Do kraja Evropskog prvenstva u fudbalu ostalo je još samo sedam utakmica, ali onih najzanimljivijih.
U dosadašnje 44 videlo se jasno ko koliko može, koliko vredi i zaslužuje uspeh. Fudbal nekada ume da slaže, ali u najvećem broju ti na kraju dodeli ono što zaslužuješ.
U slučaju Srbije, već na početku, budući da je opet zaglavila u grupnoj fazi, a na kraju se ispostavila najgorom reprezentacijom na turniru.
Da li su njeni navijači popravili utisak? Teško je reći, jer smo opet pokazali svoju dobru i lošu stranu. Sa jedne, obojili smo svaki trg na kom smo bili, jer je Srbija ovog leta imala najbrojniju podršku u novijoj istoriji sporta, pošto do sada nikada nije bilo 30.000 navijača na jednoj utakmici naše zemlje, bilo u fudbalu ili košarci.
Ali, opet smo pravili incidente, tukli se sa policijom, gađali je staklenim flašama. Bili su to pojedinci, ali u celini opet je njih desetak bacilo ljagu na sve lepo prikazano od strane onih 29.990.
U tu grupu bih svrstao i Hrvate i Albance, kojih je čak bilo i više na svojim utakmicama, ali su i pravili veće skandale.
Uostalom, o tome svedoči nedavno objavljena lista po kojoj su upravo samoproklamovana "braća" na vrhu, ispred Srbije. Naravno, u pitanju su kazne koje su njihovi Savezi morali da plate.
Croatia was crowned champions of the fines received during the Euro 2024 group stage.
Croatia is comfortably in first place, with a total fine of nearly €50k greater than second-place Albania. 🚨
Ako ste zaboravili Škote, mi nismo. Toliko su se uželeli velikog takmičenja van "ostrva" (nije ih bilo od SP u Francuskoj 1998.), da ih je prema nekim navodima došlo između 150.000 i 200.000.
Utisak je da su za tih desetak dana boravka u Nemačkoj popili par miliona litara piva, jer kada sam ih sreo u centru Minhena alkohol je tekao (doslovno) u potocima.
Toliko su bili spremni za akciju, da ispod tradicionalnih kiltova nisu nosili ništa, kako bi brže i lakše mogli da izbace to pivo iz sebe i nastave dalje.
Uostalom, oni su sami isticali parolu: "No Scotland, no party!", koja se kasnije uglavnom ispostavljala tačnom. Mada, našao se ko će da im isparira i podigne granicu.
Naravno, Nemci kao domaćini su najbrojniji, ali mnoge ankete pokazuju da nisu bili u velikom broju opsednuti da sa stadiona gledaju utakmice svog "Meinschaft-a".
To se vidi i po atmosferi koju (ne) prave pred meč. Svi su u sveže kupljenim dresovima, tu su i zastave i šalovi, ali pesme – nije bilo. Nešto na šta mi sa balkanskog podneblja nikako nismo navikli.
Kako u Nemačkoj ima puno Turaka (nezvanično bez papira skoro 10.000.000), naravno da su oni u velikom broju dolazili i na stadione i u fan zone.
Pre dva dana u Diseldorfu, kada su meč Rumunije i Holandije gledala samo trojica "lala", na istom meču uveče je duel protiv Austrije gledalo nekoliko hiljada Turaka.
Rumuni su bili simpatični. Ponovo su na velikom takmičenju, pa su u svoje fan zone dovodili svoje pevačice da zajedno sa njima otpevaju "zek zek dadumle" i "made in Romania".
Ali, osim uvodne pobede 3:0 nad Ukrajinom, na ovom prvenstvu nisu pokazali mnogo toga, niti su zaslužili više od osmine finala. Niti igrom, a ni navijanjem.
Belgijanci najviše vole da se maskiraju u svoje "đavole", dok su Austrijanci takođe bili odeveni u Mocarta i stare dvorske odore.
Englezi, Francuzi, Španci, Italijani, Portugalci... Moram priznati da sam više očekivao od tih velikih fudbalskih nacija. Nemačka im je bila dovoljno blizu da je okupiraju na mnogo brojniji način, ali se to još uvek nije desilo.
Možda tek spremaju invaziju za ove prave mečeve koji predstoje u borbi za titulu. Osim, naravno, Italijana koji su "krunu" već prepustili i vratili se kući.
Tankredi Palmeri, poznati novinar "SportItalia", pričao je za B92.sport i o sukobu u kom je učestvovao, a koji je nesumnjivo obeležio EURO, čak i u svetskim okvirima.
OpenAI, Anthropic i Meta Platforms navodno američkim obaveštajnim i odbrambenim agencijama ne dozvoljavaju korišćenje njihovih tehnologija kako bi se naškodilo ljudima. Ipak, saradnja postoji.
Komentari 8
Pogledaj komentare Pošalji komentar