Nova vest
Fudbal 10

13.11.2024.

13:27

Portugalski rubin

Abeceda uspeha Mančester junajteda počinje sa A, kao "Aleks" (Ferguson). Sticajem okolnosti, ovog novembra, A je sinonim za "Amorim". Novu nadu. Možda i za fudbal A kvaliteta.

Autor: Zoran Kecman

Zoran Kecman
Zoran Kecman
Profimedia

Pročitajte sve o Ligi šampiona i pokažite svoje znanje! Tipujte sve rezultate Lige šampiona

Ono što svi u Mančesteru žele da izbegnu je da se  na kraju nove portugalske priče, sve pretvori u tugaljivi fudbalski fado.

Otuda, avanturista Ruben Amorim mora postati restaurator uspeha, ne fudbalski fadista. A to je paklen zadatak.

Ruben Amorim sa dve noge na različitim stranama klanca pokušaće da ostane iznad dubokog, Junajtedovog decenijskog ponora.

U koji su propali svi oni koji su pokušali da lebde nad njim od Fergusonovog majskog odlaska 2013. u penziju – Dejvis Mojs, Luj van Gal, Žoze Murinjo, Ole Gunar Solskjer, Ralf Rangnik, konačno i Erik ten Hag.

Može li Amorim da sa uspavane lansirne stanice na Old Trafordu, u orbitu svetskog fudbala ponovo lansira Junajtedovu raketu?

Na to još niko nema odgovor, ali budućnost će pokazati.

Potez sa predumišljajem

Profimedia

Ono što je sve koji prate dešavanja u ovom čudesnom klubu, pogodilo poput munje, jeste reakcija nove uprave Junajteda, i to u roku od svega pet dana – 28. oktobra ispisana je otpremnica Eriku ten Hagu, samo pet dana kasnije, 1. novembra, Amorim je imenovan novim "glavnim trenerom" Mančester junajteda!

U birokratskoj eri nekompetentnih Glejzera i njihovih funkcionera, navijači Junajteda naviki su na odlučivanje brzinom puža ili kornjače, od odluka o smeni trenera, do poteza na transfer tržištu, uopšte, svega što je u fudbalu bitno.

Otuda je ovo bio šok za sve, ali naivno bi bilo misliti da je novi upravni trio Berada-Ešvort-Vilkoks, ovako nešto skuvao u samo pet dana. Naravno da nije.

Izgleda da je u svemu ključnu reč imao novi Junajtedov izvršni direktor, Omar Berada. Španac koji je 13. jula konačno počeo sa radom i kome je Amorim, prvi trenerski izbor na novoj funkciji. Tačnije ne samo njemu, već kompletnom Ineos rukovodstvu sa Teatra snova na čelu sa Retklifom.

Kao dojučerašnji bliski saradnik Čikija Begiristaina u komšijskom Mančester sitiju, očigledno je bio svestan planova kluba o nasledstvu Pepa Gvardiole – najavljeni dolazak direktora Sportinga Uga Vijane, bila je jasna naznaka koga su "građani" pikirali da preuzme šampionsku štafetu na Etihadu. Konačno, Vijana stiže na leto, ali Amorim će biti u komšiluku!

Berada je učinio sve da preduhitri Siti, otuda je bio tako odlučan, da se istog dana kada je Ten Hagu uručio otkaz, ukrcao u avion za Lisabon i pojavio pred predsednikom kluba i sa ponudom za Amorima po principu - "uzmi ili ostavi", ili bolje rečeno, "sad ili nikad".

No, vratimo se malo unazad. Još u vreme dok je Daren Flečer ubeđivao tvrdoglavog Erika ten Haga da promeni taktiku za finale FA kupa sa Mančester sitijem (na sreću navijača, Holanđanin ga je poslušao iako je hteo potpuno otvoreno na Siti!), ser Džim Retklif i njegovi saradnici vagali su da li da već tada razreše Ten Haga ili da mu daju poslednju šansu.

Odlučili su se za ovu drugu opciju na bazi te pobede nad gradskim rivalom, ali su uveliko kovali plan šta im je činiti u slučaju da se Ten Hagov čamac ponovo zaglavi u blatu, što im, ruku na srce, nije bilo teško predvideti.

I već tada su imali ime na vrhu liste – Rubena Amorima, ali uz paprenu dozu sumnje. Zbog čega?

Supernova Amorim

Profimedia

"Supernova Amorim" iznad portugalskog fudbalskog neba, nije mimoišla ni zamrljani okular teleskopa sa Old Traforda, ali su svi odreda, od Retklifa do Vilkoksa bili skeptični da će Rubenov omiljeni taktički okvir 3-4-3 ili 3-4-2-1, te 3-5-2 biti moguć i u Premijer ligi.

To je uostalom bila i kost u grlu čelnicima Liverpula, kada su vagali oko toga kome da povere dizgine posle Klopovog odlaska. Oni su smatrali da je to prevelika oštrica, izabrali su Arnea Slota i po njima, doneli pravu odluku. Što rezultati trenutno potpuno opravdavaju.

Da li je pravilno odlučio Junajted? Da li će klub koji krvari na sve strane godinama unazad, dobiti još jednu groznu brazgotinu, ili će se rizik isplatiti i Amorim uputiti ekipu na stazu četvorogodišnjeg projekta, čiji je cilj da 2028. godine, osvoji titulu u Premijer ligi.

Jedno je sigurno – Amorim je sa 39 godina, mlad stručnjak koji se ne plaši rizika i izazova. Štaviše, on je imao dve ponude koje su bile primamljivije od ove, ali ja i sam rekao kako je Junajted lično njegov izbor. Očigledno je da zna i zbog čega, iako bi se pred takvim izazovom uplašila i mnogo poznatija i iskusnija trenerska imena. 

Portugalci su narod lutalačkog karaktera – nikad ne pristaju na istu obalu i vole izazove. Uostalom, od Žozea Murinja, koji je početkom prve decenije 21. veka otvorio širom vrata ostalima, na engleske obale stigli su mnogi, sa manje ili više uspeha. Amorim je trenutno poslednji u nizu.

I nije došao odisejskom putanjom, već uz oreol modernog stručnjaka zavidnog znanja i veštine. Njegov naslednik u Sportingu, Žoao Pereira kaže da ne morate imati mnogo godina da biste bili kompetentni za neki posao. Amorim je ostavio snažan temelj za uspeh, a 2018. je praktično, stigao na zgarište.

Sofascore

Ali Amorim, bez obzira što mu je Žoze uzor, ipak nije Murinjo. 

Svadljivi, misaonim igrama skloni Žoze, koji često pod točkove baca svoje igrače, nimalo nije nalik Amorimu, koji nastoji da srcem i otvorenošću do koske, osvoji igrače i sve oko sebe. I "misija Sporting" najbolje svedoči koliko u tome uspeva.

Ima i smisla za humor, što će posebno pasovati britanskim novinarima. Kada ga je jedan od njih, posle oproštajnog meča i pobede u gostima nad Bragom od 4:2 upitao da li će od Junajtedovog Antonija uspeti da napravi dobrog ving beka, Amorim mu je uz smeh odgovorio:

"Nemam čarobni štapić, ja nisam Hari Poter!"

Dakako, nije mislio ništa loše, samo je bio surovo realan - za uspešnu misiju u najvećem izazovu u njegovoj mladoj trenerskoj karijeri, trebaće mu daleko više od poterovskih čuda i dobro je da je toga na početku svestan.

"Nisam naivan, znam da će biti vrlo drugačije, veoma teško. Miran sam. Mogu da se koncentrišem na novi posao. Znam da će biti teško ponoviti ono što sam ovde, ali postoje druga mesta sa različitom izloženošću i pritiskom", rekao je Amorim.

Ono što je za njega dobro je što ima vremena da uhvati zalet – do debija na klupi i gostovanja Ipsviču 24. novembra u Premijer ligi imaće 11 dana.

Priliku da radi sa nekoliko igrača koji nisu na reprezentativnim obavezama, od Markusa Rašforda, povratnika Luka Šoa, Mejsona Maunta, Kobija Mainua. Koje je u utorak upoznao i imao prilike da porazgovara sa njima.

Nova vizija ili?

Profimedia

Ipak, mnogi se pitaju, kako će na startu izgledati Amorimov junajted? 

Erik ten Hag je odličan primer i opomena novom treneru Junajteda - bilo kakva transformacija tima po uzoru na Ajaks, nije delotvorna. U prevodu, Junajted nije i ne može biti ni Sporting. On je svemir za sebe. Tu će biti potreban oprezan gaz, ali uz dozu drskosti, hrabrosti, avanturizma u pravom smeru.

Uvreženo je već mišljenje kako će Amorim pokušati da prenese Sportingov taktički kalup i na Old Traford, što može i ne mora da bude tačno.

Rud van Nistelroj je u oproštajnom meču u ulozi v.d. menadžera, protiv Lestera (3:0) dao naznaku da je to moguće, igrajući često sa trojicom u zadnjoj liniji, ali bilo je to nekako vrlo fluidno, ne toliko striktno.

Amorim, ipak, možda iznenadi sve nečim novim, ali sigurno je da neće odbaciti sav alat kojim je kreirao nestvaran uspeh Sportinga poslednjih sezona.

Ono što je izvesno je da će uprava imati veliku dozu strpljenja sa njim za ovu sezonu - insistirati na golom rezultatu posle tako slabog starta i trenutne 13. pozicije, bilo bi nekorektno. 

No znajući Amorima, on će svakako pokušati da napravi brzinski uzlet, a Van Nistelroj mu je ostavio odličnu platformu – Junajted iako je trenutno tako nisko na tabeli, zaostaje svega četiri boda za trećeplasiranim Čelsijem i Arsenalom koji je poziciju iza! Što će reći, bitka za pozicije u Ligi šampiona tek počinje.

Po kuloarima Old Traforda, u ponedeljak, kada je Amorim stigao popodne, pominjala se jedna zanimljiva reč – intenzitet.

To je navodno ključna osobina koju će zahtevati Amorim kada su u pitanju buduća pojačanja. Jer istina je, tromoj, često uspavanoj muskulaturi igre Junajteda, biće neophodno ubrizgati ozbiljnu injekciju intenziteta, što opet, neće biti lako.

Prvo što Amorim mora da uradi jeste da vidi sa čim raspolaže i kako da od toga napravi najbolje što može. To će, do kraja ove sezone, jer se u Januaru ne očekuje ozbiljniji transfer zahvat, biti primarno.

Da pođemo od pretpostavke da će ipak krenuti sa 3-4-3 ili nekom podvarijantom toga.

Andre Onana na golu, može biti sada siguran, jer nema dovoljnu jaku konkurenciju, a poseduje i ono što Amorim traži, igru s loptom i distribuciju po vertikali, u zone iza leđa protivnika.

Za trojku u poslednjoj liniji može da bira nekoliko opcija, ali vrlo verovatno je da bi De Liht, koji je to igrao u Juventusu i Bajernu, bio centralni štoper, Lisandro Martines bi bio levi, a oporaljeni Leni Joro, desni.

Britka oštrica Manuela Ugartea, kog je Amorim trenirao pre odlaska Urugvajca u PSŽ, već je tu na sredini, što čini da i Kazemiro ima veću dozu sigurnosti, pa bi za početak oni mogli da budu te dve "šestice". 

Ono što se sada nameće kao dilema jesu ving bekovi - nešto što je Amorim jako forsirao do sada u Sportingu, a igrača koji bi igrali duž aut linije u oba pravca, sa velikim iznenzitetom i ogromnim fizičkim kapacitetom, za sada nema.

Istina je, Diogo Dalo i Nusair Mazraui mogu biti startne opcije, dok oporavljeni Luk Šo tek treba da dođe do ritma mečeva posle poduže pauze.

No, kako Amorim voli da izvuče nešto iz klupske akademije, nikog ne bi trebalo da iznenadi ako u kratkom roku od nebrušenog dijamanta Harija Amasa izbrusi igrača kvaliteta za Premijer ligu. Da, po levoj strani.

Profimedia

Konačno, moguće je da će to pokušati da uradi i sa Alehandrom Garnačom, ali će Argentinac morati ozbiljno da poradi na tome da eliminiše nedisciplinu za igru u defanzivi.

Posebno Markus Rašford, koji je velika enigma što se tiče budućnosti pod Amorimom.

Brojke govore da je učešće Rašforda u golovima Junajteda, najgore otkako je u klubu i tu će biti neophodan kopernikanski obrt da se on vrati starom potencijalu.

Izvesno je da će od leta, kada budžet za transfere bude konkretniji, Amorim morati da dovede pojačanja za bokove, a ko će to biti, ostaje da se vidi.

Konačno, na pozicijama dve desetke, iza devetke za koju se očekuje da je po karakteristikama nalik Viktoru Đokerešu iz Sportinga, preuzme Rasmus Hojlund, biće verovatno Bruno Fernandeš i Amad Dijalo, sve bolji u poslednje vreme.

Kako se ulaskom Ugartea u tim, Bruno pomerio bliže protivničkom golu, počeo je konačno i da pogađa i Amorim će svakako nastojati da izvuče maksimum od kapitena i sunarodnika.

Hojlund će konačno moći da prestane da se vraća nazad po loptu i bude na poziciji koju "devetka" treba da ima. Bliže golu, da bude taj koji će držati pažnju protivničkih štopera i nastojati da munjevitom brzinom koju poseduje nanosi žestok udarac protivniku. 

No, sve to može da bude i drugačije. Zavisi koje je još začine spremio Amorim. 

Detektor talenata

Profimedia

Ono što je njegov nesumnjiv kvalitet, a što će u Junajtedu umeti jako da cene je oslanjanje na igrače akademije, a dobro je poznato da je to ključni lanac u Junajtedovom DNK, koji se nikako ne prekida.

Amorim je detektor talenata - ove godine u Sportingu blista 17-godišnji Đovani Kvenda. Abdula Fatavua je klub prodao Lesteru posle samo jednog starta kod Amorima, a Mateusa Fernandeša Sautemptonu posle dva.

Međutim, dok je Amorim bio u Sportingu, klub su napustili ne samo Manuel Ugarte, već i Pedro Poro (Totenhem), Jusef Čeremiti (Everton), Mateus Nunjes (Mančester siti, Vulvs) i Žoao Palinja (Fulam).

Otuda je Amorim morao da piše i briše, traži zamene i radio je to veoma uspešno, ne narušavajući strukturu igre, a samim tim je imao i kontinuitet rezultata.

Sada pred sobom ima izazov svih izazova. Na Old Trafordu se već može nožeš seći ta energija nestrpljenja koja lebdi u vazduhu u očekivanju budućih dana.

Konačno, novembra 1986. tim je preuzeo jedan škotski menadžer koji je doveo do prve revolucije klub i istorijskke žetve trofeja u 26 i po godina.

U Junajtedu će živeti nada da se takoi nešto ponovi i novembra 2024. Da im je, u turbulenciji fudbalskih zbivanja, u ruke dospeo jedan poseban trenerski dragulj.

I otuda će se moliti da Ruben bude blistav rubin. Kog će beskrajno zavoleti. Jer "amor" je ljubav, pa nek potraje...

loader

Podeli:

Komentari 10

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Aktuelno

Usred kružnog toka – šahovnica! FOTO

U mestu Donja Blatnica kod Čitluka, u Bosni i Hercegovini, nedavno je završen novi kružni tok. Obično ovo ne bi ni bilo vredno pomena, ali njegov dizajn, recimo to tako, privlači pažnju.

B92

10:07

45 min

Novo Sport Video Menu