Fudbal 2

9.7.2024.

22:53

Španska deca trasirala put do Berlina – Mbapeovi promašaji koštali Francusku finala EURO

Fudbalska reprezentacija Španije plasirala se u finale EURO posle pobede nad Francuskom rezultatom 2:1.

EPA-EFE/MOHAMED MESSARA

Golove za novog finalistu su postigli Lamin Jamal u 21. i Dani Olmo u 25. minutu meča, dok je jedini gol za Francuze bio delo Kolo Muanija u 25. minutu meča.

Španija će se tako za svoju treću titulu Evropskog prvaka protiv pobednika meča drugog polufinala u kome se sastaju Holandija i Engleska.

A post shared by B92 Sport (@b92.sport)

Odmah je od starta krenula utakmica u jakom ritmu. Španci su uzeli loptu od samog starta, pa su sabili Francuze na njihovu polovinu, pa su već posle pet minuta stvorili šansu preko Fabijana Ruiza.

To nije pokolebalo Francuze koji su ipak prvi došli do prednosti. Dobru je loptu dobio Kilijam Mbapea na levoj strani, dobro je primio loptu i potom je poslao dobar centaršut a Kolo Muani je glavom poslao loptu iza leđa Unaija Simona.

Nisu Španci poklekli posle gola Francuza, pa su do izjednačenja stigli svega posle destak minuta.

Možda jedan od najlepših golova na EURO je u 21. minutu postigao Lamin Jamal. Lepo je Jamal gađao sa oko 20 metara, i pogodio gol a da je lopta pre toga pogodila stativu.

Nastavili su Španci u istom ritmu, pa je posle četiri minuta usledio novi gol.

Loše su Francuzi reagovali u odbrani, lopta je došla do Danija Olma koji je šutirao ka golu, a na putu do mreže je Žil Kunde je posle loše intervencije poslao loptu u sopstvenu mrežu, ali je gol ipak pripisan fudbaleru Lajpciga.

Posle preokreta Španije Francuska je pokušala da dođe do izjednačenja, ali su svi napadi galskih petlova bili jalovi, nisu bili previše skoncentrisani, slali su loše centaršuteve, pa zbog toga nisu ozbiljnije pripretili golu Simona.

EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH

Pred kraj prvog dela igre mogla je Španija i do trećeg gola. Povukao je Vilijams kontru, prebacio je loptu na drugu stranu gde je bio Jamal, ali je sada udarac fudbalera Barselone loše poslao loptu ka golu crvene furije.

Bilo je očekivano da će Francuzi krenuti agresivnije ka golu Španije u nastavku meča i to se desilo.

Mada je prvi napad imala Španija, ali se Francuska dobro odbranila.

Potom su usledili napadi Francuza, prvo je Mbape sa leve strane terena napadao zadnju liniju Španije.

Konstantno su ga udvajali, tako da mu nisu ostavljali puno prostora za manevar u napadu.

Najbolje šanse Francuzi su imali posle prekida, tačnije posle kornera, kada je prvo pretio Čuameni, a onda i Upamekano, ali je mreža ostala netaknuta.

Od 62. minuta Dešan je izvršio promene u timu, pa je ubacio Barkolu na teren, a Mbapea je pomerio na mesto špica.

Nije to uticalo na napade Francuza, čiji su napadi se usporili kako se utakmica bližila kraju.

Najbolju priliku imao Ernades, koji je šutirao iz kaznenog prostora, ali je prebacio loptu preko gola. Uspešno su se Španci branili i odbranili i tako obezbedili plasman u veliko finale Evropskog prvenstva koje će se igrati na stadionu u Berlinu 14. jula.