Iza nas su 64 godine magičnih fudbalskih trenutaka. Ukupno 16 turnira ispunjenih fudbalskim legendama koje oduševljavaju fudbalski svet.
Izvor: Sofascore
Evropsko prvenstvo je jedan od najiščekivanijih događaja u svetu sporta. I to s pravom, jer je ispunjeno emocijama koje samo fudbal može da pruži.
Ljubitelji fudbala bili su svedoci zaista neverovatnih trenutaka kroz istoriju EP-a, pa smo mi preuzeli nezahvalan zadatak da izaberemo najboljih pet!
Uz malu pomoć sportske platforme Sofascore, svi ti trenuci sada mogu biti ocenjeni brojevima. Sofascore isključivo pruža istorijske statističke podatke za sva evropska prvenstva, počevši od 1980.
Dakle, počnimo sa odbrojavanjem:
5. Dominantna Španija 2012.
Po mišljenju mnogih, jedna od najdominantnijih generacija u istoriji fudbala je tim Španije koji je osvojio Evropsko prvenstvo 2012. Ne samo da su osvojili turnir te godine, već su osvojili i Svetsko prvenstvo dve godine pre, a pre toga još jedno EP i to 2008.
Tako su se tog 1. jula 2012. u Kijevu zvanično ustoličili kao jedna od najjačih fudbalskih generacija ikada. Postali su i prvi (i do sada jedini) tim koji je uspešno odbranio trofej Anrija Delonea.
Bio je to period u kojem su odigrali 29 mečeva u nizu i to bez poraza. I to Evropsko prvenstvo 2012 je bilo čista dominacija sa njihove strane. Španija je bila najbolje ocenjeni tim sa prosečnom ocenom na od 7,35 na platformi Sofascore, a Ćavi je bio najbolje ocenjen igrač sa prosečnom ocenom od 7,98.
Istorijski podaci pokazuju da je Španija imala najveći posed lopte (u proseku 65,8%), najpreciznije dodavanja (u proseku 638,8 po utakmici), najviše udaraca u gol (u proseku 7,0 po utakmici), najviše postignutih i najmanje primljenih golova. Ako to nije dominacija, ne znamo šta bi to moglo biti. Fudbal u svom najboljem izdanju!
4. Grčka sve pobeđuje 2004.
Dok je Španija bila među favoritima za pobedu na turniru 2012. ono što se dogodilo na EP 2004 niko nije mogao da predvidi. Grčka je bila tim koji nikada nije pobedio u meču na velikom turniru i tim sa najmanje šansi za osvajanje istog.
Ni žreb nije bio na njihovoj strani te godine, te su upali u „grupu smrti“ sa domaćinima Portugalom, Španijom i Rusijom. Većina ljubitelja fudbala pitala se samo jedno - hoće li Grčka dobiti makar bod na turniru. Ali došao je dan otvaranja i svet je ostao u šoku.
Grčka je pobedila sa 2:1 u meču u kojem je dominirala Portugalija. Tim Ota Rehagela je imao samo 33% poseda lopte, samo 259 dodavanja (u poređenju sa 492 dodavanja Portugalije), ukupno 8 šuteva (u poređenju sa 22 šuta Portugalije) i ipak je uspeo da dođe do pobede. Kasnije u grupi imali su veliki remi 1:1 protiv Španije, a iako su izgubili od Rusije u finalnoj utakmici grupne faze, bolja gol razlika obezbedila im je nokaut fazu.
Francuska ih je čekala u četvrtfinalu, a svet je doživeo još jedan šok. Aktuelni šampioni predvođeni napadačkim snagama kao što su Zidan, Anri, Trezege, Viltord, nisu mogli da prođu kroz odbranu Grčke. Haristeas je pogodio u 65. minutu, a autsajder je izbacio još jedan veliki tim.
Bio je to još jedan meč u kojem je protivnik dominirao: posed lopte 62%-38%; ukupno šuteva 14-5; dodavanja 510-318, sve u korist Francuske, ali je Grčka išla dalje. Češka joj je bila protivnik u polufinalu, a Trajanos Delas je bio grčki heroj sa svojim pobedničkim golom u produžecima. Delas je završio meč sa Sofascore rejtingom 8,0.
A onda – repriza uvodnog meča. Domaćin Portugal je čekao finale, ali nije mogao da zaustavi ovu grčku bajku. Još jedna pobeda Grčke od 1:0 i jedan od najiznenađujućih šampiona ikada! Gledajući statističke podatke sa tog turnira, teško je Grčku naći pri vrhu u bilo kom segmentu. Ali verovatno nikoga u Grčkoj to ne zanima: 11. mesto sa najboljom prosečnom ocenom na Sofascore-u, 15. mesto po posedu lopte i preciznim dodavanjima, 12. mesto po udarcima na gol, 7. mesto po postignutim golovima. Ali hej, oni su postali broj 1 i ovo je bila priča za istoriju.
3. Zlatni David Trezege 2000.
Jedan potez može promeniti istoriju. Samo pitajte Francusku. Bili su bez trofeja četvrt veka i došli na EP 2000 sa talentovanom generacijom koja je sanjala da okonča sušu.
Njihova svlačionica bila je ispunjena zvezdama - Zidan, Anri, Dešam, Vijera, Đorkaef, Tiram, Desai, igrači za poželeti. Francuska nije imala lak posao. Holandija je bila u grupnoj fazi, Španija i Portugal u nokaut fazi, ali su korak po korak stigli do finala protiv Italije.
Stvari nisu išle po planu. Prošlo je 90 minuta a Italija je bila u vođstvu. Ali onda, u poslednjim sekundama, Silven Viltor je postigao izjednačenje što je Francuskoj obezbedilo produžetke, a David Trezege je postigao jedan od najupečatljivijih voleja u istoriji finala EP-a. Bio je to zlatni gol za drugi trofej za Francusku.
Didije Dešamp je bio najbolje ocenjeni igrač na tom meču - završio ga je sa Sofascore ocenom 7,9. Diktirao je tempo utakmice zajedno sa Zidanom, imali su ukupno 122 precizna dodavanja i pobedili u 35 duela. Ali istorija će zauvek pamtiti Trezegeov zlatni volej kao jedan od najupečatljivijih trenutaka.
2.Pepeljuga je iz Danske 1992.
Ako je bilo iznenađujuće to što je Grčka osvojila trofej 2004. onda je ono što je uradila Danska bilo još neverovatnije zato što nisu bili u planu za učestvovanje na EP 1992. god. Igrači su već razmišljali o narednoj sezoni kada je samo 10 dana pre prve utakmice stigao poziv - Jugoslavija sankcionisana, Danska upada umesto nje!
Grupna faza je bila izuzetno teška, sa Francuskom, Engleskom i domaćinom Švedskom. Međutim, Danska je tu fazi prošla prošla sa pobedom, remijem i porazom. Tada je učestvovalo samo 8 ekipa, tako da je Danska već bila u polufinalu, protiv aktuelnog šampiona Holandije.
Posle 2:2 u regularnom vremenu, Danska je pobedila posle izvođenja penala. Sa svim tim veličanstvenim timovima iza sebe, jedino je ostalo da poraze Nemačku. Bio je to meč u kojem je Nemačka dominirala: posed lopte 60%-40%, ukupni šutevi 18-8, dodavanja 413-293, sve u korist Nemaca.
Ali najvažniji statistički podaci su pokazali - Danska je postigla 2 gola, Nemačka 0! Ako niko nije verovao da je priča o Pepeljugi stvarna, posle 1992. počeli su da veruju.
Peter Šmajhel je bio najbolje ocenjeni igrač na turniru, sa prosečnom ocenom od 7,86 na platformi Sofascore. Danska je bila drugi najbolje ocenjeni tim na turniru, sa prosečnom ocenom od 7,13. Bili s u 5. u kategoriji poseda lopte i tačnih pasova, 7. u šutu i 5. u uspešnim driblinzima. Priča za vekove koja nije ni bila u planu da se desi.
1. Neverovatno! Najbolji gol svih vremena 1988.
Ako fudbalski navijač zatvori oči i neko mu kaže da zamisli nešto sa Evropskog prvenstva, većina navijača bi verovatno videla velikog Marka van Bastena i njegov magični volej u finalu EP 1988. godine.
Poezija u pokretu holandskog narandžastog dresa sa brojem 12 verovatno nikada neće biti nadmašena. Bila je to prva (i do sada jedina) evropska titula Holandije, što je čini još slađom.
Van Basten je bio apsolutna sila na tom turniru, završivši ga sa prosečnom ocenom Sofascore-a od 7,92. Bio je najbolji strelac sa 5 postignutih golova i dve asistencije. Njegov nastup u grupnoj fazi bio je ocenjen najvišom ocenom za pojedinacnog igraca i pobedili su Englesku 3:1 jer je Van Basten postigao het trik i dobio ocenu 9,6 na platformi Sofascore.
Holandija je bila najbolje ocenjen tim na turniru, sa prosečnom ocenom od 7,25. Takođe su bili na vrhu liste u kategoriji posedovanja lopte (59,2%), šuteva (prosek 18,8 po utakmici), preciznih dugih lopti (prosek 29,0 po utakmici) i još mnogo toga, što ih je s pravom učinilo šampionima Evrope!
Ali to ne bi bilo tako jednostavno kao što je zgledalo bez Marka van Bastena koji je svojim vanvremenskim udarcem ispisao istoriju.
Pratite Evropsko prvenstvo kao nikada do sada! Svi najbolji mečevi i svi najbolji igrači sa svakog EP-a počevši od 1980. sada su dostupni samo na sportskoj platformi Sofascore! Legendarni igrači i najbolji potezi iz istorije evropskog fudbala sada se ocenjuju i analiziraju najdubljim statističkim podacima. Poređenje igrača iz različitih epoha, ili najdominantnijih timova kroz istoriju, sada je na dlanu svakog ljubitelja sporta. Uz Sofascore, najbržu i najdetaljniju platformu za rezultate uživo - Za svu istoriju u nastajanju!
OpenAI, Anthropic i Meta Platforms navodno američkim obaveštajnim i odbrambenim agencijama ne dozvoljavaju korišćenje njihovih tehnologija kako bi se naškodilo ljudima. Ipak, saradnja postoji.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar