Nova vest
Fudbal 2

6.11.2024.

10:57

Barsa je večna, dok su joj deca verna

Može li fudbalska akademija da funkcioniše iako je klub u finansijskom (i svakom drugom) rasulu? Uprkos domaćem primeru, Barselonin nam pokazuje da je itekako ostvarivo.

Barsa je večna, dok su joj deca verna
Profimedia

Najuspešniji period u klupskoj istoriji pratio je finansijski najgori.

Loše procene transfer politike kluba i preveliki ugovori doveli su do gubitka od preko 400 miliona evra između 2017. i 2020. godine. Pandemija koronavirusa je došla kao završni udarac.

Iste te godine Đozep Bartomeu, vinovnik crnih dana katalonskog kluba, je podneo ostavku na mesto predsednika i klub je mogao da krene u borbu za vazduh.

Ona i dalje traje. U prethodne tri godine Barselona može da koristi svega četvrtinu prikupljenih sredstava na pojačanja. Svedočili smo istupima vrednim hvale igrača koji su pristajali na smanjenje plate, kao i onih poput Ilkaja Gindoana koji je prošlo leto otišao kako bi pomogao klubu da se nađe u finansijski boljem položaju.

Pročitajte sve o Ligi šampiona i pokažite svoje znanje! Tipujte sve rezultate Lige šampiona

Negde između tih dešavanja su u potpunosti odustali od svoje antisponzorske politike čiji su pioniri bili nekoliko decenija. Dok su se 80-ih svi utrkivali da stave logo sponzora na svoj dres, u Barseloni su to odbijali sve dok se na njemu po prvi put našao "UNICEF". A to nije isto.

Popustili su sa dolaskom Katarćana, a onda nedavno i u potpunosti suočeni sa finansijskom "nemaštinom", kada se sa dresa prešlo i na promenu imena i tribina kultnog "Kamp Noua".

Uprkos problemima, Barsa je i dalje na svoje ime dovodila velikane koji su bili voljni da pomognu klubu, mada vredi istaći i da se tu i tamo sigurno pogledalo u drugu stranu baš zbog imena samog kluba.

Toliko je loše bilo da su počeli da prodaju svoju "budućnost". Čak 25 odsto TV prava na njihove mečeve La Lige u narednih 25 godina. Brzinski upliv keša je privremeno rešio veći deo problema, smanjenja rashoda i ugovor sa proizvođačem opreme dodatno, a da li će to biti dovoljno ostaje da se vidi. Iz kluba stižu uverenja da će ove mere i još barem jedno leto sa minimalnim ulaganjima biti dovoljno da se vrate na staze finansijskog zdravlja.

I to je ukratko priča o Barsinim nedaćama u poslednjoj deceniji, ali koja je poenta? U teškim vremenima u klubu nisu zaboravili etos kluba. "La Masiju".

Sofascore

Razlika između Barselone i Partizana (osim u skali samih događaja i veličine kluba) jeste to što je četvorostruki šampion Evrope uporedo sa davanjem 200.000 evra nedeljno Andreasu Kristensenu ujedno vodio računa i davao šansu onima koji će posle njega doći.

Crno-beli su, na njihovu žalost, radili samo prvo. Zaboravili su na "Teleoptik" i sve Mitroviće, Vlahoviće, Pavloviće i Milenkoviće koji su ne tako davno tu ponikli i ako ništa drugo barem doneli veliki profit klubu. Primeri poput Matije Popovića ili Vanje Vlahovića, dok su se uporedo pravili rekordni transferi u klupskoj istoriji, samo idu u skladu dodatne potvrde te priče.

Ovog leta je u klub stigao Hansi Flik, preuzevši zaveštanje Ćavija Ernandesa i unapredivši ga barem duplo od tima koji prošle sezone nije pošteno ni zapretio Realu. Stigao je samo Dani Olmo, ali su podjednako vredna bila pojačanja do kojih je Nemac stigao bez da je morao da izađe iz fotelje.

"Pre nego što sam došao, analizirao sam tim, analizirao igrače i shvatio da su igrači od sjajnog kvaliteta. Takođe sam shvatio da ako želim da implementiram novu filozofiju, onda igrači moraju da se osećaju dobro. Mislim da smo to postigli, rezultati sam nam pomogli u tome. Počekatak je bio odličan i mislim da im se jako dopada ovaj stil. Ali, naravno, postoji još stvari koje možemo da poboljšamo."

Biće sigurno onih koji će sada hteti da ulože amandman i kažu kako je Pedri iz Las Palmasa, Gavi iz Betisa, Kubarsi iz Đirone i tako dalje. Iako to tehnički jeste tačno, svaki od Barsinih klinaca pojedinačno se igrački formirao na najvišem nivou upravo u tom klubu.

Četvorica igrača su prethodnog leta dobili prekomandu iz "B" tima. Najtalentovaniji među njima Mark Bernal (17) je imao tu nesreću da se povredio, Hektor Fort (18) i Đerar Martin (22) su standarni u rotaciji na bekovskim pozicijama, dok je najveće iznenađenje od svih Mark Kasado (21).

Prevashodno zbog broja utakmica koje je ove sezone odigrao igrač na kog se praktično nije ni računalo. Doskorašnji kapiten rezervne ekipe je silom prilika zbog brojnih povreda dobio priliku u veznom redu i u potpunosti je iskoristio. Kasadov primer doduše nije i svedočenje o Flikovoj genijalnosti, kako Nemac nije lično insistirao na njemu. Pre pokazatelj da je nekad potrebno imati i sreće.

Sa prvim timom su od ranije Lamin Jamal (17), Pau Kubarsi (17), Gavi (20), Alehandro Balde (21), Fermin Lopes (21), Pablo Tore (21) i Pedri (21). Osnova za narednih 10-15 godina. Igrači već toliko poznati uprkos malom broju godina, da to više od svega ostalog govori o njima.

Ukupno 10 igrača od 21 godine ili manje su u prvom timu Barselone. Protiv Zvezde će ih biti 11 (bez Bernala, a sa Astralagom i Domingesom). Svih 12 su Španci.  Od toga su četvorica U18, a trojica nisu ni punoletni.

A gde su tu i nešto stariji Ansu Fati (22), Pau Viktor (22), Erik Garsija (23), Feran Tores (24), Ronald Arauho (25), Žil Kunde (25) i Dani Olmo (26). De Jongu i Rafinji je po 27, najbolje igračke godine su tek pred njima, pred Ter Štegenom (32) najbolje golmanske, te je jedino pitanje ko posle Roberta Levandovskog (36)?

Čak i nemački čuvar mreže ima zamenu unutar samog kluba u liku Andera Astralage (20) koji je prijavljen za meč protiv Zvezde, baš kao i još jedan talentovani štoper Serhi Dominges (19).

Barsa ima i klauzulu za povratak nekih mladih igrača koje je u prethodnom periodu morala da proda, na do sada uspešnim pozajmicama su im Vitor Roke (19) i Aleks Valje (20), dok svoju šansu da probiju u prvi tim čekaju "vunderkindovi" poput Noe Darviča (18) i Šejna Klajverta (17), Patrikovog sina kog je britanski "Gardijan" nedavno izglasao za jednog od 60 najvećih talenata na svetu.

Njih dvojica i još mnogo drugih, manje poznatih, se motaju oko prvog tima koji u kadrovskom smislu ne mora da brine za svoju budućnost. Baš kao ni njihov naredni rival (ponovo, u adekvatnoj proporciji očekivanih rezultata).

Duh momaka koji su ponikli u klubu stoji iza uspeha Barselone ove sezone. Dve rečenice Fermina Lopesa bi trebalo da budu dovoljne da posluže kao model za sve druge.

"Jako sam srećan zbog toga što mogu da igram za klub koji volim od detinjstva. Prošla godina je bila nezamisliva, nastaviću da se trudim, da pokazujem svoju uspešnost i nadam se da ću provesti mnogo godina u Barseloni."

Strah od "Zvezdinog Mesija"?

Dimitrije Vasiljević/STARSPORT

Tim rečima je "Jahu sport" najavio dolazak katalonskog kluba u Ljutice Bogdana, gde će od 21 čas igrati meč četvrtog kola Lige šampiona protiv Crvene zvezde.

"Sedamnaestogodišnji fenomen. Igrački stil mu je doneo nadimak ‘mali Mesi‘ i već je privukao pažnju evropske elite, među kojima Juventusa, Borusije Dortmund, Ajntraht Frankfurta i Liverpula. Hansi Flik će ga se sigurno paziti, ali ujedno i sam ima i svog ‘malog Mesija‘ Lamina Jamala, koji spada u istu starosnu kategoriju, ali je do sada ostvario više u karijeri", stoji između ostalog u tekstu.

I dok to možda imponuje najmlađem standardnom prvotimcu crveno-belih, u klubu ne mogu da budu zadovoljni što im je najveći uspeh ove sezone njegova promocija u seniorski fudbal i interesovanje koje je zavredeo na evropskoj sceni.

Najavljena najbolja ekipa Zvezde u 21. veku, baš kao i prethodnog leta, se u Evropi pokazala neubedljivom – najblaže rečeno. Iako niko nije očekivao pobedu protiv Intera na "Đuzepe Meaci", poražavajuća izdanja protiv Benfike i Monaka, u kojima su fudbal igrali samo kada bi protivnik dopustio, su dotukli i one najoptimističnije barem kada je borba za 24. mesto u pitanju.

Sofascore

Kritike idu ostatku tima i najskuplje plaćenim igračima koji to ne opravdavaju, ali svakako ne i Maksimoviću. Sa 17 godina se već ustalio u startnih 11 i gotovo neprimetno preskočio nekoliko fudbalskih rangova do mečeva sa onima koje je do skoro gledao na televizoru.

Ne i sve, kako je protiv nekih igrao i u dresu U17 reprezentacije Srbije na Evropskom prvenstvu. Jedan od njih je trenutno i najskupli igrač Barselone sa procenjenom vrednošću od 150 miliona evra. Jasno je da ko god želi da dovede Jamala, ako je to uopšte i izvodljivo, mora da plati daleko više.

Mala je granica između vere u sebe, neophodne za uspeh, i arogancije. Momak iz Novog Pazara svojom izjavom pred meč ostavlja sumnju kojoj od te dve kategorije pripada.

"Sastali smo se na Evropskom prvenstvu. Sjajan igrač, takođe i Kubarsi. Moje su godište, sutra ću izaći i pokazaću da sam bolji od njega (Jamala). Planirao sam da razmenimo dresove posle utakmice."

U ovom trenutku njegova izjava deluje daleko od realnog stanja, ali u fudbalu se nikad ne zna. Baš kao što bi bilo preterano i da sad kažemo da je Jamal bolji igrač od Mesija jer sa onoliko godina koliko je Argentinac imao kada je debitovao za Barsu, ovaj već ima gotovo 70 utakmica za klub i šampionsku titulu (da ne govorimo o Evropskom prvenstvu).

Lako bi moglo da se desi da se Jamal istroši pre nego što stupi u zrele igračke godine, ali i podjednako je verovatno da kroz 20 godina o njemu pričamo kao jednom od, ako ne i najboljem fudbaleru svih vremena.

Sa najjačim timom u Beogradu

EPA-EFE/Toni Albir

Flik je put Beograda poveo 22 igrača. Neće moći da računa na povređene Marka-Andrea ter Štegena, Ronalda Arauha, Erika Garsij, Andreas Kristensen, Mark Bernal i Feran Tores.

Na spisku se nalaze: Pau Kubarsi, Alehandro Balde, Injigo Martines, Gavi, Pedri, Robert Levandovski, Ansu Fati, Rafinja, Injaki Penja, Pablo Tore, Fermin Lopes, Mark Kasado, Pau Viktor, Lamin Jamal, Dani Olmo, Frenki de Jong, Žil Kunde, Vojčeh Ščesni, Ander Astralaga, Hektor Fort, Đerar Martin i Serhi Dominges.

Nemac je sa najmlađim timom španskog prvenstva u dosadašnjem delu sezone uspeo i da bude najdominantniji. Posle 12 kola imaju devet bodova više od Real Madrida koji ima utakmicu manje. Da nije bilo onog posrtanja protiv Osasune i maestralnog Brajana Saragose, rekli bismo savršeno.

Na gotovo polovini odigranih mečeva u svim takmičenjima, uspeli su da daju po četiri i više golova – Valjadolid 7:0, Đirona 4:1, Viljareal 5:1, Jang Bojs 5:0, Sevilja 5:1, Bajern sa 4:1 i za kraj najveća pobeda ove sezone protiv Reala (4:0).

Trijumfi protiv minhenskog i madridskog tima su se dogodili iste nedelje da čitava stvar bude utoliko impresivnija. Jedan primljen gol u duelima sa zbirno osvajačima 21 Lige šampiona i to sa rezervnim golmanom, dvojicom 17-godišnjaka, pomenutim i do skoro nepoznatim Kasadom i još nekoliko igrača koji su u više navrata bivali otpisani.

Sofascore

Stoga i ne čudi ushićenje sa kojim Flik priča o ovom timu.

"Imam sjajan tim, i kao što sam rekao, oni zaista rade fenomenalan posao. Imamo nove članove tima i to je još jedan razlog zašto ovako dobro radimo. Moji pomoćni treneri rade odličan posao, ali fudbaleri obavljaju fantastičan posao. Uživanje je gledati ih. Kada im tražimo nešto, oni to ispune odmah, sa zadovoljstvom. Fenomenalno je trenirati ovaj tim. Svi zajedno, kao tim, ali takođe i van terena mora da postoji to jedinstvo."

Barselona je ekipa koja ne zna da remizira. Konkretno, to im se nije desilo od 3. marta i gostovanja u Bilbau (0:0), posle čega su na 28 utakmica upisali 23 pobede. Pored poraza od Osasune, jedan od tih pet neuspeha im se desio ove sezone protiv Monaka u Ligi šampiona.

Od neuspeha u Kneževini Barselona je, zaključno sa pobedom u katalonskom derbiju nad Espanjolom (3:1), u nizu od šest pobeda i prosekom od četiri postignuta pogotka po utakmici. Protiv Zvezde će imati šansu da po prvi put od sezone 1959/60 postignu četiri gola na tri meča u nizu u Evropi.

Statistika kaže i da su jedina dva poraza ove sezone pretpreli u gostima, te da na poslednjih pet gostovanja u Ligi šampiona imaju svega jedan trijumf (remi i tri poraza).

Liga šampiona, 4. kolo

Utorak
PSV – Đirona 4:0 (2:0)
Flamingo 16, Tilman 33, Bakajoko 83, Krejči 88ag
Slovan Bratislava – Dinamo Zagreb 1:4 (1:2)
Strelec 5 – Špikić 10, Sučić 30, Kulenović 54, 72
Bolonja – Monako 0:1 (0:0)
Kerer 87
Seltik – RB Lajpcig 3:1 (2:1)
Kun 35, 45+1, Hatate 72 – Baumgartner 23
Borusija Dortmund – Šturm Grac 1:0 (0:0)
Malen 86
Lil – Juventus 1:1 (1:0)
Dejvid 27 – Vlahović 60p
Liverpul – Bajer Leverkuzen 4:0 (0:0)
Dijas 61, 83, 90+2, Gakpo 63
Real Madrid – Milan 1:3 (1:2)
Vinisijus 23p – Tšau 12, Morata 39, Rejnders 73
Sporting – Mančester siti 4:1 (1:1)
Đokereš 38, 49p, 80p, Arauho 46 – Foden 4

Sreda
18.45 Klub Briž – Aston Vila
18.45 Šahtjor – Jang Bojs
21.00 Bajern Minhen – Benfika
21.00 Crvena zvezda – Barselona
21.00 Fejenord – Salcburg
21.00 Inter – Arsenal
21.00 Pari Sen Žermen – Atletiko Madrid
21.00 Sparta Prag – Brest

Standings provided by Sofascore

Podeli:

Komentari 2

Podeli:

U fokusu

Vidi sve
Novo Sport Video Menu