Napoleon, Milan i Inter – šta ih povezuje? FOTO/VIDEO
Kada se pomisli na fudbal, stadion i Milano, u glavi je zasigurno "San Siro". Ipak, postoji još jedno remek delo arhitekture, pomalo zaboravljeno i skrajnuto.
Istražujući malo istoriju kluba i grada, dotakli smo se i rivalskog Intera, preko kojeg smo zapravo i saznali za ovu "Građansku arenu".
Sa ulice, teren i tribine se praktično ni ne više. Zidine ga okružuju, tako da viđe podseća na neki zatvor, nego na stadion.
Fasada je prilično neupadljiva u poređenju sa drugim ekstravagantnijim arhitektonskim biserima rasutim po gradu.
Ali, iznutra, oseća se istorija. Pristup je moguć samo na zapadnom ulazu, uz ljubazno klimanje glavom radnika obezbeđenja.
Izbijate na atletsku stazu, gde treniraju rekreativci i profesionalci. Teren okružuju betonske, dotrajale tribine, ali i terasa sa pomoćnom zgradom i prepoznatljivim stubovima, moram priznati, ne znam kog stila.
Izgrađen je po zahtevu Napoleona Bonaparte, koji je 1805. bio proglašen za kralja Italije i na tom mestu će provesti sve do 1814. godine.
Napoleon je izjavio da je gradu potrebno moderno mesto kako bi mogao da proslavi i pokaže svoje bogatstvo.
Arena je inspirisana i napravljena po uzoru na "Cirkus Maksimus", najveću građevinu u starom Rimu, u kojoj su održavane trke dvokolica, ali i gladijatorske borbe.
"Čivika arena" otvorena je velikom pomorskom bitkom pred očima Napoleona, a tokom 19. veka organizovane su predstave, festivali, cirkusi...
Takmičarski sport je stigao tek na prelasku iz 19. u 20. vek, a upravo je ovde završena prva biciklistička trka Điro d'Italija 1909. godine.
Godinu dana kasnije, fudbalska reprezentacija je na ovom stadionu odigrala prvu, istorijsku utakmicu protiv Francuske (6:2).
Od 1930. do 1947. bila je domaćin utakmica Intera, dok je Milan igrao u periodu od 1941. do 1945. godine.
Nakon Drugog svetskog rata, "rosoneri" i "nerazuri" vratili su se na "San Siro" i od tada ovde se nisu igrale vrhunske utakmice, sve do prošle godine, kada su ženske ekipe milanskih rivala odigrale derbi.
U međuvremenu, na ovom stadionu igra ragbi klub Milan, održava se atletski miting, a svoje utakmice igra i treći tim Milana – Brera Kalčo.
Današnji kapacitet stadiona je do 30.000 gledalaca, a od 2002. nosi naziv po Đaniju Breri, čuvenom italijanskom sportskom novinaru.
Crvena zvezda apelovao je na navijače da se pridržavaju pravila i da se uzdrže od upotrebe pirotehnike i ubacivanja predmeta na teren na meču protiv PSV Ajndhovena u sedmom kolu Lige šampiona.
Selektor Francuske Didije Dešan će u sredu saopštiti da namerava da napusti to mesto posle Svetskog prvenstva 2026. u Sjedinjenim Američkim Državama, Meksiku i Kanadi.
Partizan nije mogao bolje da završi ovu duplu nedelju u Evroligi. Dve ubedljive pobede na gostujućem parketu koje su poslale jasnu poruku – crno-beli su tu, sada na korak od plej-in zone.
Ah, taj kontinuitet. Srpski tenis da nema Novaka Đokovića, mogao bi da se opiše ovom rečenicom -- kontinuitet nije u mentalitetu jednog Srbina. Da li je vreme da se to promeni?
Vrhovni sud je dozvolio da stupi na snagu zakon koji će primorati kineskog vlasnika TikToka da proda svoje poslovanje u SAD do nedelje, ili će se suočiti sa zabranom.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar