Meč odluke za Srbiju – takav nismo dobili 34 godine
Fudbaleri Srbije dočekuju Dance na leskovačkoj "Dubočici" (20.45) u meču koji će odlučiti drugog učesnika četvrtfinala Lige nacija iz grupe 4 divizije "A".
Pre samo tri kola i duela dva tima u Kopenhagenu gotovo je bilo nezamislivo da će se "orlovi" u poslednjem kolu boriti za jedno od osam mesta u plej-ofu.
Danci su u tom meču slavili (2:0) i nastavili niz uspeha u duelima sa našom reprezentacijom. Od osamostaljenja ne znamo za pobedu nad Dancima (četiri poraza, jedan remi uz gol razliku 10:1), a poslednji trijumf je ostvarila Jugoslavija u kvalifikacijama za čuveno Evropsko prvenstvo 1992. godine.
Posle tog meča skandinavska reprezentacija je imala čak šest bodova naspram našeg jednog posle remija bez golova u duelu sa Španijom u Beogradu.
Od tog trenutka Srbija je uspela na sledeća tri da osvoji četiri, te potpomognuta dominacijom "crvene furije" sa kojom su Danci u međuvremenu odigrali dva meča, došla na samo dva boda zaostatka u odnosu na Dance.
UEFA Liga nacija A4, 4. kolo
Srbija – Danska Stadion: Dubočica (Leskovac)
Sudija: Feliks Cvajer (Nemačka)
Uspesi protiv Švajcaraca, koji nam pre ovosezonskog izdanja Lige nacija nisu zadavali ništa manje muka od Danaca, doveli su Srbiju u situaciji da sama odlučuje o svojoj sudbini.
Stoga bi receptura preokreta lošeg niza u duelima sa fudbalerima zemlje Alpa trebalo primeniti i u predstojećem duelu sa "vikinzima".
Ako su mogli da se oporave od dva teška poraza na Svetskim prvenstvima od Švajcaraca, pretpostavka je da će moći i od niza neuspeha u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo i Ligi nacija koje su im Danci priredili.
Srbija je bez poraza na poslednja četiri meča na kojima je bila domaćin (dve pobede, dva remija), ali je isto tako doživela poraz kada je poslednji put ugostila Dance 2014. godine u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo (1:3).
Zoran Tošić nas je tada doveo u ranu prednost, postigavši jedini gol Srbije na dosadašnjih pet duela.
U goste im stiže ekipa koja više od godinu dana ne zna za pobedu na strani.
Oba selektora imaju kadrovskih problema.
U odnosu na spisak koji je objavio osmog novembra, Stojkoviću na raspolaganju više nisu Srđan Babić, Ivan Ilić i Marko Grujić zbog povreda, odnosno Mihajlo Cvetković koji je naknadno prekomandovan u U19 reprezentaciju.
Poziv nisu ni dobili Predrag Rajković i Veljko Birmančević koji se takođe oporavljaju, odnosno Sergej Milinković-Savić kog već određeno vreme nema sa timom.
Dobra vest je povratak Strahinje Erakovića, koji je zbog suspenzije propustio meč sa Švajcarskom.
Kod Danaca zbog žutih kartona u sastavu sigurno neće biti Joakima Andersona i Pjer-Emil Hojbjerga, dok je zbog povrede Aleksandar Bah napustio kamp reprezentacije.
Prazan prostor u Danskom nacionalnom timu će popuniti Mads Beh Sorensen, Anton Gai i Met O'Rajli.
Krenulo je od velikog uspeha
Tačno 34 godine je prošlo od naše poslednje pobede nad Dancima u sadržajnoj istoriji duela dve reprezentacije. I pored toga, posle 14 mečeva zbirno, mi smo i dalje u prednosti sa sedam pobeda naspram šest.
Jugoslavija je trijumfovala na prvih šest utakmica protiv Danske (od čega po dvaput na Olimpijskim igrama, kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo i prijateljskim utakmicama).
Najveća je ostvarena 1960. godine u finalu Igara u Rimu , kada je osvojena prva i jedina zlatna medalja.
"Tokom priprema u Košutnjaku niko nije maštao o zlatnoj medalji. U štampi nismo imali tretman kao generacije koje su na prethodna tri turnira osvajale srebrna olimpijska odličja", prisećao se Dušan Maravić, jedan od članova te ekipe.
Milan Galić, Željko Mateuš i Bora Kostić su postizali golove za Jugoslaviju u meču u kom je viđena potpuna dominacija našeg tima.
Uprkos tome što je Galić isključen već u 37. minutu, Danci su do kraja uspeli da postignu u samom finišu tek utešan pogodak za konačnih 3:1.
"Galić je zbog psovanja sudije Lo Bela posle poništenog kola Kostića, prvi i jedini put u karijeri zaradio crveni karton. U poluvremenu meča krenuo je ka sudijskoj sali da se izvini arbtiru, a Lo Belo je onako preplašen i u konfuziji, misleći da Galić želi da se obračuna sa njim, počeo toliko da viče da su karabinjeri bukvalno izneli našeg centarfora i bacili ga preko ograde na tribinu", nastavlja Maravić.
Proći će još gotovo četvrt veka i biće potrebna velika promena u danskom fudbalu pre nego što će upisati prvu od svojih šest pobeda. Sa dolaskom Sepa Pjonteka u zaborav ulazi pravilo prema kom igrači koji igraju u inostranstvu ne mogu da nastupaju za reprezentaciju, a tzv. "Banda Olsen" doživljava procvat.
Malo ko je to na svojoj koži osetio više nego mi, kako su nas Danci u grupnoj fazi Evropskog prvenstva 1984. godine "petardirali" na svom putu ka polufinalu, što je do danas najubedljivija pobeda u duelima dva tima.
Skoro 40.000 duša u Kopenhagenu moralo je da čeka šest godina i do pred sam kraj meča da vidi golove na sledećem okršaju Danske i Jugoslavije u kvalifikacijama za EURO 1992. godine.
Najpre su se fudbaleri Jugoslavije nekako iskobeljali ispred svog gola i krenuli u kontra napad koji je predvodio Sušić.
"Pape“ je krenuo u solo akciju, kao od šale predriblao nekoliko danskih fudbalera, ali se i upetljao. Lopta je nakon sveopšteg karambola nekako "pala“ na nogu Mehmedu Baždareviću koji je raspalio po njoj, ostavivši Šmajhela nemoćnog.
Nekoliko minuta kasnije Robert Jarni je udarcem glavom postavio konačan rezultat (0:2). Upravo to je pomenuta poslednja pobeda našeg tima.
Danska je dva puta u prva četiri meča je ispustila bodove (remi sa Severnom Irskom i poraz od Jugoslavije kod kuće) pred dolazak u Beograd.
Nekadašnji napadač Šalkea i Olimpijakosa, a u tom trenutku igrač Brondbija Bent Kristensen doveo je svoju selekciju u vođstvo, a sa tim rezultatom otišlo se na poluvreme. Radost navijačima i selektoru Ivici Osimu na startu drugog dela igre doneo je, a ko drugi, nego Pančev nakon kornera Prosinečkog.
Međutim, Kristensen je sa još jednim pogotkom odneo sva tri boda iz Beograda.
Jugoslavija se naposletku jeste kvalifikovala ispred Danske, ali kao što dobro znamo nikada nije zaigrala u Švedskoj.
To je bio i poslednji meč sa tim protivnikom pred raspad države, koji je bio i najava da će sve krenuti po zlu.
Prošle su 23 godine do sledećeg meča, Tošić je postigao pomenuti gol i tako najavio dalje uspehe protiv Danaca, ali je realnost bila drugačija.
Da ne dužimo o tome, u ovom slučaju statistika o kojoj smo govorili prikazuje realno stanje. Četiri poraza i jedan remi Srbije, koja je uspela da postigne tek jedan gol i primi ih 10 za to vreme.
Šta su selektori rekli?
Neminovno je bilo da jedno od pitanja za selektora Srbije bude upravo i ono koje se ticalo sušnog perioda u duelima sa Danskom. Kao što smo već rekli, 34 godine bez pobede u tim mečevima.
Stojković je u prošlosti pokazao da je sposoban da prekine i preokrene takve loše serije, poslednji put baš nedavno protiv Švajcarske, te nema sumnju da će tako biti i ovog puta.
"Mi Švajcarsku 23 godine nismo pobedili, pa smo uspeli. Negativne tradicije su tu da se ruše. Ne možete to svaki dan, ali u određenim vremenskim intervalima se desi. Koliko je meseci prošlo od utakmice sa Danskom, samo što ovaj put igramo kod kuće. Utakmica koja nam znači puno, kroji nam sudbinu. Igrači razmišljaju kao ja, da se da neki maksimum. Od početka do kraja da se da maksimu. Da bi se prekinuo negativan skor, morate da postignete samo jedan gol više od protivnika. Da li mi imamo kvalitet i znanja za to? Ja sam siguran da imamo. Srbija će dati sve ono što ima i može. Portugal se nije pobedio 36 godina, pa smo ih dobili kada je trebalo. U Lisabonu, kada je bilo najpotrebnije. Momci moraju da veruju i imate samo 10 igrača na terenu koji vam ne daju da ih pobedite, ali hoćete. Sve je tu potpuno jasno, ne treba praviti filozofiju oko toga", rekao je Stojković.
Zbog problema za povredama, za očekivati je da u odnosu na meč sa Švajcarskom Piksi napravi svega jednu povredu. I to opet prinudnu, kako će Strahinja Pavlović nadomestiti izostanak Srđana Babića koji se povredio u meču protiv Švajcarske.
"Zdravstvena situacija nije baš najbolja. Sa tim se suočavamo od septembra. Ni novembar nije preterano različit. Srđan Babić je odleteo, mislim da je sleteo u klub da se javi. Mislim da ima problem sa kolenom, moraće da nastavi lečenje tamo. Tu je Strahinja Pavlović koji ima pravo igranja, njega ćemo stativiti na tu poziciju. Što se tiče ostalih, nema nikoga da se žali. Igrači su spremni, to je dobra vest. Momci koji sutra budu istrčali znaju svoje obaveze i odgovornost. Moraju da odrade kako se dogovorimo. Nisam srećan kada je igrač povređen, kada neko ne može da konkuriše za tim. Moj posao je takav da moram da pronađem rešenje", dodao je Piksi.
Brajan Rimer, selektor Danske, nije štedeo komplimente na račun srpskog tima nakon što mu je njegov kapiten Kristijan Eriksen uz osmeh na licu prepustio odgovor na pitanje
"Pre svega, to je tim koji ima različite snage. Imaju fizički dobar tim. Kada hoće da igraju tako, imaju snažan tim. Napred sa Mitrovićem i Vlahovićem Igrao sam protiv Mitrovića svaki put i uvek me je namučio. Svesni smo kvaliteta koji poseduje. Imaju vezni red pun kreativnosti i nekoliko razbijača koji mogu da osvajaju lopte. To je sjajna kombinacija u fudbalu. Dobre vinbgekove, pogotovo na desnoj strani. I na mestu centralnih bekova su jaki fizički. Moramo da vodimo računa kako otvaramo prostor", rekao je Rimer.
Danski stručnjak se naročito osvrnuo na Jan-Karla Simića, sa kojim je sarađivao na početku sezone u Anderlehtu pre nego što je dobio otkaz.
"Naravno, znam Jan-Kalrla iz Anderlehta. Igrač sa velikim kvalitetom. Predviđam mu sjajnu budućnost. Mislim da je Srbija srećna što ju je izabrao pre Nemačke", zaključio je Danac.
Rimer je na klupi selekcije Danske zamenio Kaspera Hjulmanda, koji je podneo ostavku posle Evropskog prvenstva u Nemačkoj. Reprezentaciju Danske je potom privremeno vodio Morten Vighorst, ali je zbog stresa morao da se povuče sa ove funkcije. Selekciju Danske je nakon toga privremeno preuzeo Lars Knudsen.
Do sada je tim vodio samo u porazu od Španije (2:1).
Ko deli pravdu?
Pravdu će deliti nemački arbitar Feliks Cvajer. Pomoćnici će mu biti sunarodnici Robert Kempter i Kristijan Dic, dok će četvrti sudija biti Florijan Badštuber.
Cvajera se svi dobro sećamo sa Svetskog prvenstva u Rusiji, kada je bio u VAR sobi i nije reagovao kada su Švajcarci oborili Aleksandra Mitrovića u kaznenom prostoru.
To nije jedina sporna tačka u njegovom CV-ju kako je 2005. godine bio umešan u aferu nameštanja utakmica zbog čega je kažnjen sa šestomesečnom suspenzijom.
Nedavno je bio i glavni sudija na meču Intera i Crvene zvezde u Milanu, koji je završen ubedljivom pobedom "nerazura" (4:0).
Liga nacija, "A" divizija
Grupa 1
20.45 Hrvatska – Portugal
20.45 Poljska – Škotska
Grupa 2
Nedelja Izrael – Belgija 1:0 (0:0) Šua 86 Italija – Francuska 1:3 (1:2) Kambijaso 35 – Rabio 2, 65, Vikario 33ag
Grupa 3
Utorak
20.45 Bosna i Hercegovina – Holandija
20.45 Mađarska – Nemačka
Grupa 4
Ponedeljak
20.45 Srbija – Danska
20.45 Španija – Švajcarska
Švajcarska fudbalska scena teško prihvata realnost ispadanja u B diviziju Lige nacija nakon remija sa Srbijom u Cirihu. Rezultat 1:1 ostavio je domaću selekciju bez šansi da zauzme makar treće mesto u grupi, a sad su usledile i kritike na račun sudija.
Panatinaikos ove sezone ima velike ambicije u Evroligi, kao glavnu to je da odbrani titulu koju su osvojili prethodne sezone i da napravi dobar tim i ua narednu sezonu.
Fudbaler Totenhema Rodrigo Bentankur suspendovan je na sedam utakmica i kažnjen sa 100.000 funti pošto je na rasnoj osnovi uvredio saigrača Son Hjun Mina.
Partizan je poražen od Olimpije Milano u u desetom kolu Evrolige rezultatom 88:81. Utakmicu i dešavanja posle nje mogli ste da pratite uživo uz B92.sport.
Panatinaikos ove sezone ima velike ambicije u Evroligi, kao glavnu to je da odbrani titulu koju su osvojili prethodne sezone i da napravi dobar tim i ua narednu sezonu.
Proizvodnja sličnog vozila, bilo sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem ili električnog automobila, može biti od 25 do 40% jeftinija u zemljama poput Kine, a da kvalitet ne bude značajno niži.
U 96. godini preminuo je američki matematičar, informatičar i prosvetni radnik, koji je jedan od najzaslužnijih za uvođenje računara u obrazovne sisteme i domove "običnih" ljudi.
Komentari 20
Pogledaj komentare Pošalji komentar