Nova vest
Fudbal 2

4.6.2024.

13:17

1988 - Momenat za večnost

Osmo Evropsko prvenstvo održano je od 10. do 25. juna u Zapadnoj Nemačkoj.

Izvor: B92.Sport

Profimedia/IMAGO

Igralo se po formatu sa prethodnog šampionata, domaćin Zapadna Nemačka plus sedam pobednika grupa, sa dve grupe od po četiri tima.

Zanimljivo je bilo da se branioci trofeja iz 1984. godine, Francuzi, nisu ni kvalifikovali, pa je bilo sasvim jasno da će Evropa dobiti novog vladara.

Nemci, koji su bili domaćini, mnogo su očekivali od ovog turnira, a u njihovom timu koji je predvodio selektor Franc Bekenbauer igrali su i takve vedete kao što su Jirgen Koler, Andreas Breme, Olaf Ton, Rudi Feler, Jirgen Klinsman, Pjer Litbarski, te bivši trener Partizana i nekadašnji as Bajerna i Intera, Lotar Mateus.

Međutim, ta generacija "pancera", doživela je procvat tek dve godine kasnije na Mundijalu u Italiji, a iako nisu uzeli trofej, ovo je bio neki uvod u njihovo osvajanje sveta. 

U Grupi 1 bili su Nemačka, Italija, Danska i Španija, a u Grupi 2 Engleska, Republika Irska, Holandija i Sovjetski Savez.

Nemci i Italijani su kao prvi i drugi prošli u polufinale iz prve, a Sovjetski Savez i Holandija iz druge grupe.

U grupnoj fazi, Nemci i Italijani su odigrali (1:1), potom je Španija dobila Dansku sa 3:2.

U drugom kolu, Nemci su pobedili Dansku sa 2:0, dok je Đanluka Vijali doneo pobedu Italijanima na Španijom (1:0).

Konačno, Zapadna Nemačka je sa dva gola Felera pobedila Španiju (2:0), a Italija istim rezultatom Dance.

Na drugoj strani, u Grupi 1, Republika Irska je na startu iznenadila Englesku (1:0), kao i Sovjetski savez Holandiju (1:0).

Usledio je sjajan meč Holanđana protiv Engleza i het-trik Marka Van Bastena u pobedi od 3:1.

Irci i Sovjetski savez su odigrali nerešeno 1:1, a u poslednjem kolu Sovjetski Savez je bio bolji od Engleza (3:1). Holandija je slavila protiv Republike Irske (1:0) golom Vima Kifta.

U polufinalu 21. juna u Hamburgu, sudar suseda, Zapadnih Nemaca i Holanđana, a radovale su se "lale", 2:1.

Mateus iz penala u 55. je doneo prednost Nemcima, izjednačio je takođe iz penala Roland Kuman, da bi na scenu opet stupio sjajni Marko van Basten koji je golom u 88. minutu uveo Holanđane u finale.

Sovjetski Savez je u Štutgartu dan kasnije pobedio Italijane golovima Litovčenka u 58. i Olega Protasova u 62. minutu.

Olimpijski stadion u Minhenu bio je poprište velikog finala 25. juna.

Sovjetski Savez kog je predvodio sa klupe slavni Valerij Lobanovski je igrao u sastavu: Dasajev, Demjanenko, Aleinikov, Hidijatulin, Rac, Litovčenko, Zavarov, Mihaličenko, Gotsmanov, Protasov i Belanov.

S druge strane, Rinus Mihels je izveo na teren ovaj tim: Van Brukelen, Van Arle, Rajkard, R. Kuman, Van Tigelen, Vanenburg, Vouters, Miren, E. Kuman, Gulit, Van Basten.

Presudili su igrači Milana, Gulit je u 32. minutu dobeo prednost Holanđanima, da bi spektakularnim makazicama u 54. minutu Van Basten zapečatio pobedu Holandije i pobedu do 2:0.

Rinat Dasajev je sve ispratio pogledom, a to se dugo smatralo jednim od najlepših golovima na završnim turnirima. Tako je Van Basten bio prvi strelac turnira i igrač koji je obeležio takmičenje.

O tom čuvenom golu pričao je kasnije:

"Bilo je drugo poluvreme i već sam pomalo bio umoran. Lopta mi je došla od strane Arnolda Mirena i razmišljao sam, u redu, mogu da je primim i krenem na defanzivne igrače ili što je bilo lakše, da rizikujem i šutiram. Znate, treba vam mnogo sreće kod takvog šuta. Sve je išlo dobro. To je jedan od onih momenata kada se to nešto jednostavno desi. Pokušaš, ali ti treba sreće i ona mi je u tom trenutku data, da uradim sve to u pravi čas. Imam mnogo priča, ali taj osećaj je bio fantastičan. Zahvalan sam što se to desilo meni i Holandiji", rekao je Van Basten. 

Podeli:

Komentari 2

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Aktuelno

Google "u neverici"

Iz Google-a je, nedugo nakon zahteva Ministarstva pravosuđa SAD, stigao oštar odgovor u kojem iznose svoje argumente i najavljuju sudsku bitku za očuvanje poslovanja.

Bug

18:00

8 h

Novo Sport Video Menu