u proseku sa oko 42% uspešnosti, a sa linije penala imaju oko 70%.

Samo su Alba, Asvel i Panatinaikos više napadali obruč od Žalgirisa, dok su 11. po šutevima sa polu distance, odnosno 14. po uspešnosti tih šuteva, a slično je u šutu za tri poena gde zaista nisu blistali.

Pošto Žalgiris jako retko igra u tranziciji već se oslanja na postavljene napade, ovo u realnosti deluje dosta bolje nego na papiru, a uskoro ćete videti i kako.

Posebno je interesantno što tranziciju otvaraju sporije i čekaju taj drugi talas gde neretko Ulanovas voli da se namesti za šut za tri poena.

Partizan protiv najbolje odbrane i najgoreg napada – stižu Smajli i Trinki VIDEO
EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Po broju skokova je Žalgiris sedma ekipa Evrolige i prosečnu "skidaju" 35 skokova od čega je 12 ofanzivno i ispred njih su samo Makabi, Pariz i Baskonija, a uspešnost na ofanzivnom skoku im je čak 32,7%.

Najčešće pokupe svoj promašaj za dva poena, dok nakon promašenih trojki nisu toliko uspešni već su 11. najbolja ekipa Evrolige po broju ofanzivnih skokova.

Imaju visokih 68% uspešnosti u hvatanju defanzivnih skokova, a 12. su po broju izgubljenih lopti i samo šest ekipa u Evroligi ima manje od njih...

Odbrana Žalgirisa je druga odbrana Evrolige i dozvoljava tek 107,3 poena na 100 poseda. Peti su po broju ukradenih lopti, 14. su po blokadama, a prave najviše faulova.

Po broju "ubijenih" poseda su izabranici Andree Trinkijerija treća najbolja ekipa u ligi, a ova statistika vodi računa o tome da ekipa ima barem tri poseda zaredom u kojima je naterala protivnika da izgubi loptu ili da promaši, a da oni pokupe defanzivni skok.

Istini na volju, Žalgiris izgleda neuporedivo bolje kod kuće nego u gostima, a statistiku i razliku u brojkama možete videti i sami:


Da pogledamo malo Partizan, koji takođe igra sporiju košarku i istakao se sjajnom kontrolom lopte i jako malim brojem izgubljenih, gde su imali bolje procente šuta za tri poena i sa linije slobodnih bacanja na svom parketu, ali su tek nedavno zaigrali čvrstu odbranu što će se osetiti kroz ukupnu statistiku.

Skok je bio veliki problem igračima Partizana, ali su to korigovali u određenoj meri, dok su problemi sa ličnim greškama ostali i videlo se i protiv Olimpijakosa koliko često dozvoljavaju protivniku da poentira uz faul i dodatno slobodno bacanje.


Crno-beli su 13. po broju postignutih poena, na 16. su mestu po broju ubačenih dvojki, 9. su po ubačenim trojkama, ali ostaju pretposlednji po broju skokova, sa pozitivnim učinkom odnosa asistencija i izgubljenih lopti i sa oko 21,2% koševa kojima prethodi asistencija.

Kako ćete videti i po statistici sa priložene grafike, Partizan je bolje igrao u gostima nego kod kuće i o tome sam već pisao i moje je mišljenje da je to do pritiska javnosti i punih tribina, što bi u toku sezone moglo lako da se ispravi.


Dalje, kada pogledamo statistiku po posedu, Žalgiris postiže manje od poena po posedu odnosno 0,98 dok je Paritzan na 1,06. Igračima Žalgirisa prijaju šutevi sa centralne pozicije, kako za dva tako i za tri.

Slično je i sa 45 stepeni, odnosno levog i desnog lakta kada pričamo o polu distanci, dok su iz ćoškova nešto lošije šutirali i reklo bi se da bi crno-beli lakše mogli da žive sa njihovim šutevima iz tih pozicija.

Pogledajte i ovu grafiku na kojoj je prikazan procenat šuta. Sa leve strane, videćete Partizanove procente šuta i sa desne strane Žalgirisove procente kako biste lakše skapirali o čemu se ovde radi.


 

Taktika


Za kraj, malo ćemo se baviti taktičkim zamislima dvojice sjajnih trenera Andree Trinkijerija i Želimira Obradovića.

Kao što sam malopre naveo, Žalgiris najbolje šutira iz centralnih pozicija i italijanski stručnjak veoma dobro zna kako da njegovi igrači najbolje izgrade poziciju za takav šut.

Na priloženom primeru ćemo videti "decoy" akciju koja koristi španski pikenrol kao segment obmane. Ulanovas sa levih 45 stepeni protrčava oko (stegera) uzastopnih blokova (takozvani Iverson cut) i staje na kontra stranu.

Loni Voker se pozicionira na pikenrolu Danstona i Sirvidisa čime nagoveštava blok u leđa i akciju španskog pikenrola, pa je odbrana fokusirana na to i Sirvidis se samo izvlači napolje, dobija pravovremeni pas od Ulanovasa i ima otvorenu trojku sa centralne pozicije.
 


Ovo je samo jedan od mnogobrojnih specijala Andree Trinkijerija i konkretno je ovo akcija koja se koristila posle tajm-auta (ATO), ali se neretko koristi i tokom pozicione igre.

Sada ćemo pogledati šta to Žalgiris često radi i kako može da ugrozi Partizan.

Njihova odbrana je fenomenalna, druga najbolja u ligi, a često ćemo videti neku vrstu zonske odbrane ili zonskog presinga koji prelazi u zonu ili čak kombinovanu zonu poput čuvene "box and one" odbrane.

Nije im strano ni da igraju čistu zonu 3-2, pa samim tim češće ostavljaju protivniku šansu da kažnjava sa polu distance ili iz ćoškova i ekipe koje nemaju praksu da tako završavaju napade imaju mnogo problema protiv njih.

Partizan nije jedna od takvih ekipa. Pogotovo iz kratkih otvaranja ima ko da ugrozi odbranu Žalgirisa, pa se tako u teoriji nameću Brendon Dejvis, Sterling Braun i Vanja Marinković kao tri ključna igrača za ovaj susret.

Žalgiris zna da izvrši pritisak na organizatora igre, često to rade iskakanjem, što je takođe kažnjivo kratkim otvaranjem i šutevima sa polu distance jer rotacijom i stranom pomoći mogu efikasno da zatvaraju reket.

Jedan takav primer je i ovaj sa utakmice Žalgirisa i Panatinaikosa kada je litvanski tim uspeo da pobedi, a biće vam i jasnije kako izgleda ta agresivna odbrana sa iskakanjem i rotacijama.


Žalgiris fenomenalno igra odbranu na niskom postu i ono što me je najviše oduševilo su njihova udvajanja na levom i desnom bloku odnosno tajming udvajanja.

Preuzimanja su takođe bitan faktor i tu se ponašaju nešto slično kao Partizan gde se sistemski preuzima do neke 10. sekunde, a onda se ide agresivno – svi sve preuzimaju i forsira se pas u korner gde obično protivnik ima težak šut preko ruke.

Preuzimanja su neretko i iznuđeno rešenje nakon visokih iskakanja na lopti, pa se nastavlja udvajanjem ili branjenjem linije dodavanja gde čekaju način da ukradu loptu i pokrenu tranziciju koja bi se završavala šutem pre nego što odbrana stigne da se postavi.

Partizan do sada nije imao problema sa odbranom tranzicije protivnika, ali se i nije previše susretao sa takvim napadima iz tranzicije, dok je najveća "rana" crno-belih odbrana šuta za tri poena.

Viđali smo i u duelu sa Olimpijom iz Milana kako se Partizan muči kada su na parketu tzv. "4-out ili 5-out" petorke što bi i u utorak uveče mogao da bude problem.
 

Ako Partizan bude koncipirao odbranu kao protiv Olimpijakosa i Crvene zvezde i bude se kockao sa šutem Žalgirisa, usmeravanja u kornere će biti ključ, odnosno u zone odakle ne briljiraju kada se radi o šutu, što ste videli i na onim grafikama.

Žalgiris je loše šutirao za tri poena u skoro svakoj utakmici, ali su zato u duelu sa Panatinaikosom "rešetali" i imali čak 10 trojki u prvom poluvremenu, a sjajno je pikenrol igrom manipulisao Loni Voker gde ga je bilo gotovo nemoguće zaustaviti.

Tada je Trinkijeri iskoristio Panatinaikosovu manu da mlako otvara utakmice i dopušta protivniku da se zaleti, kao i činjenicu da veoma loše brane napad koncipiran na blokovima od lopte (off screen), ali o tome ćemo više govoriti u narednim danima kada se budemo bavili duelom Partizana i Panatinaikosa.

Videli smo protiv Olimpijakosa nešto veoma interesantno od crno-belih. Visoki presing "1-2-1-1" u dijamant formaciji gde se igrač koji prenosi loptu usmerava u određenu stranu, a po potrebi i udvaja odnosno pravi mu se zamka.

Na priloženom video snimku, to ćete videti na 1:40.
 

Sve u svemu, Partizan je lepo preuzimao i pokazao da može da bude jako opasan i kada plejmejker ostane da brani centra pošto će se pozicionirati ispred njega i sprečiti ulazni pas.

Nakon što primi loptu, stiže pomoć sa slabe strane i traži se način da se lopta ukrade i da se oduzme posed protivniku.

Čeka nas nešto veoma interesantno u utorak uveče u Beogradskoj Areni kada će tribine verovatno biti ispunjene do poslednjeg mesta, baš kao što je bilo i do sada.

Partizan ima lepu šansu da iskoristi svo oružje šuta sa polu distance i iz ćoškova, ali će morati da bude oprezan kada bude branio šut protivničkog tima.

Nadamo se da vam se dopala ovakva analiza, a utakmicu između Partizana i Žalgirisa moći ćete da pratite UŽIVO putem našeg LIVE BLOGA.

Stefan Nikolić

 


 

Podeli:

Komentari 23

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Novo Sport Video Menu