Imao je Vlahović nekoliko šansi, a Mitrović penal. Da ga je kapiten rešio u tom 55. minutu, Švajcarci bi se "ugasili" mnogo pre kraja jer bi im onda bila potrebna čak tri gola.
Ovako je Aleksa Terzić morao da "vadi kestenje iz vatre" u 89. i hvala mu na tome, iako ni sam nije odigrao Bog zna kakvu utakmicu pre toga.
Mora se istaći da je Srbija u svakoj utakmici Lige nacija imala velikih kadrovskih problema i ni u jednoj Stojković nije imao najjači tim na raspolaganju.
Imao ga je na EURO, ali vreme je da zaboravimo Nemačku. Ovo je nova generacija, sa dosta novih aduta i oni pokazuju da Srbija raste.
Uvek će biti kritika, ali nije mala stvar izbaciti Švajcarsku u njenoj kući, posebno nakon što nam je toliko bola nanela na prethodna dva Mundijala.
Naredni bi mogao biti naš, ako se ovaj uspon nastavi, pre svega u smislu taktičke postavke, discipline i energije koju (n)ova Srbija pokazuje.
Do tada, trebalo bi ovaj dobar momentum naplatiti pobedom nad Danskom i plasmanom u četvrtfinale, a samim tim i obezbeđivanjem statusa nosioca u kvalifikacijama za Mundijal 2026.
Bitno je da napomenemo – Srbija još uvek nije osigurala opstanak u A diviziji, jer će u slučaju remija ili poraza od Danske morati da igra baraž za opstanak protiv jedne od reprezentacija iz B divizije.
Kada je reč o glavnom utisku sa lica mesta, osim "Orlova" koji rastu kao tim, jeste i činjenica da su i srpski navijači evoluirali. Makar oni iz dijaspore, koji su došli u Cirih iz cele Švajcarske i njene okoline.
"Ovo nismo smeli da propustimo!", uglavnom su bili komentari navijača sa srpskim obeležjima, sa manje ili više germanskog akcenta.
Verovatno zbog nostalgije za domovinom, usled različitih životnih puteva, svi su se sa puno emocija skupili na "Lecigrundu" kako bi zdušno pevali rodoljubne pesme.
Otelo im se neretko i "Kosovo je srce Srbije", kao i "Ko ne skače, taj je..." zbog čega je postojala ozbiljna bojazan da će u nekom trenutku eskalirati incident.
Na licu mesta saznali smo da su ne toliko zainteresovani Švajcarci prodavali svoje karte za meč Albancima, koji nisu žalili franke kako bi došli do mogućnosti da uđu na stadion.
Čak su nam švajcarske kolege najavljivale da će na stadionu biti oko 15.000 "švajcarskih Albanaca", a Srba skoro 10.000.
Iskreno, to nas je malo i zaplašilo, znajući koliko ih ima u Cirihu i okolini, pa čak i celoj Švajcarskoj.
Znajući istoriju njihovih susreta, ne bi bilo nikakvo iznenađenje da se desio bilo kakav problem i svi kao da su samo to i očekivali.
Međutim, uzalud su čekali.
"Patrolirajući" oko stadiona videli smo samo jednu albansku zastavu i to ju je nosilo dete staro ne više od 10 godina, koje je na utakmicu išlo sa majkom. I to je bilo sve.
Obe strane pokazale su, pa nazovimo to, iskorakom u civilizovanom ponašanju, svojim odnosima i fudbalskom navijanju. I to vredi istaći.
Ispunjena je i želja Murata Jakina, te Srbi nisu zviždali humni Švajcarske, što takođe valja pozdraviti.
Fudbalski savez Srbije će morati da plati novu kaznu zbog nekoliko baklji i topovskih udara, ali će verovatno i oni biti zadovoljni da je sve prošlo bez većih problema.
Čak je i predsednik FIFA Đani Infantino, koji je prisustvovao utakmici rame uz rame sa čelnicima FS Švajcarske i Srbije, priznao da je oduševljen fudbalskom predstavom u kojoj je uživao.
Iako je njegova Švajcarska ispala iz elitne divizije, nije žalio, naprotiv, a isto tako su reagovali i domaći navijači, novinari, stručno osoblje.
Medijska slika u Švajcarskoj možda nije u velikoj meri obojena bojama sporta kao što je, recimo, slučaj u Srbiji, ali na licu mesta vidimo da tamošnji mediji umeju da budu vrlo žestoki u kritikama.
Kada se pomisli na fudbal, stadion i Milano, u glavi je zasigurno "San Siro". Ipak, postoji još jedno remek delo arhitekture, pomalo zaboravljeno i skrajnuto.
Košarkaši Partizana na teže nego što se očekivalo su stigli do sedme pobede u Evroligi, pete u nizu, koju su izborili u Berlinu protiv ekipe Albe koja je još jednom pokazala da nije naivna ekipa.
Nije ni za sve kineske proizvođače automobila sve ružičasto - veliki rat cenama, odnosno popustima, koji bukti na kineskom tržištu mnogi neće izdržati.
Istraživanje dolazi od Globalne alijanse za EV, organizacije koja, s obzirom na svoje ime, verovatno nije potpuno nepristrasna kada je reč o električnim automobilima.
Novi američki vojni dron, koji spaja vrhunsku aerodinamiku i radarsku nevidljivost, obavio je svoj prvi let i napreduje prema testiranju integrisanog sistema za borbene misije sledeće generacije. Ipak, o tom dronu se za sada zna veoma malo.
Prvi u nizu prazničnih poklona Epic Gamesa za PC igrače je survival igra The Lord of the Rings: Return to Moria, koja u redovnoj prodaji košta 22 evra.
Komentari 10
Pogledaj komentare Pošalji komentar