Fudbal 5

17.7.2024.

13:15

Španac "za dlaku" nadmašio Džaju u finalima EURO

Španski fudbaler Niko Vilijams drugi je najmlađi strelac u istoriji finala Evropskih prvenstava.

Profimedia

Krilni napadač Atletik Bilbaoa je u 47. minutu u Berlinu doveo Špance u prednost protiv Engleza (2:1).

To je učinio sa svega 22 godine i dva dana i tako za tačno nedelju dana prestigao našeg Dragana Džajića koji je prethodno držao tu poziciju.

Popularni Džaja, aktuelni predsednik FSS, je u finalu 1968. godine protiv Italije doveo Jugoslaviju u prednost pred kraj prvog poluvremena, ali su "azuri" do kraja uspeli da izjednače (1:1) i u ponovljenoj utakmici na "Olimpiku" i da slave.

Na prvom mestu ove liste je upravo igrač iz tog finala. Reč je o Pjetru Anastaziju koji je u drugom meču u Rimu postigao drugi gol za slavlje Italije (2:0).

Kada je reč o asistentima, Lamin Jamal je oborio rekord i to ubedljivo. Velika nada Barselone je asistencijom upravo za Vilijamsa postao najmlađi ikada koji je to uradio u finalima EURO.

Sa 17 godina i jednim danom je nadmašio dobrano Bernda Šustera koji je prethodno držao rekord sa 20 godina i 183 dana.