Fudbaleri Mančester sitija po četvrti put uzastopno su šampioni Premijer lige.

Autor: Zoran Kecman

Zoran Kecman
Profimedia

Izabranici Pepa Gvardiole su u poslednjem kolu na svom terenu pobedili Vest Hem sa 3:1 (2:1) i tako sa dva boda više od drugoplasiranog Arsenala završili prvenstvenu trku.

Bilo je mnogo očekivanja uoči poslednjeg vikenda, Arsenal koji je kod kuće igrao sa Evertonom i pobedio sa 2:1, nadao se čudu, kiksu "građana", ali nemilosrdni su igrači Pepa Gvardiole.

Ovo im je jubilarna, deseta titula prvaka Engleske, šesta u poslednjih sedam godina i kako stvari stoje, ne vidi se kraj njihovoj dominaciji, jer su trenutno i najbolji tim Evrope i sveta.

Razrešeno je i mnogo toga kada je reč o plasmanu u Evropu, Ligu šampiona će osim Mančester sitija igrati i Arsenal, Liverpul i Aston Vila.

Totenhem je pobedio u Šefildu obezbedio petu poziciju i plasman u Ligu Evrope, Čelsi kao šesti ima put u Ligu konferencija.

Mančester junajted je i pored pobede u Brajtonu od 2:0 završio kao osmi, van mesta koje vodi u Evropu, ali ima još jednu šansu, finale FA Kupa sa Sitijem 25. maja na Vembliju.

Dakle, od rezultata finala FA Kupa zavisi mnogo - dobije li Siti, Čelsi će definitivno u Ligu Evrope, a Njukasl u Ligu konferencija.

Slavi li Junajted, on će u Ligu Evrope, Čelsi u Ligu Konferencija, a Njukasl će ostati bez evro takmičenja.

Od ranije je poznato da ligu napuštaju Luton, Barnli i Šefild junajted.

Na Etihadu, sve je počelo vatreno, u znaku Fila Fodena koji je sa dva rana gola u drugom i 18. minutu, raspalio sve na tribinama.

Već tada je bilo jasno u kom smeru se kreće priča, a nije mnogo pomoglo nadama Arsenala i kada je u finišu prvog dela, tačnije u 43. minutu Mohamed Kudus pogodio za 2:1.

Brzo je Siti u nastavku uspeo da prelomi, igrao se 56. minut kada je Rodri postigao gol za 3:1.

Profimedia

Na Emirejtsu u Londonu, bilo je dosta tiše, a Arsenal se mučio sa Evertonom i na kraju završio sezonu sa 2:1 (1:1).

Gosti sa Gudisona poveli su golom Idrise Geja u 40. minutu, ali radost im nije dugo trajala.

Samo tri minuta kasnije, Takehiro Tomijasu je na asistenciju Martina Edegora postigao izjednačujući gol.

Nije vredeo ni gol Kaija Haverca u 89. minutu za pobedu, jer je već tada bilo jasno da će Siti osvojiti titulu.

Na Enfildu je Liverpul pobedio Vulvese sa 2:0, golovima Mekalistera i Kvanse, ali sve je bilo u znaku oproštaja Jirgena Klopa od klupe "crvenih".

Nemac je od jeseni 2015. kada je preuzeo tim podigao Liverpul i vratio ga na staze uspeha.

Na klupi Liverpila sedeo je na 491 utakmici, zabeležio je 299 pobeda, uz 109 remija i 83 poraza.