Fudbal 36

1.7.2024.

9:42

Dvostruki standardi suđenja na EURO – zašto je Simonsu poništen, a Rodriju priznat sličan gol? VIDEO

Izjednačujući pogodak Španije protiv Gruzije u duelu osmine finala EURO izazvao je mnogo polemike u javnosti.

Izvor: Klix.ba

Profimedia/Nicolň Campo

Igrala se 29. minuta, Gruzija je vodila 1:0, a Španci su dugo "pleli mrežu" oko njihovog gola.

Rodri je poslao loptu na levu stranu do Nika Vilijamsa koji mu je vratio nazad.

Rodri se sjajnim prvim dodirom namestio na udarac levom nogom i pogodio za 1:1.

Gruzini, ali i brojni neutralni gledaoci širom sveta su bili uvereni da će sudija u VAR sobi Džerom Brisard poništiti gol.

Naime, u trenutku kada je Rodri šutirao, u ofsajd poziciji se nalazio Alvaro Morata.

Iako nije dodirnuo loptu, nalazio se dovoljno blizu putanji lopte da zasmeta golmanu Giorgiju Mamardašviliju.

Reakcije iz VAR sobe nije bilo, pa je glavni sudija meča Fransua Leteksje pokazao na centar.

Ljubitelji fudbala širom sveta su nezadovoljni tom odlukom francuskih arbitara jer je u grupnoj fazi zbog slične situacije poništen pogodak za Holandiju protiv Francuske.

Pri rezultatu 0:0 u 68. minutu Memfis Depaj je šutirao, Majk Manjan odbranio i lopta je došla do Ćavija Simonsa.

On je zatresao Manjanovu mrežu, ali pogodak je poništen zbog ofsajda u kojem se nalazio Denzel Damfriz.

Damfriz je u trenutku Simonsovog šuta stajao nekoliko metara od Manjana, a VAR sudija Stjuart Atvel je nakon dugog gledanja snimka procenio da mu je Holanđanin zasmetao da interveniše.

Holanđani su smatrali kako je Damfriz bio dovoljno udaljen od Manjana, te da mu nikako nije mogao smetati i da je shodno tome gol trebalo priznati.

Nakon pogotka Rodrija na sličan način i drugačijeg epiloga sudijske odluke, nema sumnje da će Holanđani biti još više razočarani.