Fudbal 105

16.6.2024.

20:50

Remi po meri Srbije, Slovenija umalo "okrenula" Dansku; "Nismo ustuknuli"

Fudbaleri Slovenije i Danske remizirali su 1:1 u meču odigranom u Štutgartu na Evropskom prvenstvu.

Autor: Milan Tomić

Milan Tomić
Milan Tomić
EPA-EFE/MOHAMED MESSARA

Skandinavski tim je vodio od 17. minuta, kada je gol postigao Kristijan Eriksen, međutim, Slovenci su do izjednačenja stigli u 77. kada je Erik Janža pogodio mrežu rivala.

Ovim susretom otvorena je grupa C, u kojoj se još nalaze Srbija i Engleska, koji će snage odmeriti od 21.00 u Gelzenkirhenu.

Danci su od samog starta krenuli jako, delovali su konkretnije, terajući Slovence na paničnu odbranu.

Ipak, Slovenija je bila blizu gola u 16. minutu, kada je Benjamin Šeško šutirao iz okreta sa distance, ali je lopta prozujala pored Šmajhelove stative.

Kazna je stigla samo minut kasnije posle fenomenalne akcije Skandinavaca iz auta na desnoj strani.

EPA-EFE/RONALD WITTEK

Jonas Vind se lepo otvorio, odigrao petom, proigrao Kristijana Eriksena, koji je prihvatio loptu grudima, a onda iz trka savladao Jana Oblaka.

Eriksen je tako postigao gol na EURO tačno 1.100 dana nakon što je na prošloj kontinentalnoj smotri doživeo srčani udar.

Slovenija se do pauze trgla, međutim, dobri napadi su izostali, pa je Danska na poluvreme odnela prednost.

Početak nastavka bio je jako interesantan, kao uostalom i čitavo drugo poluvreme, tokom kojeg je Slovenija pokazala zube.

U uvodnim minutima "zmajčeki" su tražili dva penala. Jednom zbog igranja rukom Vestergora, a drugi put zbog prekršaja Andersena. VAR je u oba navrata imao negativan odgovor za njih.

Danska je ubrzo uzvratila, najpre je Bijom umalo postigao autogol, da bi Oblak potom skinuo čist zicer Hojlundu.

Tanjug/AP Photo/Matthias Schrader

Samo minut kasnije, Slovenci su pripretili preko Čerina koji se ubacio iz drugog plana i glavom šutirao malo pored stative.

Andraž Šporar je zapretio iz blizine, ali je slabo šutirao, za razliku od Šeška, čiji je udarac sa dvadesetak metara završio na stativi.

Sreća je pogledala Slovence u 77. minutu, kada je posle kornera naleteo Erik Janža koji je šutirao, s tim da je lopta na putu ka golu Šmajhela zakačila Hjulmanda i tako promenila pravac, završivši u mreži Danske.

Slovenija je igrala odlično u tim momentima, a do preokreta su mogli posle prodora Šporara, čiji je udarac završio u spoljnom delu mreže, posle bloka Vestergora, kome je pre toga pobegao.

Finiš susreta nije doneo naročite prilike, pa je i meč u Štutgartu završen rezultatom 1:1.

Dešavanja iz Štutgarta pratili smo UŽIVO u LIVEBLOGU B92.sport.

Hvala na pažnji!

Ispratili smo dešavanja iz Štutgarta, a sada se selimo u Gelzenkirhen, gde igraju Srbija i Engleska.

20:44

Sažetak meča

20:24

Matjaž Kek, selektor Slovenije

Čestitam momcima, nismo bili najbolji na svim pozicijama, na neke je uticala i atmosfera, trebalo je da realizujemo neke šanse u prvom poluvremenu. Janžin gol bio je nagrada za sve što smo dali na terenu. Atmosfera je bila fantastična, zaslužili smo bod. Nismo ustuknuli posle gola, išli smo na drugi i čestitam momcima na karakteru. Energija je stizala sa tribina, šteta što nismo realizovali više šansi, ali je istina da su ih imali i Danci. Bila je to prava utakmica Evropskog prvenstva

19:47

90'+ Nadoknada

Igraće se još najmanje četiri minuta.

19:42

90' Ide se ka remiju

Malo je opao tempo posle burne završnice koju su režirali Slovenci.

Deluje da će meč biti završen nerešeno.

19:37

81' Umalo preokret Slovenije!

Šporar je pobegao Vestergoru, izbio pred Šmajhela, doduše više iskosa, stoga je i šut u spoljni deo mreže bio očekivan.

Samo korner.

19:36

Gol Janže

19:34

19:34

77' Gooooool!

Slovenija je izjednačila, 1:1.

Sjajan udarac posle odbitka uputio je Erik Janža, s tim da je lopta na putu ka golu Šmajhela zakačila Hjulmanda i tako promenila pravac, završivši u mreži Danske.

19:33

76' Prečka!

"Bomba" Benjamina Šeška, koji je uzdrmao stativu.

Bio je to sjajan udarac sa dvadesetak metara, ali lopta nije htela u mrežu Šmajhela.

19:32

75' Dvostruka izmena kod "zmajčeka"

Mlakar i Elšnik izlaze, umesto njih na terenu su Stanković i Celar.

19:30

74' Šporar imao lepu šansu

Mlakar je centrirao, a u velikoj gužvi Šporar je slabo zahvatio loptu, koja je otišla pored gola.

19:24

19:23

67' Izmena kod Slovenije

Verbič je zamenio Stojanovića.

19:22

66' Uzvratila Slovenija

Iz drugog plana se ubacio Čerin i posle centaršuta šutirao glavom, međutim, lopta je otišla malo pored stative.

19:21

65' Velika prilika za Dansku!

Hojlund se našao u prilici, ali je Oblak odlično intervenisao.

Sa samo nekoliko metara od gola šutirao je napadač Danske, ali je Oblak stomakom zaustavio taj udarac.

19:13

19:11

55' Zamalo autogol

Eriksen je centrirao, a ispred Kristensena intervenisao je Bijol, koji je umalo postigao autogol.

19:10

54' Stojanović kažnjen

Deluje da je Šerer doneo prestrogu odluku.

Stojanović je zakačio loptu, a ne Hejbjerga.

19:08

52' VAR!

Šporar je pao nakon što ga je Andersen šutnuo u šesnaestercu.

Opet se gledao VAR, ali ni ovoga puta do penala nije došlo.

19:08

19:07

51' Najbolja prilika za Sloveniju

Pravo niotkuda su "zmajčeki" stvorili šansu iz auta.

Šeško je zakasnio da šutira, a za svaki slučaj u blok je ušao Vestergor.

Konsultovao se VAR zbog eventualnog igranja rukom, ali nije bilo osnove da se svira penal.

19:06

49' Prvi žuti karton

Hjulmand je vukao Šeška, što je sudija Šerer sankcionisao žutim kartonom.

19:01

46' Počelo drugo poluvreme

Nije bilo promena u sastavima.

18:47

18:46

Poluvreme

Danska vodi protiv Slovenije zahvaljujući golu Eriksena u 17. minutu.

18:45

45'+ Nadoknada

Igraće se još minut.

18:42

43' Eriksen neprecizan

Dobra akcija momaka u crvenim dresovima po levoj strani.

Vind je vratio "povratnu" za Eriksena, ali je ovaj slabo šutirao preko prečke.

18:38

18:34

35' Agilni Stojanović

Petar Stojanović koji igra na desnom krilu imao je solidne "izlete" na protivničku polovinu, ali njemu, kao i ostalima, fali završni pas pre svega za Šeška.

18:30

Eriksen dao gol tačno 1.100 dana posle srčanog udara

18:27

28' Mnogo sreće za Sloveniju

Mlakara je napucao Šeško posle gužve u šesnaestercu Slovenije.

Lopta je prošla pored Oblakove stative.

Nakon kornera, glavom je probao i Vestergor.

18:25

25' Slovenci se trgli

Nekoliko pokušaja da se ugrozi gol Šmajhela, poslednji je imao Šporar.

Nekontrolisano je šutirao, ali je svakako bio i ofsajd.

18:19

Gol Eriksena

18:18

17' Goooool!

Danska je povela, strelac je Kristijan Eriksen, 0:1.

Fenomenalna akcija posle auta na desnoj strani.

Jonas Vind se otvorio, petom proigrao Eriksena, koji je naleteo, prihvatio loptu grudima, a potom i savladao Jana Oblaka za erupciju oduševljenja Skandinavaca.

18:17

18:16

16' Šeško umalo!

Benjaminu Šešku je malo prostora bilo potrebno da iz okreta "opali" sa distance, ali je lopta prozujala pored gola Šmajhela.

18:15

16' Oštar start

Bijol je odneo u duelu Vinda, ali je sudija Šerer pokazao samo faul, ne i žuti karton.

18:14

Štutgart arena

18:10

11' Danska konkretnija

I dalje čekaju na pravu šansu, ali su u nekoliko navrata pretili pred golom Oblaka.

Na momente su Slovenci delovali kao da su u panici.

18:06

7' Vind sporo

Napadač Volfsburga je prihvatio loptu, ali mu je mnogo vremena trebalo da se namesti na šut.

U međuvremenu, sudija je pokazao ofsajd.

18:05

18:02

3' Danci krenuli jako

Skandinavci deluju energičnije na početku utakmice.

Selekcija Danske drži loptu u nogama, sa željom da organizuje prvi opasan napad na meču.

18:00

1' Počela je utakmica

Sa centra su krenuli fudbaleri Slovenije, koji igraju u beloj opremi i napadaju sa leve na desnu stranu.