Fudbal 17

22.6.2024.

17:33

Istorijski bod Gruzina, 11 odbrana heroja Mamardašvilija i Šikov nacionalni rekord

Fudbalske reprezentacije Gruzije i Češke odigrale su nerešeno 1:1 Hamburgu u meču 2. kola grupe F na Evropskom prvenstvu.

Izvor: B92.Sport

EPA-EFE/FILIP SINGER

Oba tima u ovaj duel ušla su bez bodova iz prvih mečeva, Gruzini su nesrećno poraženi od Turske 3:1 (ko je gledao meč video je koliko su Turci imali sreće), dok je Čehe takođe "poterao maler" - primili su gol od Portugalije u drugom minutu nadokande i izgubili 1:2.

U Hamburgu, pred krcatim tribinama, ove dve selekcije odigrale su možda i najbolji meč na prvenstvu do sada - spektakularan.

Samo dva gola su viđena, a lako je moglo biti četiri, pet ili šest.

Najodgovorniji zašto se mreža Gruzina tresla samo jednom bio je neverovatni golman Giorgi Mamrdašvili koji je samo u prvom poluvremenu skinuo pet udaraca napadača Češke, ukupno jedanaest, i najzaslužniji je za prvi bod svoje zemlje na Evropskom prvenstvu u istoriji.

Tragičar meča je rezervista Gruzina Lobdžanidze koji je u poslednjim sekundama meča, posle kontre, iako je bio sam pred golmanom Čeha, prebacio prešku.

EURO 2024, grupa F, 2. kolo

Gruzija - Češka 1:1 (1:0)
Mikautadze 45+4. p - Šik 59
Stadion: Volkspark (Hamburg)
Sudija: Daniel Zibert (Nemačka)

Sve najvažnije detalje sa utakmice mogli ste pratiti uz LIVE BLOG na B92.sport u nastavku.

Šik najbolji strelac Čeha na Eurima

Današnji gol protiv Gruzije bio je napadaču Bajera šesti u karijeri za nacionalnim tim na evropskim prvenstvima. Pet je dao na prethodnom EURU.

Iza njega je Milan Baroš sa pet golova na završnim turnirima.

17:16

Promašaj Gruzina u poslednjim sekundama

17:10

Kraj!

Sjajan meč je iza nas, spektakularan, na rakju završen remijem 1:1 koji ostavlja nadu i jedniam i drugima da mogu posle tri kola u osminu finala.

Dugo će Gruzini žaliti za propuštenom šansom Lobdžanidzea u psolednjim sekundama.

16:56

90+5' Neverovatna šansa!

Kontra Gruzina u poslednjim sekundama nadoknade vremena - zicer u situaciji "3 na 1" promašio je Lobdžanidze.

Neverovatno je šta su sada propustili Gruzini.

Kraj meča.

16:55

90+4' Gruzini saterani u krilo golmana

Neverovatna opsada gola Gruzije, Česi obleću oko kaznenog prostora rivala ali brane se Gruzini svi silama, svaki igrač je sada angažovan u odbrani gola. Velika energija ekipe Vilija Sanjola.

16:51

90' Još pet minuta igre

Još toliko nade za Čehe i još toliko strepnje za Guzine koji se konstantno brane psolednjih desetak minuta.

16:47

86' Česi izveli 11 kornera

Na snazi je opsada gola Gruzije, Česi su izveli 10. pa odmah zatim i 11. korner - niisu profitirali. Poptuna dominacija Češke.

16:46

Pokušaj Hitila

16:44

83' Kartonijada

Novu javnu opomenu dobio je sad Mekvabašvili zbog vrlo oštrog starta nad Lingrom. Osmi žuti karton na utakmici.

16:43

82' Hviča završio meč

Izlazi najbolji igrač Gruzije i nesumnjivo najveća zvezda Hviča Kvarackelija. Menja ga Lobdžanidze.

16:42

81' Součeku žuti karton

Provod, jurasek, Holes, sada i Souček ulazi u beležnicu nemačkog sudije Siberta. Oštar start Součeka nad Kvarackelijom.

16:40

79' Mamardašvili na visini zadatka

Sada ga je ugrozio još jedan rezervista Čeha, vrlo aktivni Lingr, koji je šutirao sa desetak metara. Golman Gruzina je poslao loptu u korner.

16:39

77' Dobar napad Češke

Jurasek je sa levog boka gađao Hitila, ovaj u padu zakačio loptu glavom, međutim nedostajao mu je intneziviniji udarac.

Lopta je otišla pored dalje stative.

16:36

74' Česi se za sve pitaju

Gruzii kao da nemaju daha, niti snage, da nametnu kombinatoriku, tranziciju ili da napadnu opasnije Čehe koji sa protokom vremena sve više preuzimaju kontrolu.

16:29

68' Peh za Čehe - Šik ne može

Povredio se najbolji igrač Čeha i jedini strelac danas Patrik Šik, hramajući izlazi sa terena, menja ga Hitil.

16:28

Šik donosi poravnanje

16:24

63' Sanjol ubacuje svežu krv

Davitašvili i Tsitaišvili su izašli, Čekvetadze i Lokošvili su na terenu.

16:22

59' Šik za egal Čeha

Savladan je "nesavladivi" Mamardašvili, Šik je bio dovoljno pribran da loptu koja se odbila od stative smesti u mrežu.

Ligr je prethodno šutirao glavom i pogodio okvir gola, a napadač Bajera bio na pravom mestu.

Sada su Gruzini kažnjeni za promašaj od pre samo dva minuta.

16:18

57' Kontra udar Gruzina

Mekvavišvili je na kraju upropastio trud Kvarackelije i njegov sprint sa loptom dobrih 50 metara, lošim udarcem pored stative. Veliak prilika za Gruziju.

16:17

55' Dvostruka izmena kod Čeha

Izlazi Černi, ulazi Matej Jurasek, izlazi i Hlozek, a Lingr će igrati u nastavku.

16:10

50' Ofanziva Češke

Sve vreme, od starta drugog poluvremena, igra se na polovini Gruzije. Očekivano.

16:08

47' Žuti karton za Juraseka

Prljav potez levog beka Čeke, ušao je u putanju igraču Gruzije i ramenom ga pogodio u preedelu lica. Zaslužno dobija javnu opomenu.

16:03

Krenulo je drugo poluvreme

Česi nemaju kud - očekuje se totalna ofanziva na gol Gruzije.

16:00

Reakcija na gol Gruzina koji meč prate u jednoj od fan zona

15:52

45+5' Neverovatni Mamardašvili

Junak Gruzina brani udarac Šika u samoj završnici poluvremena - sjajno se ispružio i sprečio da lopta prođe uz stativu u donji desni ugao.

Mamardašvili daleko najbolji akter meča do sada.

15:50

45+4' Gol!

Mikautadze je iskoristio najbolju priliku, onu idealnu za Gruzine, šalje loptu sa penala na jednu stranu, golmana Čeha u drugu - donosi iznenađujuće vođstvo za Gruziju.

Česi kažnjeni za silne promašaje.

15:45

45' VAR proverava penal za Gruziju

Drama u samoj završnici poluvremena, rukom je igrao defanzivac Čeha Hranač. Reč je o igraču koji je postigao autogol protiv Portugalije. Ponovo je bio malerozan po svoj tim.

Biće penal!

15:43

43' Opada ritam

Česi kao da sada igraju u nižoj brzini, splasnuo je njihov adrenalsinski ritam koji su nametnuli. Srećom po Gruzine koji su konačno došli do lopte, kombiniju, drže je u svojim nogama, ali su prilično bezopasni.

15:40

Hviča u prodoru
EPA-EFE/Robert Ghement

15:38

39' Devet udaraca Čeha, nijedan Gruzina

Česi su devet puta šutirali ka golu Gruzije, sedam je išlo u okvir gola, dva izvan. Bilo je još udaraca, onih izblokiranih.

Igrači Gruzije nisu uputili nijedan šut ka golu Čeha.

15:36

36' Kašija prvi opomenut

Sprečio je tranziciju Čeha igrač Gruzin, nepropisno je austavio Součeka i zaradio zasluženu javnu opomenu od nemačkog sudije Siberta.

15:34

34' Gruzini dolaze do daha

Oterali su za kratko Čehe dalje od svog gola, prebacili težište igre na polovinu protivnika međutim sve vreme udaraju o češki defanzivni blok. Hviča Kvaracelija vrlo aktivan.

15:32

Situacija koja je prethodila poništenom golu Čeha

15:28

27' Černi - kakav promašaj

Sjajanim "duplim pasom" izbacili su Česi odbranu Gruzina, Černi je bio inicijator akcije, međutim na pet metara od gola promašio je čitavu loptu i ona se samo ukotrljala u ruke Mamardašvilija.

I da je bio gol verovatno bio poništen. Igrač Čeha koji je odigrao pas sa Černijem se nalazio u nedozvoljenoj poziciji.

15:25

24' VAR poništio gol Čeha

Opravdano - Hložeka je lopta pogodila u ruku nakon što ga je pogodila i u glavu, i sve to pošto se odbila od lica golmana Gruzije Mamardašvilija.

Krajnje haotična situacija pred golom Gruzije.

Hložeku je prethodno lopta pala na nogu, skoro na petercu, Mamardašvili je odbranio a potom se lopta od njegovog lica i Hložekovog lica spustila niz ruku Čeha i završila u mreži.

15:21

21' Kontrola Čeha

Daleko više do sada su pokazali Česi, posed je daleko na njihovoj strani, broj šansi, broj pasova. Gruzini teško dolaze do situacija da iskreiraju bolje.

15:18

Mamardašvili u elementu - dve uzastopne odbrane

15:14

15' Nova odbrana golmana Gruzije

Problemi po Gruzine nakon drugog kornera Čeha, novi udar iz vazduha, ali je Mamardašvili nesavladiv danas.

Pune ruka posla za golmana Gruzina.

15:09

10' Gruzini traže penal

Probio se duboko u polje Čeha Davitašvili, ušao u kazneni prostor, Krejči je bio na njemu, na leđima Gruzina koji je pao, ali sudija Sibert samo odmahnuo rukom. Krejči i ČEsi su imali sreće pošto je ova situacija mogla da im donese mnogo problema.

15:08

8' Nadiru Česi

OIpasni naleti Čeha, koji nadiru sa svih strana, nekoliko udaraca završilo je u defanzivnom bloku Gruzina. Sjajan ritam meča. Igra se spuštnih gardova.

15:03

3' Tri odbrane Mamardašvilija!

Kakav udar Čeha - tri šanse su imali u samo minut.

Najpre je Hložek šutirao iskosa sa leve strane, sa sedam-osam metara, Mamardašvili je sjajno odreagovao, potom je pokušao Šik nakon odbitka, tukao je glavom - i tada je golman Gruzina bio na mestu.

Potom, posle kornera, ponovo Šik glavom i opet je Mamardašvili spasio svoj tim, doduše to je bio i najbezazleniji pokušaj Čeha u tri pomenuta.

15:01

Meč je počeo

Gruzija danas u crvenim dresovima i crnim šortsevima, Česi su u komplet belim.

15:01

2' Agresivni Gruzini

Sa početnim zviždukom Gruzini su krenuli vrlo agresivno na polovini rivala, napali su u dva navrata po levoj strani, ali su Česi bili pribrani oba puta.

14:13

Tabela grupe F

Standings provided by Sofascore

14:13

Još dva meča danas

Od 18 sati, takođe u okviru grupe F, sastaju se Turska - Portugalija, a od 21 sat snage će odmeriti Belgija i Rumunija u okviru grupe E.

Biće to meč kojim će biti zatvoreno drugo kolo na Evropskom prvenstvu.

14:02

Evo i sastava

Gruzija: Kverkvelia, Kašia, Dvali, Tsitaišvili, Mekvabišvili, Davitašvili, Kohorašvili, Kakabadze, Mikautadze, Kvaračkelija

Češka: Stanek, Holeš, Hranač, Krejči, Souček, Provod, Jurašek, Coufal, Hožek, Černi, Šik

14:02

Gruzini su spremni!
EPA-EFE/CHRISTOPHER NEUNDORF

13:54

Idealni uslovi za fudbal

U Hamburgu je trenutno 21 stepen celzijusa, takoreći savršena temperatura za igru, pa se nadamo da će igrači oba tima iskoristiti ovakve okolnosti da prikažu najbolje performanse.

13:53

Češka će imati veliku podršku danas

13:49

Prvi zvanični meč

Gruzija i Češka se do sada nikada nisu sastajale na nekom takmičenju, niti su igrale prijateljsku utakmicu.

Biće ovo, dakle, na naeki način istorijski dan za oba tima, za obe federacije, a ulog je najveći mogući.