Nova vest
Fudbal 0

16.12.2024.

15:38

Napoleon, Milan i Inter – šta ih povezuje? FOTO/VIDEO

Kada se pomisli na fudbal, stadion i Milano, u glavi je zasigurno "San Siro". Ipak, postoji još jedno remek delo arhitekture, pomalo zaboravljeno i skrajnuto.

Autor: Milan Tomić

Milan Tomić
Milan Tomić
Milan Tomić/B92.sport

Pročitajte sve o Ligi šampiona i pokažite svoje znanje! Tipujte sve rezultate Lige šampiona

"Arena Čivika", izgrađena davne 1807. po dizajnu arhitekte Luiđija Kanonike, nalazi se u parku Sempione, nedaleko od kapije Mira.

Prolazeći pored ove građevine, delu neoklasicizma, nikada ne biste rekli da je u pitanju stadion.

Sličan utisak odaje, recimo, i stadion "Monžuik" u Barseloni, gde istoimena ekipa igra svoje utakmice dok se "Kamp Nou" renovira.

Put u Milano nas je naneo zbog meča Lige šampiona između "rosonera" i Crvene zvezde (2:1).

Istražujući malo istoriju kluba i grada, dotakli smo se i rivalskog Intera, preko kojeg smo zapravo i saznali za ovu "Građansku arenu".

Sa ulice, teren i tribine se praktično ni ne više. Zidine ga okružuju, tako da viđe podseća na neki zatvor, nego na stadion.

Fasada je prilično neupadljiva u poređenju sa drugim ekstravagantnijim arhitektonskim biserima rasutim po gradu.

Ali, iznutra, oseća se istorija. Pristup je moguć samo na zapadnom ulazu, uz ljubazno klimanje glavom radnika obezbeđenja.

Izbijate na atletsku stazu, gde treniraju rekreativci i profesionalci. Teren okružuju betonske, dotrajale tribine, ali i terasa sa pomoćnom zgradom i prepoznatljivim stubovima, moram priznati, ne znam kog stila.

Milan Tomić/B92.sport

Izgrađen je po zahtevu Napoleona Bonaparte, koji je 1805. bio proglašen za kralja Italije i na tom mestu će provesti sve do 1814. godine.

Napoleon je izjavio da je gradu potrebno moderno mesto kako bi mogao da proslavi i pokaže svoje bogatstvo.

Arena je inspirisana i napravljena po uzoru na "Cirkus Maksimus", najveću građevinu u starom Rimu, u kojoj su održavane trke dvokolica, ali i gladijatorske borbe.

"Čivika arena" otvorena je velikom pomorskom bitkom pred očima Napoleona, a tokom 19. veka organizovane su predstave, festivali, cirkusi...

Takmičarski sport je stigao tek na prelasku iz 19. u 20. vek, a upravo je ovde završena prva biciklistička trka Điro d'Italija 1909. godine.

Milan Tomić/B92.sport

Godinu dana kasnije, fudbalska reprezentacija je na ovom stadionu odigrala prvu, istorijsku utakmicu protiv Francuske (6:2).

Od 1930. do 1947. bila je domaćin utakmica Intera, dok je Milan igrao u periodu od 1941. do 1945. godine.

Nakon Drugog svetskog rata, "rosoneri" i "nerazuri" vratili su se na "San Siro" i od tada ovde se nisu igrale vrhunske utakmice, sve do prošle godine, kada su ženske ekipe milanskih rivala odigrale derbi.

U međuvremenu, na ovom stadionu igra ragbi klub Milan, održava se atletski miting, a svoje utakmice igra i treći tim Milana – Brera Kalčo.

Današnji kapacitet stadiona je do 30.000 gledalaca, a od 2002. nosi naziv po Đaniju Breri, čuvenom italijanskom sportskom novinaru.

Milan Tomić/B92.sport

Podeli:

Komentari 0

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
iOS

Apple iz prodaje povlači ove popularne iPhone modele

Apple planira prekine prodaju modela iPhone SE i serije iPhone 14 u zemljama Evropske unije do kraja 2024. godine zbog novog propisa EU o univerzalnom priključku za punjenje USB-C, koji stupa na snagu u januaru 2025. godine.

Bug

11:00

6 h

Novo Sport Video Menu