Fudbal 0

3.3.2024.

18:28

Junajted imao snage za poluvreme – Foden obojio Mančester u plavo

Fudbaleri Mančester sitija slavili su protiv Mančester junajteda posle preokreta u derbiju 27. kola Premijer lige rezultatom 3:1.

Dušan Đukanović
EPA-EFE/ASH ALLEN

Dva tima su se nakon uspeha u FA kupu vratili obavezama u šampionatu gde je domaćin na "Ethadu" imao ulogu favorita u 100. meču na klupi Junajteda za Erika Ten Haga.

Od prvog minuta je bila jasna zamisao holandskog stručnjaka, čiji je tim čekao prilike iz kontra napada.

Premijer liga, 27. kolo

M. Siti – M. Junajted 3:1 (0:1)
Foden 56, 80, Haland 90+1 – Rašford 8
Stadion: Etihad (Mančester)
Sudija: Endru Medli

"Građani" su od starta bili bolji tim i skoro pa igrali "viktorije" na polovini "crvenih đavola". Tako ofanzivan pristup ima i svojih slabosti, pa je tako u šestom minutu niotkuda Alehandro Garnaćo izbio iza poslednje linije odbrane domaćina, ali nije uspeo to da iskoristi.

Ta situacija je bila samo najava onoga što ćemo videti dva minuta kasnije, kada je Markus Rašford sjajnim golom doveo Junajted u prednost.

Posmatrao je Geret Sautgejt, selektor Engleske, ovaj duel sa tribina, a Rašford se potrudio da ima šta i da vidi postigavši gol sa poprilične distance pod prečku gola Edersona.

To je značilo da je tim Pepa Gvardiole po 12. put ove sezone bio u zaostatku, a više su imali (13) samo u sezoni 2019/20, kada nisu osvojili titulu.

Nije taj statistički podatak obeshrabrio Siti koji je nastavio da napada i niže šanse. Između stativa Junajteda je dominirao Andre Onana koji je dva puta dobio bitku protiv Fila Fodena.

Na drugoj strani Markus Rašford se mučio na gradi na postignutom golu, loše iskontrolisavši loptu u situaciju gde nikoga nije imao ispred sebe na putu ka golu Edersona.

Ipak, to nije bilo ništa za ono što će uraditi Haland pred sam odlazak na pauzu. Foden je jednu dugu loptu na drugu stativu vratio duž linije peterca nazad ka sredini, a ona je stigla do norveškog napadača koji iz neposredne blizine nije uspeo da zatrese praznu mrežu.

Junajted je na pauzu otišao sa prednošću iako je imao osam puta manje šuteva od protivnika i tek nešto više od 20 odsto poseda lopte u svojim nogama, a statistika se prelila na teren u drugom poluvremenu.

Već u 56. minutu Siti je stigao do izjednačenja preko Fila Fodena koji je postigao podjednako efektan pogodak kao Rašford, šutem iz daljine u suprotan ugao gola kamerunskog čuvara mreže.

Kao i posle prvog, meč je posle drugog pogotka još jednom ušao u nešto mirniju fazu.

Igralo se u naletima. Kada je sadržaja bilo onda ga nije manjkalo, ali kada je oskudevalo onda smo mogli da uživamo u vratolomijama Džonija Evansa dok protivnik vrši visok presing na njemu.

Tako se igralo nekih 20 minuta sve dok Garnaćo još jednom nije dobio loptu u prostor iza odbrane Sitija, ali je do lopte pre njega stigao Ederson. Brazilac je startovao u sopstvenom šesnaestercu, odneo loptu, ali i igrača. Arbitar Endru Medlji je posle konsultacija sa VAR sobom utvrdio da tu nema elemenata za penal.

Dva minuta kasnije, na drugom kraju terena se još jednom zatresla mreža. Foden i Alvares su odigrali dupli pas u protivničkom šesnaestercu za 11. gol u Premijer ligi Engleza ove sezone, odnosno 17. u svim takmičenjima što je njegov najbolji učinak u seniorskom fudbalu.

Do kraja je i Erling Haland uspeo da iskoristi grešku Sofjana Amrabata i upiše se u strelce, tako se iskupivši za prethodni veliki promašaj i postavivši konačan rezultat.

Siti se sa ovom pobedom vratio na bod zaostatka u odnosu na vodeći Liverpul, sa kojim će narednog vikenda na "Enfildu" igrati i veliki derbi.

Junajted ostaje šesti sa 44 boda, a protiv Evertona kod kuće će tražiti prekid niza od dva uzastopna poraza.

90+1‘ Gooool! (3:1)

Sada je sve gotovo, Erling Haland postiže treći gol Sitija.

Velika greška Amrabata kojem je Rodri oduzeo loptu u opasnoj zoni i potom asistirao Norvežaninu.

Nije imao težak posao najbolji strelac Premijer lige, koji se tako iskupio za promašaj sa kraja prvog poluvremena.

18:20

90‘ Igraće se još osam minuta

Dovoljno vremena za gostujuće fudbalere.

18:13

80‘ Goooool! (2:1)

Još jednom Foden, preokret Sitija!

Dupli pas sa Alvaresom i onda lak posao za 11. gol u Premijer ligi ove sezone.

Možda je Onana mogao i bolje, ali to sada nije bitno.

18:13

18:10

78‘ Odluka o kojoj će se pričati

Ederson je umalo poklonio penal Junajtedu.

Garnačo je dobio loptu u prostor iza poslednje linije Sitija, nije bio u ofsajdu, a sve je to pratio brazilski čuvar mreže.

Ederson je startovao grubo, odneo loptu, ali i igrača. Endru Medli ne pokazuje na "belu tačku".

17:59

69‘ Evans završio meč

Evo i promene kod gostiju. Izlazi Džoni Evans na kog su "građani" u poslednjim minutima vršili visok presing.

U igri je 19-godišnji Vili Kambvala. Veliki izazov za mladog Francuza.

17:52

59‘ Prva promena na meču

Hulijan Alvares menja Žeremija Dokua.

Ten Hag se i dalje ne odlučuje da menja svoje igrače.

17:50

17:45

56‘ Gooooool! (1:1)

Strelac je Fil Foden.

Bilo je pitanje vremena, Siti je gotovo čitav meč bolji protivnik i zaslužili su ovaj gol.

Na kraju je potreban bio individualni kvalitet Fodena koji je loptu dobio na desnoj strani izvan šesnaesterca, namestio se i poslao pravu "raketu"  u suprotan ugao gola Onane.

45‘ Haland se obrukao

Najbolja šansa za Siti do sada, već smo videli loptu u golu.

Silva je iz sredine pronašao Fodena na drugoj stativi, a Englez duž linije peterca vraća loptu u sredini.

Tamo je usamljen bio Erling Haland koji iz neposredne blizine promašuje prazan gol.

17:11

Kada smo već kod statistike...

17:10

37‘ Statistika kaže jedno, a semafor...

Do ovog trenutka Siti ima loptu u svom posedu 72 odsto vremena.

"Građani" su do sada šutirali 14 puta, naspram samo dva Junajtedovih.

Kada govorimo o tzv. očekivanim golovima, Siti ih ima 1.62, a Junajted 0.19.

Ipak, pored svega toga, na semaforu je i dalje 0:1 za Ten Hagov tim.

16:59

28‘ Nešto mirniji period utakmice

Doduše, samo u odnosu na ono što je uvodnih 20 minuta donelo.

Između tada i sada najveće uzbuđenje je donela provera u VAR sobi u vezi sa potencijalnim penalom za Siti. Lopta je pogodila u ruku Dioga Daloa, ali je ona bila u prirodnom položaju.

Junajted i dalje prepušta Sitiju inicijativu i čeka svoju šansu u kontri.

16:57

Tanjug/AP Photo/Dave Thompson

16:50

18‘ Onana čuva prednost Junajteda

Onana 2, Foden 0.

Već drugi put čuvar mreže Junajteda izlazi kao pobednik iz međusobnih duela, a ovaj put je krilni fudbaler Sitija bio u još boljoj šansi.

Oslobodio se prostor po desnoj strani u napadu Sitija gde ordinira Foden koji je predugo oklevao i na kraju iz situacije jedan na jedan šutirao direktno u Onanu.

Sjajan meč gledamo za sada na "Etihadu".

16:48

17‘ Rašford se sada obrukao

Lako je engleski napadač mogao gostima da donese i drugi gol na ovom meču.

Okliznuo se Ruben Dijaš, a sve je to pratio njegov sunarodnik Bruno Fernandeš koji je proigrao Rašforda na protivničkoj polovini.

Nikoga ispred sebe nije imao Rašford, ali je loš prvi kontakt sa loptom kumovao izgubljenoj lopti.

16:47

16‘ Ponovo inicijativa na strani "građana"

Još jedna opasnost ispred gola Onane. Foden je iskontrolisao loš pas na ivici šesnaesterca i potom uspeo da šutira.

Isprečio se kamerunski čuvar mreže i nogama odbranio, poslavši loptu u korner.

Nešto kasnije i De Brujne dobija loptu u opasnoj zoni, ali nekontrolisano šutira.

16:43

16:40

8‘ Gooooool! (0:1)

Ne gol, već golčina Markusa Rašforda.

Iz prve, punom, iz daljine, pod prečku gola Edersona. Šesti gol protiv Sitija za Rašforda.

Siti je bio bolji rival u uvodnim minutima, ali malo će to značiti Pepu Gvardioli.

16:36

6‘ Niotkuda preti i Junajted

Gotovo punih šest minuta smo gledali tzv. viktoriju na "Etihadu". Igralo se isključivo ispred gola Onane koji je pokazao nesigurnost u uvodnim minutima.

To je otvorilo prostor za kontru "crvenih đavola", što će i biti plan gostiju na ovom meču. Hitronogi Garnaćo je dobio loptu i zašao duboko u protivnički šesnaesterac, ali nije uspeo da zapreti ozbiljnije.

16:32

"Građani" ne gube vreme i od prvog minuta pritiskaju Junajted na njegovu polovinu.

Probao je Foden iz daljine, Dalo je poturio glavu i tako skrenuo tu loptu.

16:31

1‘ Meč je počeo

Bernardo Silva je izveo loptu sa centra. Prvi posed za domaćina.

16:22

Startna postava Sitija

16:22

Startna postava Junajteda

16:21

Dobro došli u LIVE blog B92.net:

Ispratićemo utakmicu između Mančester sitija i Junajteda, u okviru 27. kola Premijer lige.