Fudbal 57

23.6.2024.

23:59

Ludo i nezaboravno – najkasniji gol u istoriji EP Mađare gurnuo ka 1/8 finala

Fudbalska reprezentacije Mađarske pobedila je Škotsku golom u desetom minutu nadoknade rezultatom 1:0 i tako u poslednji čas sačuvala šanse za prolaz u osminu finala Eura.

Izvor: B92.Sport

Tanjug/AP Photo/Antonio Calanni

Utakmica se igrala u Štutgartu, pamtiće je Mađari po prvoj pobedi na turniru, činjenicom da su prestigli Škotlanđane na tabeli i završili grupu iza Nemačke i Švajcarske.

Strelac jedinog gola, neverovatno važnog za Mađare, bio je rezervista Kevin Čobot u bukvalno poslednjem minutu duge nadoknade vremena, od deset minuta.

Argentinski sudija Teljo toliko je produžio meč zbog dramatičnih scena iz  68. minuta kada je u sudaru pred golom rivala Barnabaš Varga ostao da leži bez svesti, dugo mu se ukazivala pomoć, pa je na kraju iznesen sa terena.

Ova pobeda daje nadu Mađarima da na kraju, ipak, mogu proći među 16 najboljih reprezentacija međutim moraju da čekaju ishode preostalih mečeva koji će iskrojiti poredak najbolje četiri trećeplasirane reprezentacije.

EURO 2024, grupa A (3. kolo)

Škotska - Mađarska 0:1
Čobot 90+10
Sudija: Fakundo Teljo (Argentina)
Stadion: MHP Arena (Štutgart)

Sve najvažnije momente ovog neverovatno uzbudljivog duela mogli ste da pratite uz LIVE BLOG na B92.sport.

23:37

Robertson: "Biće nam potrebno vreme da ovo prebolimo"

Utučen je posle meča bio Endi Robertson koji je zamenjen u 89. minutu.

"Nema šta mnogo da se kaže, da budem iskren. Dali smo sve od sebe. Znali smo da moramo da pobedimo danas, a oni su nas na kraju kaznili iz kontre. Moglo je i drugačiej da se završi, ali to je fudbal - to tako ide. Biće nam potrebno neko vreme da ovo prebolimo".

23:36

Igrač utakmice nije strelac jedinog gola

To je, ipak, Roland Salaj koji je, istina, odigrao fenomenalnu utakmicu i osim asistencije za gol Čobota, bio je premanentna opasnost poodbranu Škotske.

23:17

Pobeda Mađara nije dobra po Srbiju

Ukoliko reprezentacija Srbije završi takmičenej u grupi kao treća sa dva boda (u slučaju egala sa Danskom) biće u lošijoj poziciji od Mađara u konačnom poretku najboljih trećeplasiranih ekipa.

Srbiji je, dakle, i iz ovog razloga potrebna pobeda nad Dancima, da ne bi razmišljala o toj kalkulaciji.

Kraj - pobeda Mađarske!

Neverovatan meč, neverovatna završnica, gol Čobota u desetom minutu nadoknade na asistenciju Salaja - koji može biti vredan plasmana u osminu finala Evropskog prvenstva.

Škotska - Mađarska 0:1 u 3. kolu grupe A.

22:56

90+10' GOL!

Neverovatna epilog meča - gol Mađara u desetom minutu nadoknade vremena!

22:55

90+8' Gulači brani!

Henliju se ukazala prilika, šutirao je sa 8-9 metara, imao je igrača Mašarske ispred sebe, no tek je intervencija golmana Mađarske spasila taj tim. Nastavlja se drama. Malo vremena do kraja.

22:54

90+7' Udar Škotlanđana

Išao je napad po desnoj strani, odličan i centaršut, ali je prethodno mahač signalizirao nedozvoljenu poziciju Mektominija.

22:49

90+2' Stativa!

Kakav nalet Mađara, nekoliko prilika u nizu, a onu najbolju nije iskoristio rezervista Čobot - iz odlične pozicije pogodio je dalju stativu.

Uzdasi u Štutgartu.

Duva promaja po levoj strani Škotske od izlaska Endija Robertsona.

22:48

90' Deset minuta nadoknade

Igraće se još deset minuta, razlog je naravno pduži prekid posle povrede Varge.

22:47

90' Šeferov dupli pokušaj

Najpre je gađao posle prodora, desnom nogom u levi ugao, ali Gan je bio spreman. Šefer je tukao i psole odbitka nakon kornera, ali je i tada bio neprecizan.

22:46

89' Poslednja izmena kod Škotske

Morgan je zamenio kapitena Robertsona.

22:41

Situacija posle koje je Varga dobio udarac i ostao bez svesti
EPA-EFE/RONALD WITTEK

22:40

83' Još izmena

Kristi i Meklin su na terenu kod Škotlanđana, na klupu idu Gilmur i Ralston.

Ulazimo u sam finiš meča.

22:38

77' Prve izmene i prvi korner za Škotlanđane

Armostrong i Šenkland su u igri, izašli su Mekgin i Adamas. Škotlanđani su u međuvremenu izveli i prvi korner na utakmici.

22:33

76' Soboslaj uneo pometnju

Promešao je sa dva driblinga kapiten Mađara odbranu Škotske, sjajan solo prodor, potom je ubacio pred gol, na peterac, ali su odreagovali igrači Škotske i izbacili loptu.

22:31

75' Dvstruka izmena kod Mađara

Vargu i Dardaj više nisu na terenu, umesto njih Rosi u igru šalje Adama i Salaja.

22:26

68' Prekid - Varga iznesen sa terena!

Opasan sudar posle kojeg je na travi ostao da leži Barnabaš Varga, kome se ukazuje pomoć. Kapiten Soboslaj požuruje lekarsku ekipu. Saigrači su okružili Vargu koji leži, gotovo je bez svesti. Dugo traje ovaj prekid, neverica na stadionu.

Vargu sada iznose sa terena, navijači kliču njegovo ime.

22:19

67' Mađari uravnotežili igru

Igrači Škotske su imali solidan perios meča, ne može se reći da su dominirali ali su više pritiskali nego pre toga čitav meč. Sada su Mađari preuzeli posed, no ništa konkretno ni sa njihove strane.

22:18

61' Prva izmena

Kalum Stajls izlazi kod Mađara, menja ga Adam Nađ, zadnji vezni, fudbaler Pize.

22:12

Če Adams u poteri za igračem Mađarske
EPA-EFE/MOHAMED MESSARA

22:10

53' Prvi udarac Škotlanđana ka golu Mađara

Pokušao je Če Adams, nije baš najbolje izveo taj šut, mada je imao Robertsona koji mu se ubacivao iza leđa. Definitivno je to bila bolja opcija. Robertson je inače inicirao akciju oduzetom loptoom i tranzicijom.

22:07

51' Mektomini upisan

To znači i da neće igrati u narednoj utakmici ako Škotska prođe, a za sada ne izgleda da može bilo šta da napravi u ovom meču.

Mektomini je kažnjen zbog starta đonom na igrača Mađara.

22:03

49' Novi pokušaj Mađara

salaj je uputio udarac u gol iz okreta, nije otuda ni bio snage da se jače šutne, pa je Gan imao lakši posao. Pišemo još jedan udarac u gol Mađara. Škotlanđani i dalje bez pokušaja ka golu rivala.

Poluvreme

Mađari bolji, konkretniji, pogodili su i prečku, ali osim toga nisu mnogo toga pokazali. Sa druge strane vrlo bledo izdanje Škotlanđana, koji nisu uputili nijedan šut ka golu protivnika.

21:47

45+1' Neprecizan Soboslaj

Poslednji pokušaj u prvom poluvremenu imali su Mađari, Soboslaj je tukao sa dvadesetak metara, neprecizno, i to je bilo sve vredno pomena iz borbnenog ali prilično nesaržajnog prvog dela meča.

21:45

44' Treća opomena za Mađare

Šefer je bio vrlo neoprezan prilikom starta na loptu na koju je išao i Henli. Išao je sa dve noge mađarski reprezentativac u toj situaciji.

Sudija Telja nije oklevvao, pokazao je žuti karton Šeferu.

Treća opomena za Mašare, posle Stajlsa i Orbana.

21:42

Prečka!

Konačno, uzbuđenje u Štutgartu - Orban je pogodio prečku. Lopta je očešala okvir gola. Sjano je ubacio loptu pred gol Soboslaj, Orban se ubacio iz drugog plana i sa nekih pet metara propustio veliku šansu.

21:35

38' Veliko ništa

Definitivno jedna od slabijih i nesadržajnijih utakmica na Evropskom prvenstvo. Škotlanđani "prednjače" u nedostatku ideja, kombinatorike i pravih akcija. Borbe ima, ali vrlo malo dobrog fudbala.

21:34

Duel Kerkeza i Adamsa

21:32

33' Soboslaj pogađa "zid"

Solidnu poziciju imao je Soboslaj da ugrozi ol Škotlanđana, sa 25 metara, međutim pogodio je samo živi zid u toj situaciji. Ni posle kornera nije bilo bolje sreće za Mađare. Mreže miruju, niko ni blizu da ih zatrese.

21:27

26' Mekgin ponovo na udaru

Novi žuti karton za Mađare, dobija ga Orban koji je zakasnio da blokira Mekgina u zoni daleko od gola Mađara, i pokupio ga sa obe noge.

Teljo ne časi časa, vadi karton i upisuje fudbalera Mađara u beležnicu.

Zanimljiv podtak - Mekgin je najčešće fauliran igrač u dosadašnjem toku Eura.

21:22

22' Mekgin sakuplja faulove

Već četiri su nad njim napravili igrači Mađarske, psolednji ga je nepropisno zaustavio Kerkez. Međutim, prekd koji je usledio nije doneo ništa Škotlanđanima. Mađari su se lako odbranili.

Ne baš najinteresantniji meč.

21:14

Žurka na tribinama

21:14

18' Opasan start Stajlsa

Pokupio je Mekgina igrač Mađara na centru igrališta, a Teljo, koji je bio nadomak situacije, odmah se mašio za džep i pokazao žuti karton igraču Mađara.

Nepotrebno negodije Stajls.

21:08

8' Gan u problemu

Prvi udarac Mađara, snažno je tukao Bendeguz Bola sa dvadesetak metara, lopta je odskočila pred Ganom i napravila mu probleme da je ukroti. Ipak, snašao se potom golman Škotlanđana. Pišemo prvi udarac Mađara u gol.

21:07

6' Oprezno

Vrlo bojažljiv start oba tima, nema zaletanja, ali igra se tvrdo, muški, Botka je sada pokupio Mektominija, no prošao je bez javne opomene. Teljo dopušta nešto čvršći pristup.

21:01

1' Meč je počeo

Zanimljivo, argentinski sudija Teljo ponovio je izvođenje lopte sa centra jer su igrači Škotske prešli na protivničku polovini pre samog početnog udarca.

20:58

Intonirane su himne – euforija na vrhuncu

20:06

Veliki ulog za oba tima

19:58

Sastavi

Škotska: Gan, Ralston, Hendi, Henli, Mekkena, Robertson, Mekgregor, Gilmor, Mekgin, Mektomini, Adams.

Mađarska: Gulaši, Botka, Dardai, Orban, Kerkez, Šafer, Stajls, Bola, Salai, Soboslaj, Varga

19:46

Mađari će imati veliku podršku navijača

19:29

Tartan armija spremna za "bitku"

19:24

Mađari retko pobeđuju na velikim takmičenjima

Na poslednjih 17 duela na Eurima i Svetskim prvenstvima, ekipa Mađarske je pobedila samo jednom - na Evropskom prvenstvu 2016. godine.

19:22

Prvi takmičarski meč

Škotska i Mađarska nikada do sada nisu igrale meč za bodove, sveć su im svi dosadašnji međusobni dueli bili prijateljsko karaktera.

Mađari su pobedili četiri puta, Škoti tri, a dva meča završena su nerešenim rezultatom.

19:19

Škoti mogu dalje kao trećeplasirani

Situacija pred rasplet u grupi je jasna: Nemačka i Švajcarska zauzeće prva dva mesta (igraju u isto vreme), dok će Škoti, u slučaju pobede nad Mađarima, biti treći i vrlo verovatno sa te pozicije proći među 16 najboljih.

Mađarima bi prva pobeda na turniru donela nadu u takav scenario međutim potrebno je da se uz trijumf  Rosijevog tima večeras, poklope i ostali rezultati, pa da Mađari kao jedna od najbolje četiri trećeplasirane ekipe prođe dalje.