Fudbal 2

18.6.2024.

20:00

Turska presudila debitantu Gruziji – dva "evrogola" za tri boda VIDEO

Fudbaleri Turske su savladali Gruziju sa 3:1 (1:1) u prvom meču Grupe F na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj.

EPA-EFE/Leszek Szymanski

Uprkos lošem vremenu i mokrom terenu, neverovatanu utakmicu su odigrale Turska i Gruzija, punu zanimljivih šansi.

Turska je imala veću inicijativu u prvom poluvremenu, ali je i Gruzija na momente zablistala.

Pritiskali su Turci od samog starta meča, a najbolju šansu su imali u 11. minutu. Posle gužve i loše intervencije Gruzina u kaznenom prostoru, Ajhan je naleteo na loptu na nekih 16 metara i snažno zakucao ka golu Mamardašvilija.

Ipak, stativa je sačuvala Gruziju, zatresao je okvir gola, a lopta nije otišla u mrežu.

Samo minut kasnij zapretili su i Gruzini, ali iz dobre šanse su izvukli samo korner, koji nisu najbolje iskoristili.

Već u 14. minutu, nova šansa je bila za Tursku. Jildiz je gađao ka golu Gruzije, ali je golman bio siguran.

Dobru šansu je imao i Čalhanoglu 21. minutu, ali nije pogodio okvir gola, već je lopta otišla uz levu stativu.

Ipak, u 26. minutu je Turska uspela da dođe do vođstva. Odličan je bio Muldur. Postigao je jedan od najlepših golova u dosadašnjem delu šampionata.

Turski reprezntativac se namestio na ivici kaznenog prostora i snažno zakucao loptu u rašlje. Nije imao nikakve šanse Mamardašvili – 1:0.

Ekspresno za samo dva minuta, Turska je mogla da "nokautira" Gruziju. Jildiz je ispratio akciju i sproveo loptu u mrežu, ali za kopačku je bio u ofsajdu. Reagovala je VAR soba i gol je poništen.

Umesto ubedljivog vođstva, usledio je šok za Tursku. Gruzija je uspela da izjednači u 32. minutu.

Mikautadze je ispratio akciju po desnoj strani, došao do kaznenog prostora i matirao Gunoka za 1:1.

Samo tri minuta kasnije, umalo preokret Gruzina. Mogao je Mikautadze da izraste u heroja, ali je gađao pored desne stative.

Turska je u nastavku vratila inicijativu, ali nije uspela da dođe do novog vođsta do kraja prvog poluvremena.

Sofascore

Odmah po startu drugog poluvremena, Turska je napravila šansu. Guler je ubacio loptu na nekih 10 metara od gola Gruzije, Jilmaz se pozicionirao, okrenuo ka golu, ali nije uspeo da uputi pravovremeni udarac.

Pretila je i Gruzija, pokušao je prvo Citijašvili u 49. minutu, a samo tri kasnije Mikautadze je mogao ponovo da se proslavi posle dodavanja Kvarackelije.

Nastavila je Truska da napada, u 57. minutu je Čalhanoglu pokušao iz slobodnog udarca, ali na mestu je bio Mamardašvili.

U nastavku Kvaratskelija je pokušao posle kombinacije sa Citiašvilijem, ali nije uspeo da matira Gunoka. Loše je zahvatio loptu.

Igrao se 65. minut kada je Turska ponovo došla do vođstva. Ispratio je akciju svog tima Arda Guler, odbila se lopta do njega, namestio se mladi igrač Reala i "projektilom" savladao Mamardašvilija za 2:1.

Samo četiri minuta kasnije, Turska je propustila šansu da stavi tačku na meč. Odličnu akciju Jildiz nije uspeo da zavri. Nije iskoristio zicer.

Odmah na drugoj strani je mogla da stigne kazna. Kočarošvili se našao u šansi, ali je pogodio prečku. Sreća je pogleda Tursku.

U nastavku je opao ritam sve do 87. minuta kada je Jazidži mogao da reši pitanje pobednika.

Borila se Gruzija da dođe do izjednačenja, ali dve velike šanse su propustili u trećem i sedmom minutu nadoknade. Stativa je spasla Tursku.

Usledila je kontra u poslednjim sekundama meča, Mamardašvili je izašao sa gola kako bi pokušao da dođe do pogotka posle kornera.

Ipak, Turska je krunisala kontra napad na prazan gol, Akturkoglu je istrčao i stavio tačku na meč.

Turska je upisala tri boda i nalazi se na prvom mestu u Grupi F, dok Portugalija i Češka izlaze na teren od 21 čas.

Gruzija u drugoj rundi će odmeriti snagu sa Češkom, dok drugi par čine Turska i Portugalija.