Etore Mesina je bio gost "Eurohoops" i za njihov sajt govorio o problemima Evrolige, ratovima organizacija i još jednom poručio da ne bi voleo da se ponovi 2000. godina kada smo imali Evroligu i Suproligu.
"Za budućnost košarke je najvažnije da pronađemo rešenje na relaciji FIBA-NBA. Adam Silver je nedavno spominjao Evropu i neke buduće planove, a ja sam zabrinut. Voleo bih da imamo nešto zajedničko u budućnosti. Mislim da smo propustili veliku šansu pre 15 godina da Evroliga postane razvojna liga NBA. Da se to dogodilo, uz G ligu gde se igrači razvijaju, ne bismo imali zatvoreno tržište gde je jako teško da se dovede igrač i gde nam je budućnost manje-više ugrožena jer igraju stariji igrači", rekao je Mesina.
"Ne mislim da u košarci FIBA, Evroliga i NBA treba da budu neprijatelji. To je glupo. Mi smo u mikrokosmosu u odnosu na ostatak sveta. Kada poredimo sa fudbalom, košarka je dosta manja jedinica i moramo da uradimo sve što možemo da imamo bolji balans i bolje odnose", poručuje italijanski stručnjak i nekadašnji učenik "Profesora" Aleksandra Nikolića.
Evroliga je nedavno uvela finansijski fer-plej, sistem koji i dalje služi ekipama za uhodavanje jer uskoro i zvanično stupa na snagu i mnogi to porede sa salary cap sistemom iz NBA.
"Finansijski fer plej je jedna stvar i ne bi smela da se poredi sa salary cap sistemo jer je zbunjujuće i to su dve potpuno drugačije stvari. U NBA postoji jedna velika baza u koju dolazi novac od marketinga i TV prava i ravnomerno se raspoređuje timovima, a u Evroligi to nije slučaj. Mnoge stvari moraju da se srede da bismo pričali o tome uopšte. Samo pravilo nije problem ako vi možete da ga sprovedete. U NBA ligi vlasnik može da odluči da uradi nešto i tim potezom prekrši neko pravilo, momentalno će biti kažnjen oduzimanjem pikova ili na neki drugi način. Kako ćete u Evroligi kažnjavati poslove ispod stola? Ako pričamo o brojkama, moraju da budu neto, a finansijski propisi su različiti i zavise od države do države i odmah u startu nije fer. Moramo da pronađemo način da sve dovedemo na isti nivo i da timovi sa manjim budžetima budu kompetitivniji jer je to esecnija sporta. Bolje je to nego da sanjamo o velikim stvarima jer u tom slučaju samo pričamo o teoriji", smatra Mesina.
Mesina kaže da je srećan što je radio sa Kobijem Brajantom i Timom Dankanom i kaže da Greg Popovič ima "kratko pamćenje" kada se radi o greškama igrača i da trener mora da bude na nivou igrača da bi tim bio uspešan.
"Kada pogledamo trenere, osim standardnog posla koji obavljaju, da li mislite da Željko Obradović nema poslednju reč kada se radi o dovođenju igrača? Ili Šarunas Jasikevičus? Ili neki treći trener? To je samo opis posla, bitno je da imate tu poslednju reč", poručio je Mesina.
Rafael Nadal je poražen, dok je Karlos Alkaras upisao pobedu, a na kraju je dubl odlučio i nakon njega Holandija je izbacila Španiju u četvrtfinalu Dejvis kupa.
Željko Obradović i Etore Mesina imaju predugačak staž u evropskoj košarci, iza sebe imaju pregršt evroligaških utakmica i samim tim imaju i najviše međusobnih mečeva kao treneri.
Košarkaši Crvene zvezde su odigrali možda i najgoru utakmicu u dosadašnjem delu sezone. Nije razlog rezultat, već energija, koncentracija i samopouzdanje.
Šest bodova i treće mesto u elitnoj diviziji Lige nacija. Rezultat o kom možemo diskutovati da li se da kvalifikovati kao uspeh ili ne, ali koji je malo ko očekivao od naših fudbalera.
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar