Košarka 159

22.9.2024.

19:02

Istorija – Dubai šokirao Zvezdu!

Košarkaši Crvene zvezde doživeli su šokantan poraz na startu ABA lige od Dubaija rezultatom 86:84.

ABA liga/Dubai

Dubai je time u svom prvom zvaničnom meču u istoriji uspeo da ostvari pobedu u utakmici odigranoj u njihovoj "Koka Kola Areni".

Crveno-beli su upisali neočekivan poraz u utakmici u kojoj su bili veliki favoriti, a meč je obeležilo i isključenje Teodosića početkom četvrte deonice.

Ovo je bio prvi zvanični meč u istoriji Dubaija, a svom timu je presudio Kodi Miler-Mekintajer koji je na dve sekunde do kraja promašio šut za pobedu tako što je promašio kompletnu konstrukciju koša iz otvorene pozicije.

U 2. kolu ABA lige, Zvezda 28. septembra dočekuje Mornar, dok dan kasnije Dubai gostuje Cedevita Olimpiji.

Utakmica je počela u dosta laganom ritmu, bez brzanja i uz nekoliko prekida, a uglavnom se promašivalo na obe strane.

Ipak, taj ritam je trajao samo nekoliko minuta i već se sredinom prve deonice zaigralo jako brzo.

To je više odgovaralo Dubaiju, pogotovo Prepeliču, koji je sjajnim šutem, ali i plejmejkerskim sposobnostim, doneo sovm timu prednost.

U završnici deonice igralo se brzo, ali se i promašivalo, da bi Dubai ušao u seriju.

Trojka Bertansa, pa i Abasa sa više od pola terena uz zvuk sirene i na prvu pauzu se otišlo sa čak +12 za novopečenog abaligaša (28:16).

Nastavio je Dubai tamo gde je stao i u drugoj četvrtini. Bilo je i +17 za domaćina, ali je onda na scenu stupio Teodosić.

Trojka, asistencije – ma, sve je zavisilo od iskusnog plejmejkera, koji je vukao svoj tim do velikog preokreta.

Pored njega najzaslužniji za to je bio i Mitrović, pa je Zvezda napravila seriju od 18:0 i preokrenula za samo nekoliko minuta.

Očekivalo se da možda crveno-beli u tim trenucima i prelome meč, ali se to nije dogodilo. Naprotiv, Dubai se vratio u ritam.

Mejson je preuzeo stvari u svoje ruke, a onda i on pogodio šut uz zvuk sirene – doduše, nagazivši blago liniju – pa je dugom dvojkom stavio tačnu na prvo poluvreme (50:41).

Dubai je bolje otvorio drugo poluvreme, ali ta dobra igra nije dugo potrajala, pošto je na scenu stupio Ajzea Kenan koji je jako malo igrao u prvom poluvremenu.

Sa osam poena u nizu doskorašnji igrač Olimpijakosa vratio je Zvezdu u rezultatski priključak.

Ipak, usledilo je nekoliko minuta loše igre, a crveno-bele je u igri držao Teodosić.

Došlo se i do izjednačenja, da bi posle trojke Prepeliča imali kraj treće deonice i rezultat od 66:63.

Poslednji kvartal počeo je jako problematično za goste, pošto je Teodosić napravio nesmotren faul i dobio nesportsku, što je bila i isključujuća za njega jer je prethodno dobio tehničku zbog prigovora.

Krizu srpskog tima produbio je nezaustavljivi Prepelič, koji je novom trojkom odveo svoj tim na +7.

Čuvao je prednost Dubai dugo, Zvezda nije imala odgovor, a Kenan je pokušavao da uradi sve da vrati svoj tim u igru, međutim najčešće je to bilo kontraproduktivno.

Sve dok stvari u svoje ruke nije uzeo Kalinić, na obe strane parketa, nije bilo previše nade za goste.

Spustili su se izabranici Janisa Sferopulosa na -2, Mejson je zatim pogodio trojku, a Nedović je vratio na 36 sekundi do kraja (86:84).

Na kraju se sve svelo na šut Miler-Mekintajera za pobedu na dve sekunde do kraja. Amerikanac je promašio sve, a Zvezda nije ni ispunila bonus, pa nije uspela da uvede meč ni u penal završnicu.

A post shared by B92 Sport (@b92.sport)

Najbolji u pobedničkom sastavu bio je Mejson sa 18 poena. Abas ga je pratio sa 17, dok je neverovatni Prepelič imao 16 poena i deset asistencija.

Na ividi dabl-dabla bio je Džakori Vilijams sa po devet poena i skokova, dok je osam poena ubacio Dangubić.

U redovima aktuelnog šampiona najbolji je bio Kalinić sa 16 poena, pet skokova i tri asistencije.

Kenan je ubacio 13, Mitrović 12, Nedović 11, a Miler-Mekintajer deset poena.

Može li Zvezda do čuda?

Dubai ima +2 i loptu, 1,8 sekundi do kraja posle tajm-auta Golemca...

Zvezda pravi faul, ali je imala jedan van bonusa. Gleda se snimak da se utvrdi tačno preostalo vreme, a Sferopulos to koristi da nacrta nešto igračima na parketu.

18:55

40' Drama!

Kao kap trojka Nejta Mejsona, 86:81, ali odmah u sledećem napadu vraća Nemanja Nedović, 86:84!

Au, kakva drama, do kraja je 36 sekundi.

Mejson ne pogađa, do kraja 10 sekundi.

Kod Miler-Mekintajer je bacio er-bol u šutu za tri poena! Do kraja 1,8 sekundi do kraja...

18:53

39' Spektakl, idemo u dramu!

Perfektna odbrana Kalinića i Mitrovića posle tajm-auta, a onda ponovo ni sam Kenan ne zna šta radi i promašuje.

Dangubić zatim baca er-bol sa trojke, a Miler-Mekintajer se zaleće i poentira u kontri.

83:81 na minut do kraja!

18:50

38' Kalinić vratio Zvezdu u igru!

Posle izgubljene lopte Kenan opet brza i opet greši, ovog puta promašuje trojku, pa ostaje +6 za Dubai.

Sledi trojka Nemanje Dangubića, njegova druga, za 83:74.

Ponovo Kenan nikome ne da loptu, ali ovog puta mu uspeva prodor pod faulom. Pogađa dodatno bacanje, 83:77.

Brzo igra Dubai, a Kalinić fenomenalno odigrava na obe strane parketa, te poentira lako u kontri za 83:79.

Tajm-aut Golemac.

18:47

37' Dubai na +6, vremena sve manje

Nedović pogađa 2+1, Abas promašuje nemoguć šut, ali onda Kenan brza i gubi loptu.

To ne kažnjava, 80:74.

18:44

36' Abas tera Sferopulsa na tajm-aut

Ne planira Dubai da stane, a pogotovo ne Abas. Pogađa trojku za +9, a možda i bude +11 ako sudije budu gledale snimak jer Mekintajer možda nije na vreme izbacio loptu iz ruku prilikom koša.

Na semaforu trenutno stoji 80:71.

18:43

35' Gedraitis od sjaja do očaja

Gedraitis uzima stvari u svoje ruke i pogađa flouter iz prodora, uz faul (75:69), ali je u narednom napadu promašio otvorenu trojku.

18:42

34' Dubai čuva prednost

Muči se Zvezda, pogotovo u napadu. Nikako ne uspeva da izgradi napad i otvorenu poziciju, a Dubai ima i više sreće.

Poeni Radoševića za 75:66.