Fudbal 20

19.6.2024.

23:53

Švajcarci blizu 1/8 finala, tamo mogu i Škotlanđani posle spektakla u Kelnu

Fudbalske reprezentacije Švajcarske i Škotske odigrale su 1:1 u drugom kolu grupe A na Evropskom prvenstvu.

Izvor: B92.Sport

Tanjug/AP Photo/Andreea Alexandru

Posle ovog meča, kao i onog ranije između Nemačke i Mađarske (2:0) mnogo toga je jasnije u pogledu poretka u grupi. Zna se da su Nemci već u osmini finala (dve pobede), zna se sada i da su Švajcarci vrlo blizu plasmana u 1/8 finala, a tamo bi lako mogli i Škotlanđani - ukoliko u poslednjem kolu savladaju Mađare.

Švajcarska može i na prvo mesto, ako savlada Nemačku.

Škotska - Švajcarska 1:1

Sudija: Ivan Kružliak (Slovačka)
Stadion: Rajn Energi (Keln)

Strelci su bili Šer za Škotsku, autogol je postigao malerozni defanzivac Švajcaraca, a poravnanje je doneo Šaćiri, doduše uz "pomoć" defanzivca Škota Ralstona, koji je iskusnom ofanzivcu Švajcaraca servirao priliku.

Šaćiri je i postavio konačan rezultat ali je uzbuđenja i pre i posle toga bilo napretek.

Švajcarska je generalno ostavila bolji utisak, međutim Škotlanđani su imali više energije za psolednjih dvadesetak minuta kada su i najjače pritisnuli rivala.

U tom intervalu pogodili su i stativu.

Imali su i Švajcarci svoje dobre šanse, Ndoje najbolju, kada je u situaciji "jedan na jedan" sa golmanom rivala promašio čitav gol.

Najvažnije momente i sa ovog meča, 15. na aktuelnom EURO, mogli ste da pratite uz LIVE BLOG na B92.sport u nastavku.

Fabijan Šer

Umalo tragičar Švajcaraca, Fabijan Šer, pdoelio je utiske posle meča sa Škotskom.

"Videli smo da su Škotlanđani sposobni da se bore na krilima navijača. Gol koji smo primili je bio nesrećan. Sve se desilo u deliću sekunde, takve stvari se dešavaju. Šaćiri je onda postigao brutalan gol, tako da smo srećni zbog osvojenog boda", kaže Šer, strelac autogola.

23:32

Niko kao Šaćiri

Džerdan Šaćiri je golom protiv Škotske postao jedini evropski igrač koji je bio strelac na šest uzastopnih velikih takmičenja, počevši o Mundijala 2014. godine.

23:24

Bili Gilmor: Ovo je prava Škotska

"Dali smo sve od sebe večeras, znali smo da moramo da reagujemo posle loše partije u prvom kolu i sada smo u dobroj poziciji. Dobar smo tim, znamo koliko možemo. Ovo večeras je bila prava Škotska. Jurili smo za svakom loptom, bili srčani - sve je bilo na msestu", rekao je reprezentativac Škotlanđana Bili Gilmor.

23:23

Teža povreda Tirnija?

22:54

Kraj

Kraj sjajnog meča u kojem su oba tima pokazala neverovatnu borbu, tempo, ritam i želju za pobedom.

Na kraju, u Kelnu, u meču 2. runde grupe A, Škotska - Švajcarska 1:1.

22:49

90+1' Škoti uzvratili - drama je!

Kakva završnica meča! Škoti umalo da povedu posle akciej po levom krilu odakle je Robertson ubacio pred gol, gde je Akanđi u psoeldnji čas sklonio ispred igrača Škotske. Panično su se odbranili Švajcarci.

22:48

90' Šansa!

Velika prilika za Švajcarsku - Amduni je mogao da se proslavi.

Ispratio je rezervista Švajcaraca centaršut, dočekao je loptu koja je preletela čitavu odbranu Škotske, i potom je glavom šutirao, međutim promašio je za desetak centimetara.

22:46

86' Dvostruka izmena Švajcarske

Ndoj i Vidmer su izašli, umesto njih na terenu su Amduni i Steržiu.

22:45

Džaka u akciji
EPA-EFE/FRIEDEMANN VOGEL

22:41

83' Poništen gol

Embolo je bio za pola koraka ispred dvojice poslednjih igrača odbrane Škotlanđana, sva trojica su bila gotovo na centru igrališta. Napadač Švajcarske je potom probio ka kaznenom prostoru i efektno lobovao Gana.

Međutim gol ne važi - ofsajd je.

22:40

82' Volej Mektominija

Mogao je ovo da bude, moguće, jedan od efektnijih golova na šampionatu - volej Mektominija je završio na čelu igrača Švajcarske i bacio ga u nokdaun. Veliki problemi za Švajcarce već neko vreme.

22:38

79' Druga prinudna izmena Škotlanđana

Gilmor mora van igre zbog povrede, Mekklin ga je zamenio.

22:37

Trenutak kada Henli pogađa stativu
EPA-EFE/CHRISTOPHER NEUNDORF

22:36

78' Ndoj neprecizan

Rolston je ponovo posrnuo, napadaju ga često igrači Švajcarske, ovog puta to je bio Ndoj, ali je napadač Bolonje ponovo bio neprecizan - šalje loptu preko gola isksoa sa desne strane.

22:33

75' Škotlanđani u naletu

Kao da je više energije ostalo za finiš igračima Stiva Klarka. Više pokazuju u poslednjih nekoliko minuta. Švajcarcima je i remi dobar pred poslednje kolo.

22:32

74' Dvostruka izmena Jakina

Sijero i Rider ulaze, Frojler ide van terena, sa njim će na klupu i vrlo aktivni Varas.

22:25

68' Stativa!

Henli je postavio glavu na centaršut Robertsona, stigao je do lopte pre Šera koji je nogom išao na taj centaršut - i pogodio stativu!

Odbranili su se Švajcarci potom i u gužvi koja je usledila.

22:22

64' Novi pokušaj Švajcarske

Vargas je još jednom probao sa gotovo identične pozicije kao i prethodni put. Sada, ipak, nije ni pogoio okvir gola, poslao je loptu preko prečke sa desetak metara iskosa. Švajcarci bolji, konkretniji.

22:20

59' Kraj za Šaćirija

Menja ga Jakin, uvodi Emboloa umesto strelca jedinog gola za Švajcarsku. Povređenog Tirnija na drugoj strani menja Mekkena.

22:17

58' Sreća za Škotlanđane

Ndoj se našao u velikoj prilici pošto se sjajno slobodio Tirnija, ostao je sam pred Ganom međutim šutirao je pored golmana Škotske, ali i pored stative.

Tirni se povredio, na nosilima ga iznose sa terena.

22:16

Šar obara Mekgina

22:14

56' Vargas preti Ganu

Ostao je Vargas usamljen na levoj strani kaznenog prostora, prethodno mu je Šar poslao loptu sa desnog krila, usledio je udarac direktno u Gana. Prvi pokušaj Švajcaraca u nastavku.

22:04

50' Borba i samo borba

Energično je krenulo i u nastavku, ne štede se igrači. Škotlanđani su pritisli rivala u začetku drugog poluvremena. Odbrana ekipe Murata Jakina odoleva, zasada bez šansi na obe strane. Visok ritam ne jenjava.

22:03

Kreće 2. poluvreme

Nije bilo poremena u sastavima.

21:49

POLUVREME

Sjajnih 45 minuta je iza nas, uzbudljivih, nabijenih tempom koji su nametnuli igrači oba tima.

Škotska - Švajcarska 1:1, nakon 1. poluvremena u Kelnu.

21:47

45' Opada tempo

Za Škotlanđane je najvažnije da su odoleli najjačem udaru Švajcaraca kada su i primili gol, ali su mogli još jedan. Sada je ovo mirniji period meča po njih. Igrači oba tima kao da čekaju da se završi prvi deo meča.

21:43

Duel Rodrigeza i Gilmora
Tanjug/Marius Becker/dpa via AP

21:37

40' Adrenalinski tempo

Sjajan meč u Kelnu, ne posustaju ni jedni ni drugi. Škoti su napali preko Če Adamsa, Zomer je odbranio, potom je Švajcarska odgovorila, odmah u narednom naletu. Gan je bio siguran. Sačuvao je mrežu svog tima nakon pokušaja Džake.

21:32

32' Gan spasio Škotlanđane

Švajcarci sada potpuno dominiraju. Sada su imali veliku šansu, najbolju na meču, preko Ndoja čiji je udarac sa nekoliko metara odbranio Gan.

Prethodno, Vargas je idealno uposlio napadača Švajcarske. Sjajan napad Jakinovog tima.

Ndoj je potom postigao gol, nakon kornera, ali je on poništen zbog ofsajda.

21:25

26' Izjednačenje - Šaćiri!

Izjednačili su Švajcarci, kardinalna greška Ralstona koju na sjajan način koristi Šaćiri. Ipak, ostaće kao najjači utisak ove situacije amaterski potez Ralstona koji je vratio pas "nikome", a Šaćiri je bio u prioravnosti - primio je loptu i potom efektno matirao golman Škotske.

21:18

18' Prekid - Šer krvari

Povreda je u pitanju. Sudarili su se u duelu glavama Ralston i Šer. Ukazuje im se pomoć. Šer je krvavog lica na kratko napustio teren, pa se vratio.

Loše je krenulo po ovog momka.

Švajcarci su impulsivno krenuli ka golu rivala nakon primljenog gola. "Miriše" na još jedan adreanlinski meč.

21:15

13' Autogol!

Škotlanđani su poveli, Mektomini je poslednji igrao pred golom Švajcarske, isprečio se Šer, ali samo nakratko - lopta se od njegove noge odbila u mrežu, prevarila Zomera.

Prethodno, Robertson je probio po krilu u tranziciji, asistirao Mektominiju, za delirijum Škotlanđana u Kelnu.

21:07

10' Švajcarci "uzeli" loptu

Polako, sa protokom vremena, lopta je sve više u nogama igrača Švajcarske. Škoti, osim početnog udara, nisu ozbiljnije pritisli odbranu rivala. Bez šansi za sada.

21:02

4' Opsada gola Švajcarske

Dva kornera su već izveli igrači Škotske, oba preko Mektominija međutim odbranili su se Švajcarci. Lopta je o starta utakmcice u nogama Škotlanđana.

21:01

Meč je počeo

Podrhtava stadion od pesme škotskih navijača koji su dali fenomenalan štiumung tokom intoniranja himne.

20:51

Stiv Klark pred meč sa Švajcarskom

"Sve vreme mi je bila ideja da Bilija Gilmora stavim u startnu postavu za ovaj meč, zato igra. Radićemo iste stvari i nadam se da ćete večeras videti pravu Škotsku. Ono što se mora reći je da moramo biti mnogo bolji nego u prvoj utakmici. Verujemo u to ako budemo igrali najbolje što možemo, tada ćemo sigurno uspeti da ostavrimo cilj".

20:43

Veselo je na obe strane navijačkih tribina
Tanjug/AP Photo/Alessandra Tarantino

20:41

Jakin o odluci da uvrsti Šaćirija među startere

"On je naš plejmejker, nadam se da može doprineti da se naši napadači nađu u dobrim pozicijama. Sposoban je da da gol i da asistira, odličan je i u prekidima, i nadam se da će nam pomoći danas da pobedimo".