"Orlovi" su ove večeri u Gelzenkirhenu pokazali da nisu daleko od nivoa Engleske, da mogu da joj se suprotstave, ali bi za potpuni "ugođaj" morali da počnu da koriste šanse do kojih dođu.
Engleska je uspela da materijalizuje jednu grešku Filipa Kostića i svoju prvu pravu priliku, te da na taj način odnese sva tri boda na startu šampionata.
Kostićevo "spavanje" je koštalo Srbiju, ali nikako nismo želeli da vidimo njegove suze koje su potekle u 42. minutu kada je zbog povrede morao da napusti teren. Zbog toga je dupli tragičar ove večeri.
Selektor Stojković je ponovo iznenadio i na klupi ostavio kapitena Dušana Tadića, sa željom da bude "džoker" u poslednjih pola sata. Nije se isplatilo.
Ono gde je Piksi pogodio jeste povratak na gol Predraga Rajkovića, kao i rotacija Nikole Milenkovića i Miloša Veljkovića u poslednjoj liniji.
Detaljnijim učinkom naših igrača pozabavili smo se u narednim redovima.
Golman i odbrana:
Predrag Rajković – Za mnoge je bilo iznenađenje što je dobio šansu, ali je to bila dobra odluka. U prvom delu osim primljenog gola, kod kog nije mogao ništa da uradi, nije ni imao previše posla. Prvu intervenciju imao je tek u 56. minutu kod šuta Aleksander-Arnolda sa distance, a onda je u 76. izveo pravu bravuru zaustavivši Harija Kejna sa nekoliko metara.
Miloš Veljković – Kako je Srbija nekoliko bitnih i početničkih golova primila po desnoj strani odbrane, odlučeno je da Veljković pokuša to da "zatvori", a da u centralnom delu bude Milenković. I to je dalo rezultata. Englezi nisu probijali preko štopera, ali zato jesu jednom po boku i tu je puklo.
Nikola Milenković – Baš mu je prijala prekomanda na mesto centralnog štopera. Tu njegove manjkavosti svakako manje dolaze do izražaja. okazao da bi mogao da bude lider odbrane. Dobro se borio sa Kejnom u vazdušnim duelima, ali je i pomoglo to što Englezi nisu ni pritiskali preko svog kapitena. Nije ni bilo potrebe.
Strahinja Pavlović – Iako je jedan od najboljih igrača reprezentacije u poslednje vreme, u prvom poluvremenu je imao noćnu moru u vidu Bukaja Sake. Tutnjao je napadač Arsenala pored njega, kao i Kajl Voker, ali Pavlović svojom visinom i korpulencijom tu nije mogao ništa. Taj "meč-ap" je morao nekako da se "sakrije", što se i desilo u drugom poluvremenu. Popularni "Kalaba" je bio mnogo sigurniji sa pomeranjem težišta igre na suprotnu polovinu.
Vezni red:
Andrija Živković (do 74. minuta) – Realno, nije mogao ništa u vazdušnom duelu sa Džudom Belingemom, bio je ostavljen na cedilu. Na drugoj strani je bio uglavnom jedini koji je pokušavao presingom da dođe do lopte i jednom čak u tome uspeo, ali je potom Mitrović promašio.
Nemanja Gudelj (do 45. minuta) – Nije najjasnije zbog čega on uvek mora da se vraća po loptu u poslednju liniju, pored trojice štopera. Niti je neophodno, a nije ni svrsishodno. Samo unosi dodatnu pometnju u kompletan tim, posebno što se automatski gubi čovek u veznom redu koji bi tu istu loptu prihvatio i dalje distribuirao. Osim toga, vodio je solidnu borbu na sredini, ali je morao meč da završi na poluvremenu, jer mu je Orsato zasluženo pokazao žuti karton zbog nekoliko oštrih startova.
Saša Lukić (do 61. minuta) – Miran, staložen, ali uglavnom sa loptom unazad. Bio je rastrzan između vraćanja po loptu i pokušaja kreacije. Kao da ne zna u datom trenutku gde se nalazi Gudelj, a gde SMS kome bi trebalo da prosledi loptu. Deluje da njemu ovaj sistem nikako ne leži. Ili, jednostavno, nije dorastao ovolikom izazovu.
Sergej Milinković-Savić – Usamljen u kreativnom delu, nikako nije uspevao da nađe konekciju sa Mitrovićem i Vlahovićem. Deklan Rajs je konstantno bio blizu njega i praktično ga "ugušio" u prvom poluvremenu. U nastavku je "prodisao" ulaskom Dušana Tadića, ali opet smo dobili premalo od njega.
Filip Kostić (do 43. minuta) – Njegovom krivicom sve se raspalo već u 13. minutu. Dok je Kostić "spavao", Bukajo Saka mu je pobegao iza leđa, što je za direktnu posledicu imalo gol Engleske. Teren je napustio u suzama pred kraj prvog poluvremena, što je šteta zbog narednih utakmica gde bi njegovi kvaliteti mogli da dođu do izražaja. Ova definitivno nije bila za njega.
Napad:
Dušan Vlahović – Trudio se, nudio, otkrivao... Ali sve u prazno. Čak je u dva navrata otvorio ozbiljne kontre Englezima, ali koje srećom nisu bile kažnjene. Sa Mitrovićem u tandemu je trebalo da budu dvostruka pretnja, a zapravo su jedan drugog sputavali i obojicao stali bez učinka. U finišu je sam došao do lopte i udarca sa 20-ak metara, ali je Pikford to ukrotio.
Aleksandar Mitrović (do 61. minuta) – Potpuno odsečen od bilo kakvih dešavanja na terenu. Kao da mu je (neočekivana) kapitenska traka oko ruke bila dodatan teren, pa se i slabije kretao u nekoliko navrata. Suvišno je i reći da smo navikli na drugačijeg Mitrogola u nacionalnom dresu.
Izmene:
Filip Mladenović (od 43. minuta) – Možda bi bolje bilo da je on počeo meč, ali šta je – tu je. U 52. minutu mu je pola koraka nedostajalo da zahvati dodavanje Vlahovića i imao bi ceo gol ispred sebe. Devet minuta kasnije je prelepo probio, ali koji sekund kasnije Orsato nije hteo da Srbiju časti penalom. Verovatno će imati priliku da nastavi gde je stao u narednom meču zbog povrede Kostića.
Ivan Ilić (od 46. minuta) – Doneo je samo trenutnu energiju. Dobio nekoliko duela, osvojio par lopti koje su mogle da pokrenu ekipu. Ali, nisu i ostao je samo na sporadičnim "plusevima" u igri.
Dušan Tadić (od 61. minuta) – Očigledno je ideja bila da Tadić u drugom poluvremenu "pojača" kada bude zatrebalo. To je kapiten i učinio, Srbija je donekle proigrala, ali nije uspela da izjednači. Možda bi drugačije bilo da je igrao od starta, ali je isto tako moguće da je smisleno čuvan za Sloveniju kroz četiri dana.
Luka Jović (od 61. minuta) – Za pola sata se našao samo u jednoj pravoj situaciji. Da je bolje primio loptu od Tadića, imao bi zicer ispred Pikforda. Ali, hteo je da primi loptu i dobra šansa otišla je u nepovrat.
Veljko Birmančević (od 74. minuta) – Bilo je vremena da doprinese ekipi, ali nije u tome uspeo za 20-ak minuta.
Selektor:
Dragan Stojković – Opet je Piksi igrao "po tankom ledu" i pokušao da iznenadi i Sautgejta i sve nas. Tadića je ostavio na klupi, sa idejom da krene u juriš ili prevagne u drugom poluvremenu. Međutim, loše je to izgledalo na početku kada se srpski tim branio u bunkeru sa dva napadača. Kada je Srbija osetila da Engleska nije bauk i da može presingom da dođe do daha, prebacila je težište na drugu stranu. I tada se videlo da Srbija može mnogo više od minimalnog poraza. Ako do toga nije došla sada, verujemo da će u naredne dve utakmice.
Od tinejdžera koji je iz radoznalosti krenuo da trenira sa drugarima u parkovima, kako bi ispitao spostvene fizičke mogućnosti, do svetske mega zvezde atletike i jenog od najboljih u istoriji u skoku udalj.
Ketrin De Bole, izvršna direktorka Europola, izrazila je na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu zabrinutost u vezi sa šifrovanom komunikacijom i zatražila veću saradnju tehnoloških kompanija.
Komentari 35
Pogledaj komentare Pošalji komentar